şükela:  tümü | bugün
 • gabriel axel'in 1987 tarihli, başrolünde stephane audran'ın oynadığı, en iyi yabancı film oscar'ını kazanmış görsel şöleni.
 • orjinal adiyla babettes gaestebud. bircok festivalde ufak tefek odulleri supurmustu 87-89 yillari arasinda. sonra yonetmen gabriel axel sanki bir kayiplara karisti, filmin kapaginda gozuken dagin aralarinda kayboldu sanki.
 • bir grup dindar insanin sade bir yasam surme istekleri ile yasadiklari yere yerlesen babette'in yaptigi fransiz yemeginin zenginligi arasindaki celiskiyi anlatan bir film..minik hamurlara doldurulmus bildircinlarin,her yemekle gelen farkli ickilerin, sadelige ve ayniliga alismis bir grup yasli arasinda yarattigi ilginc saskinlik uzerine kurulu
 • film, isak dinesen takma adı ile, karen blixen tarafından yazılan bir kitaptan uyarlanmıştır.
 • gastronomiyi fetiş olarak kullanarak yönetmen, ağır ağır çorba içen insanların yüzündeki memnuniyeti orgazmik yorumlamıştır
 • akademik cevreler tarafindan oldukca itibar goren film.
 • bu filmi gastronomik orgazm'a indirgemek buyuk haksizlik olur. film spiritual olacagim diye spiriti kaybeden insanlari elestirmektedir. muminin kalbine giden yol midesinden gecer gibi ilginc bir yontem secmistir bu elestiriyi yaparken. bir general var filmde, adamin uc satirlik repligi var filmin sonlarinda, feast'in ortasinda. sirf o uc satiri yerli yerine oturtmak, yerinde konusmak icin bu filmi yapmis yonetmen. on numara.
 • dünya nimetlerinden mahrum kalmaya çalışan, kendilerini dindar - mutlu - huzurlu olarak tanımlayan, her türlü isteğin ve özentinin şeytanca olacağını savunan, küçük bir kasabada yaşayan sıradan insanların, salt güzel bir yemekle "mutluluktan sarhoş" oldukları film.

  --- spoiler ---

  dünya nimetlerinden arınmış olduklarını göstermek adına o enfes ve lüks yemekleri, hergün yedikleri kuru ekmekmiş gibi yerkenki halleri ile, gecenin sonunda artık dayanamayıp mutluluktan şarkı söyleyerek köyün ortasında dans ettikleri sahneleri müthiştir.

  --- spoiler ---
 • iskandinav usulü "bir şeyler çürüyor danimarka krallığında" filmi.

  "babette'nin (sofra) şöleni" diye çevirsek olacak bir danimarka filmi.
  1987 tarihli olup, gabriel axel tarafından yönetilmiş.

  yaşlı bir din adamı olan babalarının yanında onun aşırı katı kuralları ile yetişen akıllı ve güzel iki kız kardeşin kendilerini sadece iyiliğe ve dine adamalarının ardından geçen süre içinde yaşlanmalarına tanıklık ediyoruz. babalarının ölümünden sonra "danimarka'nın deniz kenarındaki ücra bir köyünde" komünitelerinden çıkmadan yaşayan ve hepsi birer yaşlı huysuza dönüşen insanların arasına fransız kökenli aşçı ve hizmetçi babette düşüyor ve ardından tıpkı juliet binoche'un çikolata filminde olduğu üzere o da her dokunduğu yerde güller açtırıyor filan...

  film sayesinde şöyle dar zamanlara sıkıştırılmadan, beyaz keten bir masa örtüsü üzerinde, güzel yiyecekler ve içecekler ya da filmin terminolojisine uygun ifade edelim "nimetlerle" ve iyi dostlarla ya da aile ile paylaşılan yemek yeme rütelinin hiçbir şeye benzemediğine bir kez daha kanaat ediyoruz. bu arada insan kendisini dünyanın nimetlerinden kaskatı bir şekilde mahrum bırakmaya çalıştıkça ruhunun özlemleri ve açlığı da şiddetlenerek artıyor ve tuhaf bir ironi ile şeytana meleklerden daha yakın oluyor.

  filmin dini alegoriler ve göndermeler ile dolu olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum bütün bu yazılanların ardından..

  bu filmde yine yeni yeniden anlıyoruz ki, *ölçü* her zaman ve her yerde en iyi bi şeydir."

  en iyi yabancı film oscar'ını da kapmış zamanında.
  başrolde de stephane audran var imiş.

  http://www.imdb.com/title/tt0092603/
 • 1989'da 'ingilizce olmayan dilde en iyi film' kategorisinde bafta'yı kazanmış yapıttır.