şükela:  tümü | bugün
  • babalarımızın içindeki jigsaw ortaya çıkabilir bu hareket neticesinde. en mantıklısı saygılı davranıp içlerindeki çocuğu ortaya çıkarmak. ya da kasmayın o çocuk emekliliklerinden sonra ortaya çıkıyor zaten.
  • bazı babaların sikine bile takmadan höpürdete höpürdete çorbasını içmesiyle, tribin götte patlamasına neden olan eylem.*
  • özellikle baban asker ya da emekli askerse çok ciddi bir göt ister. ben denedim bir kere büyük arıza çıktı. sonra dönüp "ağzıma bir şey geldi tiksinmeyin diye içeri gittim ya ne var alla alla" falan diyip geçiştirdim olayı. sonra da kendimden tiksindim tabi karaktersiz ipne diye.adam baba abi..
  • genelde amerikan filmlerinde rastlanabilecek durum.
    çünkü türkiye'de öyle masayı terkedip gittiğinde baba da peşinden gelir, ağzını burnunu dağıtır.
  • küçükken beni yemek yemeye zorladıkları için kızıp masayı terkedebilirsem yemek yemekten de kurtulmuş olacağımdan denediğim artistik hareket. ama 'o tabağındakiler bitmeden sofradan kalkmak yok' azarını işitip geri oturmak zorunda kalırdım. saatlerce surat bir karış masada beklerdim minik parçalar alarak yemeğimden.

şimdi ben yemeyeceğim diyip kalkınca kimse sallamıyor, hatta geçende kalkarken babamın benim tabağımdakilere de kaşık uzattığını farkettim yüzünde garip bir tebessümle. ya hakkaten insanlar yaşlanınca değişiyor, ya da ben gerçekten fazla yemeye başladım :/
  • 0 - 3 yaş:

masa ve yemek kavramlarını yeni öğreniyorum.

3 - 7 yaş:

babaya kızıp yemek masasını terk etmem henüz söz konusu değil. masada oturup kaşlarımı çatıyor ve yememe eylemi yapıyorum. babam alttan ve sinirli bakışlarla kaşılık veriyor, annem olmasa dövebilir.

7 - 12 yaş:

babaya kızıp yemek masasını terk etme isteğim yeni yeni yeşeriyor. ama götüm yemiyor. yeni eylem biçimim tabağımdaki yemekle oynamak. babamın alttan ve sinirli bakışlarına homurtular ekleniyor, annem olmasa dövebilir.

12 - 17 yaş:

babaya kızıp yemek masasını terk etmek benim için artık bir kişilik mücadelesi. her riski göze almışım, zırt pırt masayı terkediyorum. babam duruma alışmış görünse de homurdanmayı ihmal etmiyor, annem olmasa dövebilir.

17 - 22 yaş:

bu dönemin başlangıcında tekrar bir masaya dönüş isteği söz konusu. dönemin orta ve son kısımlarıysa istanbul dışında bir üniversitede geçiyor. terk ettiğim masalar aklıma gelince gözlerim doluyor.

22 - 24 yaş:

üniversite bitti. işsiz olduğum için tekrar ailemin yanındayım. konserve, makarna ve yarım ekmekle geçen 4 seneden sonra babamdan gelecek her eleştriye açığım. masayı sadece tuzluğu almak için terk ediyorum.

24 - ...

evden ayrıldım. haftada bir ailemi ziyarete gidiyorum. babam evlilik muhabbeti yapınca sinirlensem de masayı terk etmem gerekebilir korkusuyla sert yapmıyorum. evde yapılmış ev yemeği gibisi yok. babama değil yemeğe konsantre oluyorum. biraz çok konuşuyor ama iyi adam.