şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu yerine göre eğlenceli yerine, göre can sıkıcı olayın başlıca sebepleri vardır. haydi, gelin hep beraber inceleyelim tralala.

  1. çocuğun canının sıkılması:

  küçükken kucaktan babasının kucağından inmeyen hoppala diye havalara atılıp tutulmaya alışkın bireyin canı tekrar havalara atılmak sonra tutulmak istemektedir. bu durumdaki kişi o anda yapacak bir iş olmadığından kelli babasının canını sıkma girişimlerinde bulunur. kendi halinde göbeğini kaşıyan çayını içip tv seyreden babaya sinsice yaklaşılır ve üzerine atlanılır. eğer babanın da canı sıkılıyorsa olay bir müsabaka havasına girer ve salonda masa, koltuktakımı, sehpa, avize ne varsa yerle bir olur. baba bu durumu "seni evlendirelim artık durmuyosun yerinde ulean!" diyerek profesyonelce savuşturabilir.

  2. babanın canının sıkılması:

  bu durum ilkinden biraz daha kötüdür. babanın canı sıkılmış size laf atmaya başlamıştır. karşılık verdiğiniz takdirde sataşmanın dozu artar, enseye şaplak atmak, hafiften tokat atmak, "hühöhe" efektiyle uçan tekme atmaya kadar gider. en sonunda oyuncu baba sizi zıvanadan çıkarır ve güreş başlar.

  3. annenin canının sıkılması:
  evin işini yapmış bir köşede duran annenin muhattap olacağı kimse olmazsa ortalığı karıştırma konusunda üstlerine yoktur. babaya sizin hakkınızda laf atıp "senin oğlan beyle beyle yapmış bugün" vs gibi can alıcı konularda ithamlarda bulunur. baba gaza gelip "röhöh afferin oğluma" deyip sevebilir ağzınıza da sıçabilir. durum tamamiyle annenin kontrolü altındadır. "bırak bey bir yerinize bir şey olacak" ya da "ay sen bi çocukla başa çıkamıyosun artık" (bu babaların gaza geldiği yegane cümlelerden biridir) diyebilir.

  4. aile dostlarının ara gazı:

  babanın arkadaşları gelmiş ve sizin hakkınızda ileri geri konuşmaktadırlar. "ulan sen de ayı gibi oldun be oğlum yeniyo musun babanı tutuyo musunuz güreş?" gibi sorular sorup insanı tahrik ederler. ziyadesiyle gaza gelen baba misafirler gittikten sonra sizinle ilgilenecek kendini size ispata çalışacaktır.

  5. spontane güreşler:

  ummadık anda gelişen olaylardır. örnek vermek gerekirse; son kalan dolmayı kimin yiyeceği, son bardak kolayı kimin içeceği gibi bazen de evin koridorunda karşılaşılır 130 kiloluk baba ve sizin 85 kiloluk minik bünyeniz yanyana geçiş olanağı sağlamadığı için hafif itiş kakış başlar. ben geçeceğim sen geçemeyeceksin derken olaylar gelişir..

  güreş esnasında uygulanması gereken kurallar vardır.

  1. asla babaya "şimdi huğammua goydum" demeyin.

  2. babanın "şimdi huğammua goydum" demesine kulak asmayın.

  3. tezahurat eden kardeş, abla, kuzen gibi bilimum akrabalarla farklı bir tarihte karşılaşın yoksa güç birliği yapıyor ibneler.

  4. teknik olarak üstün bir babanız varsa yormaya çalışın.

  5. 100+ kilo kategorisinde bir babanız varsa kendinizi direkt yere bırakın.

  6. canınızı seviyorsanız fazla gaza getirmeyin.

  güreş esnasında başınıza gelebilecek olaylar; boyun kırılması, kol çatlaması, göze parmak batması, duvara sümük gibi yapışmak, kafayla cam sehpa kırma ve baba göbeği altında nefessiz kalma gibi şeylerdir. çok eğlencelidir fakat dikkatli olunması gerekir.
 • savuşturma yöntemlerinden bazıları;

  1. araya kardeş koyma:

  üzerinize delice gelen babadan korunmak için koltukta kıçını yırtarak gülmekte olan kardeş havaya kaldırılır ve üzerine vampir geldiğini gören papaz gibi haç tutma hareketiyle babaya tutulur. erimeye pardon yavaşlamaya başlayan babanın üzerine atılır kaçılır.

  2. o ne lan yöntemi:

  amacı saldırmakta olan babayı şaşırtmaktır. birden televizyona dönüp kaçkaç bitmiş o maç yaa bi dakika denir. afallayan babanın yanağından makas alınır kaçılır. yalnız evden de kaçılması gereklidir o makas almak çok sakat bir iştir.

  3. telefon çaldırma yöntemi:

  bunu yapabilmeniz için cep telefonunuz yanınızda olması gerekmektedir. babayla güreş halindeyken en zor durumlarda kullanılması gerekir.

  4. oha oha taktiği:

  alttan çift dalmış babanın üzerine yığılınır ayak sakatlanmış futbolcu numarası yaparak tutulur. ağlanması işe yararlığını arttır.

  5. ölü taklidi:

  eski çağlarda dinazorlara karşı uygulanan bu yöntem babalara karşı da işe yaramaktadır. göbeğin altında zaten havasız kaldığınız için babanın bu durumu yemesi "noldu olm bişey mi oldu?" sorusunu yönetmesine sebebiyet verir.

  6. çirkeflik yapmak:

  babanın ezici üstünlüğünden* kaçmak için en iyi yöntemdir. bilimum çirkeflik yapılarak müsabaka sizin
  avantajlı olduğunuz bir konuma girene kadar tatil edilir.
 • belli bir yaşa kadar babanın ezici üstünlüğüne veya yalandan yenilip yavrucağını mutlu etme triplerine sahne olan; çocuğun çocukluktan çıkıp belli yaşa gelmesinden sonra ise babanın sahayı yerde sedyede terkettiği ve akabinde "kurt kocayınca" diye söze başladığı atraksiyondur. lakin bir de babanın kendi babasıyla veya torunun dede ile yaptığı güreşler vardır ki... orda sonuç hiç değişmez eski köy adamı dede kaldırdığını 70 yaşında bile yere indirir.
 • tribünler yani kısaca ailenin diğer fertleri de araya katıldığında eğlence doruk noktasına çıkar. fakat fazla abartıldığı zaman üst kat komşularınız "deprem oluyor" telaşı ile sokağa çıkabilir dikkatli olunması gerekir.
 • on yaşına kadar malubiyet garantilidir.
 • çocuğun kontrolsuz hareketleri sonucunda baba kişinin en olmaz yerlerine isabet eden yumruk ve tekmeleriyle, müsabaka esnasında babadan duyulacak binbir çeşit küfür ile garip bir hal alır.daha enteresan nokta ise ; baba kişiden gelen küfürlere çocuk kişinin karşılık vermesidir.barışçıl anne bu duruma; savaş anında herşey mübahtır bey , çocukla çocuk olma , aaay kırıldı çocuğun biyerleri!!! şeklinde çığlık ve telkinlerle müdehale etmeden duramaz.müsabaka terli ve yorgun sonuçlanır.
 • babanın belinin tutulmasıyla son bulur.
 • baba ogul iliskisi nin temel unsurlarindan biridir. ogul 15 ine gelince biter*
 • abi ile yapılan güreş müsabakası esnasında babanın eski güreş hakemi olması nedeniyle sürekli puan vermesi devamında olmaz öle bak şöle yapmak lazım gibi artisliklerine "gel bakiim sen buraya !" cevabı verdikten sonra oluşan hadise.
  (bkz: bokunu çıkartmak)
 • hem babam hem de ben bir hayli iri olduğumuzdan dolayı açık havada yapmamız uygun olurdu.. ama nedense açık havada karşılaşmamız rakibimin isteksizliğinden dolayı hiç bir zaman gerçekleşmemiştir
  şimdi süreç olarak şöyle bir gelişim oluşmuştur.
  0-12 yaş arası:
  babanın karşı konulmaz hakimiyeti
  12 - 14 yaş arası:
  yine hakimiyet babada ama karşı taraf dişini gösterme yönünde işaretler verir..
  14 - 17 yaş arası:
  genç evladımız ergenliğin engebeli yollarında ilerler ama semirmeye devam eder.. müsabaka yok denecek kadar azdır
  17 ve sonrası
  hem üniversitenin verdiği ağırlık hemde fiziksel gelişimin artık engellenemez boyutlara ulaşması babayı tırstırır..
  zaten babanın bel ağrılarını bahane etmesi gibi durumlar müsabakaların son bulmasına neden olur hatta hiç yapılmamasına yönlendirir..

  ben büyük konuşmayayım ama pek uğraşmayacağım böyle şeylerle..