şükela:  tümü | bugün
  • baba ogul (ya da kiz) yasanacak en guzel anlardan biridir. nedense bir iskocun babasiyla viski icerken ozel bir an yasayacagina inanmak zor. babayla raki icmek daha rituel bir havaya sahip.

uyulmasi gereken bazi kurallar vardir bu hadisede.
    kadeh tokustururken sizin kadehiniz babanizin kadehinden daha asagi bir seviyede olmali.
    rakilari o koymali ki ne kadar ictiginizi kontrol edebilsin.
    birakin mezelere o karar versin.
    bir kucuge bir levrek nasil meze edilir konulu dersi besinci kez duysaiz bile sabirla dinlemelisiniz.
    raki koyarken en guzel ayari yanlizca kendilerinin tutturduklarina inanirlar. o yuzden pek karisamamalisiniz.

bir de kankalarinizda bir ikisi yanindaysa sohbet o kadar guzel yerlere varir ki, arkadasalariniz bir daha icmeye geldiginde illa ki babanizi davet eder sofraya, baba biraz nazlanir ama coook gururlanir cocuklar beni davet etti diye.
  • rakıyı ustasıyla içmektir.
    en keyifli halidir rakı sofrasının.
  • kesin süper mezelerin yenileceğine dalalet durum.
  • baba yanında sigara kompleksi varsa rakı keyfi nikotin ızdırabına dönüşebilir..
  • iliklerinize kadar huzuru ve mutluluğu hissedebileceğiniz anlar yaşatan eylem. bir ton şey görmüş geçirmiş olan o adamın her cümlesinden bir şeyler kaparsınız, tecrübe puanınıza** eklenir yeni puanlarınız. hele bir de o gün piknik için seçilen alan yemyeşil, sakin bir yer ise sanki cennetteymiş gibi hissedersiniz, cennette tanrıyla muhabbet ediyorsunuzdur o an. o an kralı gelse size bir şey olmayacağını hissedersiniz. çocukluğunuzdan beri sizi kanatları altına almış olan o "heybetli" adamla rakı içiyor, muhabbet ediyorsunuz, baba-oğul sıcaklığını ve arkadaş samimiyetini aynı anda hissediyorsunuz, ne olabilir ki?

işte o an kafaya dank eder resmen. bir gün elbet gidecektir o, beyaz saçlı, gülümsemesi insana güven ve sevgi veren o en sadık, en iyi yol göstericiniz, her şeyi size öğreten harika adam gidecektir bir gün. "allahım nasıl olur ya?" gibi anlamsız ve mantıksız bir başkaldırış olur içinizde istemdışı olarak. tam suratınız asılmışken o yarı-tanrının sıcak, huzur verici sesini duyarsınız...

"şerefe oğlum"

sağlığına babacım...
  • babanın gururlandığı ve daha sonra başkalarına da sürekli anlattığı olay."baba hadi bana da koyda bi kadeh karşılıklı içelim!" demenin onu bu kadar mutlu edeceğini bilseydim daha önce söylerdim.bana ilk rakımı da o içirmişti ama daha ilkokulda olduğum için babayla rakı içmek kapsamına girmemişti o dönemde.sonradan yaptığımda ise mutluluğu bana da o anın güzelliğini ve özelliğini anlatmaya yetti...
    (bkz: paylaşmak)
  • baba alkolikse masada yaşanan anı bir lars von trier filmine çeviren ritüel. daha acaipleri de var. (bkz: babayla marijuana içmek)
  • baba- evet öyle ince koyuyoruz duble değil
    b- eveet şimdi bi yudum alıyoruz rakıdan
    eveet hemen şimdi bir yudum su
    eveet çatalımızın ucuyla da yoğurt alıyoruz
    ve tabi çok içmiyoruz, aç karına içmiyoruz, asla karıştırmıyoruz, içerken
    yanımızda güvendiğimiz bi erkek bulunduruyoruz tamam.