aynı isimde "babil" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
1329 entry daha
  • irfanı ispiyonlayan ne egemen ne ayşe tabii ki ona deli gibi aşık olan ilay. at fava bekle.
  • saadet zinciri' nin, ponzi düzeni' nin ne olduğunu bana net olarak ögretmiş dizidir. bundan gayri hayatta gelmem bu oyunlara!
    bir de 'televizyon aptal kutusudur.' derler...
  • ilk bölümünü üç haftada bitirebildiğim dizi. uzun maşallah.

ilk bölüm bi hayli hareketliydi. bir filme yetecek kadar olay oldu tek bölümde. keşke her şeyi o kadar arkası arkasına sığdırmasalarmış.

breaking bad tadında başladı. irfan'ın çalıştığı üniversite sabancı veya yeditepe olabilir, kocaeli'nde lojmanı olduğuna göre, bir ihtimal de gyte. orada khk'lılara bi selam çaksa güzel olurmuş aslında. memlekette en yaygın yaşanan trajedi, hiç dile getirilemeyen.

isimlerin rastgele seçilmediğini düşünüyorum. irfan (bilme, kültürlü olma, bilgelik sahibi olma) hikayenin bilim insanı ve namus timsali. egemen'in çocukluğundan beri baskın bir karakteri var. eda sanırım zamanında mahallenin edalı, havalı, güzel kızıymış. ilay adının anlamını bulamadım; ülkenin güzel kızı falan yazıyordu ama pek inandırıcı gelmedi. neyse kız güzel, bi de isim, karakter gibi sofistike duruyor. kudret gerçekten güç sahibi bi kadın. yalçın adıyla müsemma bir sert delikanlı. süleyman'ın söylenişi bile sert. ayşe'nin altından bi tuhaflık çıkacak, bakarız artık.

eda egemen'i ilk kez ziyaret ettiğinde, o örnek dairede boynuna sardığı eşarbını unuttu ya, can manay'a bi gönderme var mıydı orada bilemedim. duru'nun da eşarbını saklamıştı çünkü.

irfancım, iyi kötü bilim insanısın, azıcık biyoloji öğrensene bebeyim. sen mavi gözlü, eda mavlü gözlü, deniz'in gözler nasıl kahverengi oluyor acaba? (mümkün ama aşırı düşük bi ihtimal).

diğer bölümleri de bi kaç ay içinde izlerim artık
  • vizyon sahibi senaristlerden pırlanta yerine kripto para beklerdik.
  • nedense enişte karakterinden gizliden bi eda'ya kaymak istediğini seziyorum süreki. dialoglarda sürekli ah canımlar, bi samimiyetle karışık merhametli tavırlar falan. hazır cocuğun da irfandan olmadığını öğrendi. malum baldız baldan tatlıdır hesabı swh
  • allah rızası için eda'nın saçlarını tarar mısınız?
  • hay sikeyim tamam anladık baymış dizi çok kötü dizi bok gibi dizi. niye her hafta gelip buraya yazıyosun o zaman canım kardeşim benim git arka sokaklar 15. temmuz özel bölümü izle ne bileyim yasak aşk falan izle laga luga yapma gözünü seveyim şurda iki yorum okuyacağız ya.

ayrıca kimsenin dikkatini süleymanın mafya adamı yalçın'ın polisle çalışması çekmedi mi yav ? adam kamera kayıtları buldu, arama kayıtları buldu; son bölümde irfan'ın karşısına cıkması basbayağı bu mafya tipinin polisle bağlantısı var. ya o herif de polis ya da içerden bağlantısı var.

öte yandan, aslı enver'in oynadığı karakterin gizli polis olabileceğinden şüpheleniyorum.
  • sinir bozan hatalara ragmen son derece dinamik ve tempolu dizi. lakin senaristlere yalvarırım şu cocuk bir kurtulsun siz istediğiniz kadar saçmalayın. ama deniz in saglıgını düşünmekten konuya odaklanamıyorum. pleasee ...
  • adam odtü, boğaziçi, abd'den bir okuldan eğitimler almış finans profesörü ama yurt dışına para çıkarmak için elmas mı kullandı? tesla detayı ile seviyeyi yükseltmiş bir diziden şahsen ripple, bitcoin, stellar lumens gibi bir kripto para transferini beklerdim. ha diyeceksin ki orada parayı nasıl çekecek? emniyette eda'ya gidince mehmet'i ara diyor. demek ki kendi başlarına değiller. mehmet denilen kişi abd'de yaşayan biri. illaki banka hesabı vardır. onun hesabına çekerler derken laaann!!! şimdi aklıma geldi, bu abd'deki mehmet tosuncuk mehmet aydın mı lan yoksa. eğer öyleyse müthiş koparım. müthiş hikaye olur.

irfan'ı ispitleyen de bence egeboy. süleyman'ın kullandığı dil düşünüldüğünde egeboyla iletişim kurar gibiydi.

ayşe'nin polis olmasına da şaşırdım. şoke oldum lan resmen. bir de süleyman'ı iki de bir sıkıştıran bir polis memuru vardı. madem sülo'nun polisler üstünde bi gücü var bu amir pozisyonundaki polis niye sülo'nun ofisine gelip artis artis konuşuyordu onu anlamadım.

birce akalay gibi bir insanı keşfettim. gerçekten kaliteli bir oyuncu. şahsen beğendim. bazı oyuncular olur sırf o var diye bazı yapımları izlerim. örneğin aamir khan, merly streep, katheryn winnick, halit ergenç, mahsun kırmızıgül(adamın şarkılarıyla bir alakam yok ama film yapımları gerçekten iyi oluyor), haluk bilginer gibi. birce akalay da bu listeme girmek üzere.
  • sanirim kimse bu konuda entry girmemis ama son bolumundeki (5. bölüm) yemek sahnesindeki "cocuk sahibi olma" ve "evlilik" muhabbetinin oldukca dikkat cekici oldugu dizidir. cocuk sahibi olmanin ne kadar kutsal oldugu uzerinden ilerleyen sohbete ılay'in egemen'e bu masada kutsal olmayan bir tek ikimiz variz bir sey demesinin bircok kisinin duygularina tercuman oldugunu dusunuyorum. malum gunumuzde yuzyillardir suregelen yer yuzunun en olagan olayi belki de en temeli uzerine atledilen "kutsallik" bunu secmeyenler icin biraz kirici bir hal alabiliyor...ben cok begendim ve guldum sahsen sahneye.
6 entry daha