şükela:  tümü | bugün
 • bagdat'in 50 km guneyinde bulunduguna inanilan guzelligi ve hasmetiyle bir cok yunan filozof ve sairinin eserlerinde yasayan dunyanin 7 harikasindan biri sayilan yer. aslinda cogu arkeolog ve tarihciye gore boyle bir yer hic bir zaman var olmadi yazilan eserler onu var etti.
 • varolmasi babil kulesinden daha mantikli olusum. yapilan tasvirlere gore dev merdivenler seklindeki sekilerden olusmaktaydi ve firatin sulari ile farkli bir palet sulama sistemiyle sulanmaktaydi. bunlari uzerine sepetler monte olmus dikine paletler seklinde dusunebilirsiniz. ve bu dev paletleri farkli bir cark sistemiyle okuz mokuz gibi fizikte zengin zihinde fakir hayvanlar dondormekteydi. bu paletler sayesinde ustteki sekilere sulama icin su ulastirilabiliyordu devamli surette.
 • yine soylenenlere gore babil krali bunu daglik ve yesil bir ulkeden gelen kralicesi ulkesini ozleyip de uzulmesin diye yaptirmistir. ilk cati bahcesi ornekleridir. tasviri yapilari dusunuldugunde bulundurduklari drenaj - sulama sistemi bu kadar eski bir yapi icin inanilmazdir.
 • nebushadnezzar ii ( 604-562 i.ö. ) eşi amyitis için yaptırdı denilir. aslında babil kaynaklarında pek yeri yoktur. nebuchadnezzar döneminden kalan tabletlerde kralın sarayından, babil'den ve kentin surlarından söz edilmesina karşın bahçeler'den sözedilmez.
  bahçeleri ballandira ballandira anlatan strabo,bizanslı philo, berossus,diodorus gibi yunan şair ve tarihçileridir. buna karşın , asma bahçeleri'nden sözeden tarihçilerin hiçbirisi o kadar detay vermelerine rağmen bahçeleri gözleriyle görmüş değildir. modern tarihçilere göre büyük iskender'in askerleri babil'in verimli, yemyeşil topraklarından çok etkilenmişler ve geri döndüklerinde mezopotamya'nın büyüleyici bahçelerini, palmiyelerini, nebuchadnezzar'ın sarayını, babil'in ünlü kulesini ve zigguratları anlatmakla bitirememişlerdi. ötesi, ozanların ve antik tarihçilerin hayal gücüdür.babil'in asma bahçeleri, "dünyanın 7 harikası" arasına bunlar sayesinde girmiştir:
  "bahçenin yamacına yaklaştığınızda, yapının kat kat yükseldiğini görüyorsunuz... dev bitki yığınları, büyük ve kalın ağaçlar öylesine cazibeli ki, bakanları büyülüyor. nehirden gelen bol suyu aletler yükseltiyor; ve dışarıdan bunları göremiyorsunuz." (diodorus siculus)
  strabo'dan ve bizanslı philo'ya göre ise "bahçe dörtgen biçimindeydi, iki uzun kenarı 400 metre uzunluğundaydı. kemerler ve küp biçiminde çeşmelerle süslüydü. alttan başlayan merdivenler dönerek yükseliyor ve en üst terasa kadar ulaşıyordu. asma bahçeleri, en alttan itibaren bitkilerle doluydu. dev ağaçlar topraktan en üst kata kadar ulaşıyordu. tüm yapı, taş sütunlarla destekliydi, su akımı eğimli kanallar aracılığıyla sağlanıyordu ve bir sistemle sular yukarı çıkıp yine aşağıya akarken, tüm bitkileri suluyordu. yapılanlar tam olarak bir krallık lüksünü yansıtıyordu..."

  günümüzde krallık sarayı kalıntıları yakınında yapılan kazılarda bulunan su kanllarına ait kalıntılıarın söz konusu sulama sistemine işaret edebileceği düşünülmektedir.

  http://www.kotuvepis.com/harikalar/baabil.htm
 • ayrıca
  (bkz: babil kulesi)
  (bkz: babil dili)
  (bkz: babi dini)
 • 2500 abd askerinin kamp kurduğu bazı kalıntılarının yağmalandığı, bazılarının buldozerlerle yıkıldığı dünya harikası.

  (bkz: moğolların bağdat ı işgali)
 • ben bu bahçeleri asma (hanging) biçiminde değil de bitki olan asmanın yetiştirildiği yerler olarak tahayyül ettim uzun yıllar. dönümlerce.

  - gençler ne yiyoruz akşama?
  - tapınak bakireleri, siz yüce kralımız ammi-ditana onuruna dolgun yaprak sarmaları hazırladılar!
  - ulan yine mi?! :(
  - ama bir görseniz, kalem gibi hepsi. mmm-mmmh...
 • civilization serisinin gedikli wonderlarından biridir. (bkz: hanging gardens)
hesabın var mı? giriş yap