• cevirilerinin iyi olusuyla dikkatimi ceken dizi. 10dan fazla farkli cevirmenin yaptigi cevirilerin hepsini "kotu" diye nitelemek haksizlik sanirim. okudum, ordan biliyorum. (bkz: gittim gordum)
  • yazılabilecek tüm kitaplara ev sahipliği eden kütüphane.
  • dost kitabevi yayınları'nın yayımladığı kâğıdı son derece kaliteli olan özenli baskıyı bildiğim için kırmızı kedi'yi övenlere hiç aldırmıyor, gülümsüyorum.

dost, serinin adına yakışır şıklıkta kitap güzelleri yayımlamıştı,
    kırmızı kedi ise o itici logosuyla maalesef sıradan kitaplar yayımlıyor.
  • edebiyat piri borges'in hazırladığı enfes bir dizi.

amma velakin benim bu diziden eksiklerim var. okumak istiyorum fakat hiçbir yerde bulamıyorum bazı kitapları. bulamadıklarımı buraya not düşeceğim, olur da elinde fazladan bulunan çıkarsa, okuyup da sevmemiş olanlar ve kitabı kitaplığının bir köşesinde yalnızlığa terk etmiş olanlar varsa veya elinde var ama ilgisini çekmediği için okumayacak olanlar varsa, bilsinler ki o kitaplar birileri tarafından aranıyor. ücretiyle alabilirim, hiç sorun değil.

1.(bkz: bin bir gece masalları) - sir richard f. burton
    2.(bkz: dostlarımızın dostları) - henry james
    3.(bkz: micromegas) - voltaire
    4.(bkz: ölümün dostu) - alarcon
    5.(bkz: katip bartleby) - herman melville
    6.(bkz: aşık şeytan) - jacques cazotte
    7.(bkz: sevimsiz hikayeler) - leon bloy
    8.(bkz: ateş piramiti) - machen
    9.(bkz: konuk kaplan) - p'u sung ling
    10(bkz: arjantin öyküleri) - jorge luis borges
    11.(bkz: 25 ağustos 1983 ve diğer öyküler) - jorge luis borges
  • sanırım yavaş yavaş bir hareketlenmenin olduğu kitaplık. kırmızı kedi serinin 15. kitabını basmış bu ay. (leon bloy-sevimsiz hikâyeler) benim duyduğum kadarıyla telif ücreti epey yüksek olan bir diziydi bu. yoksa birkaç yayınevi bu kitaplığı yeniden basmak için harekete geçmişti. kırmızı kedi aldıysa ne ala. çok güzel olur.
  • sonsuz heksagonal galerilerden mutesekkil, kainat muadili kutuphane.. borges icadi..
  • özgün italyan baskısıyla aynı formatta yayımlanmakta olan kitap dizisi. bir tarihe kadar oldukça iyi gidiyordu dizi, ama sanırım editör değiştirdiler, kitapların arası da uzadıkça uzadı bu arada. dizinin bazı çevirileri hakikaten kötüdür, ama ismail yerguz, fatih özgüven gibi baba çevirmenlere bir lafımız olmaz, "dimağlarına sağlık"tan başka.
  • icinde kaybolunasi bir kitapligin anlatildigi borges hikayesi. pek muhterem umberto eco gulun adi * icinde bu kitapligi kullanir, hatta ana karakterlerinin burada kaybolmasini da saglar, bir kerre daha icimizi sizlatir. borges'in oykusunde kitapligin en kotu kabuslarinizda hayal edemeyeceginiz mimarisi oyle hos anlatilir ki okuduktan sonra kabus gormenin daha bir kolaylastigini* gorur, hafiflersiniz.
    (bkz: babil piyangosu)

dost kitabevinin dizisi ise yapimda ve yayinda emegi gecen arkadaslarin eline saglik bir kitaplar butunudur. 40'tan fazla kitaptan olusacagini duymusumdur. son bir-iki yildir yenilerinin basiminda inanilmaz bir yavaslik vardir.

duzeltme: bu yavaslik iddiasi 24. kitaptan kisa bir sure sonra 25.nin de basilmasiyla hukmunu yitirme tehlikesi altindadir*.
  • borges'in bir öyküsü.
hesabın var mı? giriş yap