şükela:  tümü | bugün
 • osmanlıda, saraydaki hadım darüssaade ağaları ile akağaların ve enderun memuriyetlerinin genel amiri.
 • (bkz: cafer ağa)
 • (bkz: kapı ağası)

  büyükelçileri huzura buyur eder, bütün önemli işler padişaha ulaşmadan önce onun ellerinden geçer, bütün diğer görevliler kapı ağasına muhtaçtır ve bu yüzden ona değerli armağanlar sunarlar.

  padişaha armağan sunacaklar da, bunları zat-ı şahanelerine ulaştırabilmek için, kendisine başvurmak zorunda kaldıklarından, kapı ağası bu durumdan da büyük çıkar sağlar.

  kapı ağasının buyruğu olmadan hiç kimse padişahın huzuruna girip çıkamaz; sadrazam padişahla konuşmak istediğinde, sadrazamın önüne düşerek huzura çıkaran da gene odur.

  ister gündüz, ister gece olsun, sadrazamın ivedi olaylar nedeniyle padişaha yazılı bilgi vermesi gerektiğinde, yazıyı alan ve yanıtını getiren gene kapı ağasıdır.

  sarayın içinde kavuk giyer ve yalnızca bu makama tanınan bir ayrıcalıkla saray sınırları içinde her yere atla gider. harem dairesine kadar padişaha eşlik eder, ama bu dairenin kapısında kalır ve burada onun buyrukları geçmez.

  görevinden ayrılarak saraydan çıktığında (bu pek ender olur) paşa olamaz. mutfak giderleri padişahın iç hazinesinden karşılanır.