*

şükela:  tümü | bugün
 • hint turk imparatorlugu veya gurkanli devleti diye de anilir.
  babur tarafindan 1526 yilinda kurulan, 1526-1858 yillari arasinda hindistanda hukum suren turk islam devleti. kuzey ve orta hindistanda turk islam kulturunun ve islam dinin yayilmasinda onemli rol oynami$tir. 1803'te ingilizlerin yonetimine gecen devlet 1857'de ingilizlere kar$i ba$latilan buyuk bir ayaklanma sonrasinda imparatorlarinin sinir di$i edilmesi ile tamamen ingiltereye baglandi.
 • hindistanda kurulan ilk türk-islam devletidir
 • en ihtisamli dönemini 16.yüzyilda ekber zamaninda yasamistir
 • (bkz: dini ilahi)
 • (bkz: babur ozden)
  (bkz: ixir)
 • 1526-1858 yılları arasında hindistan'da hüküm sürmüş müslüman imparatorluklarının bir kolu olarak kurulmuş hanedanlıktır. ilk hükümdarı baba tarafından timur'un torunu olan babür'dür. bu hükümdarlık özellikle mimari ve sanat alanında hatırı sayılır eserler bırakmıştır. bunlardan en önemlisi amer palace ve tac mahal'dir. tac mahal, mughal hanedanlığının agra'daki en son ve en büyük eseridir.
 • (bkz: mughal)
 • zamanın tipik yöneticilerin türk, halkın ise başka ırktan olduğu türk devletlerinden biri. diğerleri ise;

  (bkz: hun imparatorluğu)
  (bkz: altinordu imparatorlugu)
  (bkz: memlükler)
  (bkz: akkoyunlular)

  vs vs vs.

  bu devlet zamanında, hindistan, tarihinin en parlak dönemlerini yaşamıştır. türkler hindistana kuzeyden gelmişler ve bu bölgede yönetimi ele geçirip çok uluslu hint-türk imparatorluğunu kurmuşlar. islamiyetin hindistana girişi de bu sayede olmuştur. bugün pakistan adlı bölge bu devletin ardılıdır. bahsi geçen hintçe-farsça-türkçe karışımı dil de urducadır. saray dili olaray çıkmış ve daha sonra bu bölgenin resmi dili olmuştur.

  ticaretin geliştirmesi sebebiyle hindistan bu devirlerde zenginleşmiş fakat sömürgeci devletlerin hint ticaretini ele geçirmek istemeleri sebebiyle, klasik böl parçala yönet taktiği ile 19. yy'da hintlileri ayaklandırmışlar ve bu ayaklanma sonucu hindistana yerleşip, yaklaşık 150 yıl boyunca, dibine kadar sömürmüşlerdir. böylece hindistanın da kaderi ortadoğu gibi olmuş, son 150 yıl, acılarla dolu kayıp zaman olarak tarihe geçmiştir

  yalnız şunu belirtmek gerekirse, türk yöneticilerin yaptığı büyük hatalardan biri de hintlilerin islamiyete de uymayan, kötü ama köklü bazı geleneklerini birden yok etmeye çalışmasıdır. bu sebeple hint toplumu arasında huzursuzluk çıkmış ve ingilizlerin de kışkırtmasıyla hintliler ayaklanmıştır. işin ilginç yanı ingilizler kontrolü ele geçirdikten sonra kendileri de aynı, güya öğretici - eğitici rolüne soyunmuş ama hintliler arasında bu da tepki çekmiştir. ingilizler bakmışlar iş sarpa sarıyor, 1900'lü yıllardan sonra bu tip işlere hiç karışmamış sadece ekonomik sömürüsüne devam etmiştir. böylece hint kültürü korunmuştur.

  son olarak tekrar etmek gerekirse pakistan bu devletin ardılıdır.
 • bayraklari kirmizi satih uzerine sari bir ucgen seklindedir.
 • roket kullanmislardir, evet basbayagi roket.

  ama ondan once, daha onemlisi, dunyanin belki de o aralar en zengin ve kuvvetli imparatorlugu olmuslar kisa sureligine. bu donem 17 yy'in ortalarinda "maratha" denen elemanlari yenip, bugunku hindistan/pakistanin buyuk bolumune sahip oluslarina rastliyor. tahmini nufuslari 150 milyonmus ki bu da zamane dunya nufusunun dortte biri demek. (osmanli, altin caginda 40 ila 50 milyon arasi nufusa sahipti; tahmin tabii bunlar yoksa o aralar nufus sayimi yok imparatorluk genelinde)

  roket isine gelince, normalde bambularin icine barut doldurup salvolar halinde firlatiyorlar. tamamen israf, tamamen gosteris. serefsizler. ayni halti okcularla da yaparsin. ustelik bambular gevsek oldugu icin yanan barutun itis gucu fazla olmuyor dolayisiyla menzil de isabet orani da cok dusuk.

  neyse bunlar zamanla bambuyu birakip, demirden roketler yapmaya baslamislar. tabii barut bu duzenekte hakkini vererek yandigindan, soylenilene gore 1.5 millik menzile ulasabiliyorlarmis. baburluler (mughal) dususe gecip, ingilizlerin istilasina ugradiklari zaman, bu demir roketleri salvolar halinde kullanmislar ama ingizler daha onceden bu roketleri yedikleri icin ve zamaninda tufekli ispanyollari simsek tanrisi sanan inkalar kadar batil olmadiklarindan efendi gibi saldirip kazanmislar.

hesabın var mı? giriş yap