şükela:  tümü | bugün
  • boş sakız kutusunu inceleyerek; ''bir erkek gece eve, cebinde boş bir sakız kutusu ile geliyorsa tehlikeli işler yapmış demektir. ''
  • ''hayata geç kalma, pişman olursun.'' demişti, geç kaldım mı kaldım, pişman mıyım pişmanım..

bir de babanın söylediği unutulmayan sözler adayı olarak, doğacak kızına ''doğ leyla... doğ ve büyü... büyü ve çapkın ol... erkek tavla, babana anlat, annenden gizle.'' diyen baba adayları da mevcut.
  • annemin babamın nutuk atarlarken ağızlarının içine bakıyorum, şöyle afilli sözler söylesinler de arkadaş ortamında havamı atayım, artistlik yapayım: benim babam, annem "şunu şunu" dedi, hiç unutamıyorum hayata bakış açımı değiştirdi, çok başka bir insan oldum falan... yanımda sürekli ufak bir not defteri ve kalemle dolaşıyorum yıllardır, yok amına koyim yok.
    bakıyorum dizilerde, filmlerde, sözlükte kişinin anası babası öyle söz etmiş ki; es kaza nietzsche duysa, söyleyenin önünde diz çöker tövbe ister..

bak mesela geçen şunu duydum, güçlü kuvvetli bir insan olmakla ilgili: "hayvanda da kuvvet var. unutma, kuvvetin adaleti olmayınca zalimlerden olursun. gerçek kuvvet: merhamettir." lafa bak amk. bu sözü anlayacağım diye az daha beyin hücrelerimi yakıp, tüketiyordum.
    devam edelim: "eşek bile bir çukura bir defa düşmüşse , sonradan çukuru görünce kulakları dikleşir. sen eşek kadar bile olamıyorsun." ağır mağır ama lafı gediğine koymuş beybaba.
    bitmedi: "rüzgar karşısında kuru bir dal gibi ol; kırıl ama asla eğilme oğlum." bak bu cümle che'nin meşhur sözü olan "dizlerimin üstünde yaşamaktansa, ayaklarımın üstünde ölmeyi tercih ederim." sözünden daha iyi lan. bildiğin duyduğumda tüylerim diken diken oldu...

bir de babama bakıyorum;
    - oğlum nasıl geçti sınavlar bitiyor inşallah bu sene okul?
    - bakacaz, biter herhalde. makine elemanları var alttan aldığım, yine kalabilir.
    - herhalde? o okul bu sene bitmesin, o gördüğün makine elemanlarını tek tek bi' tarafına sokarım, alttan almak nasıl olur görürsün.
    - off baba ya gelme üstüme.
    - babaya "off" denmez bir, "ya" denmez iki, it herif.. siktir git su getir bana. (arkadan bağırıyor) sıcak olmasın... soğuk da olmasın karıştır ikisini.

şu da var; (bkz: #30607673)

bahtımı sikeyim, çok farklı bir insan olabilirdim oysaki...
  • 45 gün hastanede yattıktan sonra ölümüne bir hafta kala, ben ağlayarak isyan ederken dediğini unutamam heralde. "biraz sakin ol. ne ben diğer insanlardan daha üstünüm ne sen ne de annen. ölümse ölüm. onu da yaşayacağız."
  • babam 7 yaşındayken babası ölmüş. annesi de kısa bir süre sonra başka bir adamla evlenip onun yanına taşınmış. bir gün okuldan evine geldiğinde kapıyı kapalı bulmuş babam. camdan tırmanıp eşyalarını almış ve yuva diyebileceği tek yerden böylece sürülmüş.

hayatı yurtlarda ya da amcalarının yanında geçmiş. aile nedir bilmemiş pek. kimsenin evladı olmamış. ama kızkardeşime ve bana muhteşem bir baba olmuştu, yattığı yerde dinlensin...

1.75 boyunda 56 kilo bir adamdı, mide geliştirememiş ki zavallı, çabucak doyardı. yine de, evimizin bir geleneği olarak, yemeğin en güzel yerleri kardeşime ve bana verilirken şaka yollu şöyle derdi:

"biz küçükken yemeğin iyi tarafı büyüklere verilirdi. biz büyüdük, şimdi de çocuklara veriliyor. şu yemeğin iyi tarafından yemek nasip olmayacak bu gidişle."
  • "bir daha olmayacak"
    "ben öyle bir şey yapmam"
    "güven bana"
    unutulmamasından da anlaşıldığı üzere hiç de öyle değil.
  • "askerde emir subayıydım"

en az 1000 kez duydum ve arkasından hep aynı hikayeler.
  • -n'olcak oğlum senin bu halin?

küfür etsen daha iyiydi baba.
  • "bitli mercimeğin, kör alıcısı olur."

yaptığımız bir şeyden hoşlanmadığında, evleneceğimiz adamla ilgili söylerdi bunu. hayatımız boyunca çalıştık, çabaladık. bir türlü takdirini alamadık ya babamızın. ne diyeyim o da takdir görmemiş. belki ondandır.

(bkz: hatırladıkça iç burkan garibanlık anıları/@dimamsasakaldi)
  • smtb : baba yemeğe bekliyoruz, gelirken ekmek getirebilir misin?

baba : siz yemeğinizi yiyin, ekmeği ben alırım.

çelişkine kurban olurum senin.

her şartta 'alan adam' !