şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isminin türkçede doğru yazımı, sanırım orjinal telaffuza da daha yakın, bâbek zencâni olsa gerektir.
  (bkz: bâbek)
 • iran'in en zengin is adami oldugu soyleniyor. petrol ihracati, altin ihracati ve daha bir cok iste tek adam oldugu soyleniyor. sadece 1 haftada sattigi petrol karsiliginda iran merkez bankasina 2.8 milyar dolar vergi borcu odemis.
  ayrica
  reza zarrab ile beraber calisiyorlarmis.
 • iranda her üç adamdan birinin adının babek olduğunu kanıtlamıştır. kendisini kutlar zenginliğinin devamını dileriz.
 • 13.5 milyar dolar serveti bulunan iranlı iş adamıymış. kendisinin adını ilk defa bugün duydum.
 • aynen türkiye'deki ortağı rıza sarraf gibi, kendisinin de iran'da yolsuzluk skandalına adının karıştığı belirtilmiş iş adamı.
 • kaya cilingiroglu'na fiziken oldukca benzeyen iranli kont.
 • (bkz: babak zanjani)
 • ilk açıklamalarını yapmış.

  http://haber.dha.com.tr/…aciklama-yapti_570677.html

  --- spoiler ---

  rıza sarraf ile hayatımda birkaç kez görüştüm

  türkiye'de yaptığı ticari faaliyetlerin tamamının kayıt altında olduğunu ve herhangi bir yasa dışı davranışının olmadığını kaydeden zencani, şöyle devam etti:
  'türkiye'de gündemde olan soruşturmada adı geçen kimseler içinde iranlı olması nedeniyle tanıştığım rıza sarraf dışında tanıştığım herhangi bir kimse de bulunmamaktadır. onunla da hayatımda birkaç kez görüştüm. hiçbir şekilde yürütmekte oldukları ticari faaliyetlerin içinde de değilim, yaptıkları işlerden bilgi sahibi de değilim. iş yerlerinin nerede olduğunu da bilmem. yasa dışı işlere karışmışlarsa da kendi sorumluluklarındadır. onlar hakkındaki hiçbir işlem ve iddia ile ilgili olmak istemiyorum.'

  rıza sarraf ile antalya'da buluşacağım haberi tamamen yalandır

  yaklaşık 6 aydan bu yana iran dışına çıkmadığını söyleyen zencani, 'halen tahran'da bulunuyorum. rıza sarraf ile antalya'da buluşacağım haberi tamamen yalandır. ben tanınan bir kimseyim. yasa dışı yöntemlerle seyahat etmem veya sahte belge kullanmam mümkün değildir' dedi.

  uçakla altın ticareti tamamen yasal zeminde gerçekleşmiştir

  'haberlerde sözü geçen uçakla altın ticareti tamamen yasal zeminde gerçekleşmiştir' diyen zencani, şöyle devam etti:
  'yasalara uygun olarak gana'dan 1.500-kg altın satın aldım. bunun 500 kg lik kısmını türkiye'ye satmayı, kalanını ise dubai'ye satmayı planlıyordum. atatürk havaalanında, altının kaynağı ile ilgili belgelerin talep edilmesi üzerine, bu belgelerin gana'dan getirilmesi için geçen süre kadar uçak havaalanında kalmıştır. belgelerin gelmesi üzerine uçak türkiye'den ayrılmıştır. konu türk makamları tarafından bütün yönleriyle ve defalarca incelenmiş, hakkımda bir suçlama yapılmamıştır.'

  rıza sarraf'ın patronu değilim

  zencani, 'rıza sarraf'ın patronu değilim. aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. bunların da tamamı resmidir' dedi.

  erdoğan'in liderliğine olan güvenim nedeniyle türkiye'de yatırım yaptım

  zencani şunları söyledi:
  'son yıllarda başbakan recep tayyip erdoğan liderliğinde gelişen türkiye, sadece benim için değil, müslüman ülkelerin sermaye sahipleri için bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür. ben başbakan erdoğan'ın liderliğine olan güvenim nedeniyle türkiye'de yatırım yaptım. gelişen dünyada en önde giden türkiye ve türkiye'nin başbakanı recep tayyip erdoğan ile bir müslüman olarak gurur duyuyorum. sahip olduğum grup 65 şirketten oluşmaktadır ve yıllık cirosu 6-7 milyar euro civarındadır.
  benim haberlerde bahsi geçen küçük işlere ihtiyacım bulunmamaktadır. bu büyüklükteki bir mal varlığının, yasa dışı ve denetim dışı yollardan edinilmesi de korunması da mümkün değildir. bir iran vatandaşı olarak, iran vatandaşlarına uygulanan tecrit ve potansiyel suçlu politikasının bedelini ödüyorum. ancak her şeye rağmen, türkiye ve hayatımda hiç karşılaşmadığım ve tanışmadığım başbakan recep tayyip erdoğan'a olan sevgimde bir azalma olmayacaktır. türkiye'de yatırım
  yapmaya da devam edeceğim. hakkımda sahte haberler yayarak beni bıktırmaya çalışanları da sevindirmeyeceğim. hakkımdaki iddialarla ilgili olarak tarafımdan istenecek her türlü bilgi, belge ve yardımı sağlamaya hazırım.'

  --- spoiler ---
 • iranlı vekillerin hakkında soruşturma talep ettiği burjuva.