• ben almadım, almak da istemem... ama annem almış babamı... kimbilir kaç kere... bi gün annem babamın hepsini alırken, babam kontrolsüz boşalmış, yıl 76'imiş...
  • hiçbir $ey elde edememek, olaydan eli bo$ çikmak
  • şu şekilde bir kullanımına bugün şahit olduğum argo deyim;

bir alışveriş merkezinde akşam yemeği yemek üzere oturdum. yan masamda da yemeklerini yarılamış bir aile. ziyadesiyle kalabalıklar, torun torba gelmişler. aralarında bir de ufaklık var, mamafih ufaklık sıkılmış. ağlıyor sürekli. kalkmak istiyor, köfte istemiyor, uzaklardaki jeliboncuyu işaret ediyor, biraz daha ağlıyor. "dur oğuzhan" diyor annesi. teyze, hala, babaanne, bir diğer teyze olduğunu tahmin ettiğim isimler onaylıyor anneyi, oğuzhan'ın durmasını istiyorlar. o komün içinde oğuzhan'dan sonra ikinci erkek olan baba ise köftesine odaklanmış daha çok, acı sos ile ilgileniyor. oğuzhan bir yolunu bulup kurtulunca ise aşağıdaki sahne gerçekleşiyor.

**
    a: anne, t1: teyze bir, t2: teyze iki, h: hala, ba: babaanne, b: baba o:oğuzhan

oğuzhan masadan bir metre kadar uzaklaşmıştır. kendisinin yaşı 4 yada 5 olduğundan dolayı büyük mesafedir bir metre.

*

a:oğuzhan gitme, babayı al gel!
    t1: babasız gitme oğuzhan, babayı al!!
    t2: oğuzhan gel, al al...
    h: gel babayı al gel.
    ba: al babayı al.
    a: gel al.
    t1: çok ağlarsın bak sonra gel al!

*

baba ayaklanır...

a: hah öyle al babayı.
    t1: çok fena bu çocuk ya...
    o:...
  • baba nın makam şoförünün her sabah yaptığı bir iştir.sabah kalkar kahvaltısını yapar,aracın yağına,tuzuna ,lastiklerin havasına bakar.en son olarak arabayı siler parlatır,cillop gibi yapar.sonra yavaşça güniz sokağa girer,aşağıdaki korumalar arabayı görünce ucunda ayna olan uzun demir çubukları arabanın altına falan tutarlar.sonra baba gelir ve arabaya biner.sözün burasında mikrofonu şoföre uzatıyoruz
    -sayın şoför ,yaptığınız işi bize anlatırmısınız?
    -babayı alırım ben..her anlamda
    -evet söz sende gülgün...
  • türkçedeki en güzel deyim.
  • (bkz: al babayı)
  • dün düğün töreninde düğün şarkıcısının piste misarifleri davet etmek isterken sarf ettiği cümlecik. bütün salon yıkıldı gülmekten. ne kadar kıvırmaya çalışsa da toparlayamadı.
hesabın var mı? giriş yap