şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karı koca şerefsizdirler. he ama sorsan baştakilerin devleti soymalarından yakınırlar.
 • baştakiler devleti soyduğu için geçinemediklerinden bu yola başvurmuş da olabilir.
 • tomris uyar'ın "şen ol bayburt" adlı öyküsünde değindiği kadın. düşünmeden etmeden küfretmeye başlayanlar için empati konusunda bir başlama noktası olabileceğini düşünüyorum bu öykünün.
 • baştakiler devleti soyduğu için geçinemediklerinden bu yola başvurmuş ama yine de oyunu baştakilere vermiş de olabailir. herşey mümkün...
 • en mantıklı hareketi yapan kadındır. her koşulda kazançlı çıkarlar. kadın çalışmıyor ise yalandan yere bir boşanma ile babasından kalan emekli maaşının tamamını alabilir. örneğin;

  babasının (eski emeklilerden olduğunu varsayalım) 2.000 tl emekli maaşını çocuklarına ve kocasına yani ev ekonomisine destek olarak kullanabilir.

  ileride kocası işsiz kalırsa bir güvence olarak aileye bu parayla bakabilirler.

  kocası ile kanunen ayrı oldukları durumda ölüm vb gerçekleşse dahi babasından aldığı tam maaş, kocasından alacağı 3'te 2 maaştan yüksek ise kazançlı çıkar.

  vefat halinde miras durumu için de endişelenmeye gerek yok alt soy (çocuklar) zaten hak sahibi.

  bir diğer açıdan,(en çok karşılaştığım ) eşleri vefat eden kadınların resmi nikah yapmaması. hem yeni kocaları ile yaşarlarken hemde eski kocadan kesintili olan maaşı alırlar (zamanında boşamışsa babadan kesintisiz almaya devam ederler. )

  ülkenin durumu malum, emeklinin içler acısı hali ortada. bu şartlar altında en mantıklısını yapıyorlardır.

  bilgi editi: kadının babasından aldığı maaş, eğer kocası asgari ücret ise (2009 sonrası emeklilerin 1.000 tl nin altında maaş alması) daha yüksek oluyor her koşulda. çünkü kocasından aldığı birde kesintiye uğrar. ailede özellikle bir kız çocuğu var ise o da babasından kalan parayı tam olarak alır. anne ile paylaşmaz boşanmış olduklarından ve annesine uygulanan kesintide olmaz.
 • suçsa, suça teşvik olmaz umarım ama gayet mantıklı hareket etmiştir kendisi..
  yahu bu ülkede dedesi hala ölmemiş ama emekli maaşı yenmeye devam edenler var be..

  yalnız o değil de kocasına aldattığı bahanesiyle boşanma davası açsa tadından yenmezdi ha bir de tut ki kocası öldü ve kendisine gelecek para daha büyük olsaydı ne yapardı acaba?
  kafamda deli sorular..