şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dunya savasi sonrasinda amerikan nufusunun dusme egilimi gostermesi sebebiyle amerikan halki binbir yoldan desteklemelerle cocuk yapmaya yonlendirildi. bunun sonucu olarak da baby boomers ortaya cikti. reklamlarla desteklenen ilk nufus hareketidir. bircok istatistikci icinse cok onemli bir olaydir bu cunku yoneticiler insan nufusunu kontrol etmeyi basarmislardir.
 • bu olayin gerçeklestigi 1946-64 yillari arasinaysa baby boom years adi verilir. (bkz: baby boom)
 • rock n rollun altin yillarinda yetismis jenerasyon.
  (bkz: my generation)
 • pazarlamacılıar için de önemli bir topluluktur, hem kendileri hem de patlama yapan bebeklerinin demografik özellikleri, yeni yeni hedef kitleler oluşturmuştur.
 • the boxer dinleyerek keyfini sürebilirsiniz, buyrun:

  insanların geçmişlerinin geleceklerini şekillendirdiklerine dair görüşe katılmak gerek öncelikle "baby boomer" denilen kuşaklardan neyin kastedildiğini sindirebilmek için. 1946 ile 1964 arası doğan jenerasyon, özellikle amerika'da birçok konuda araştırıldı. bu araştırmalar, tüketim toplumunu çoğalmaya yüreklendirecek politikacı, modacı ve hatta sanatçıların bile "çoğalmak iyidir" reklamlarına destek verdiğini ortaya koydu. kimi zaman romantizm, kimi zaman humanizm akımları içinde değerlendirilebilecek reklam kampanyalarıdır "baby boomers" ve bu kampanyalarda emeği geçenler elbette.

  46'da insanlar dondurma yiyerek tenderly ile dans ederken, winston churchill sovyet'lerin doğu avrupa ülkelerinin üzerine bir demir perde çekmekte olduğundan söz ediyordu. bir yandan atom enerjisi komisyonu kuruluyordu.

  64 yılına gelindiğinde ise, başkan johnson fakirliğe ve yükselen suç oranına karşı savaş açıyor ve insanlar i want to hold your hand dinliyorlardı. beatles'ın ilk kez ed sullivan'ın programına katıldığı şubat akşamı, new york'ta tek bir suç işlenmediğine dikkat çekiliyordu.

  nüfus artışı ile ekonominin canlandırılması ve tüketim toplumunun patlatılması bu tarihler arasındaki gelişmelerden kaynaklandı.

  1964 yılı bu kuşağın yetiştiği son yıl kabul edilmekte. 1946'dan sonra kadın başına düşen çocuk sayısı 3 civarındayken, 1964'te bu 2'nin altına düşmüştür. yaşlanmayı reddeden, yaşam tarzlarını satın aldıkları otomobilden kolayca görebildiğimiz bu kuşağın çocuklarıyız çoğumuz. televizyonlarımızın karşısında nescafelerimizi yudumlayarak irak a ozgurluk operasyonu adlı bir programı izledik yakın geçmişte. tam istanbuldaki patlamalari unutmak üzereydik ki, ispanya'da patlamalar oldu pek yakında. patlamalar arasında, i'm not in love dinlemiş olabiliriz. kimimiz clubber olduk, kimimiz radikal islamcı. varsa bebeklerimiz ve köpeklerimiz için cip ya da stationwagon araçlar almayı hayal ediyoruz. birşeyleri tüketiyoruz... bu dönemin en önemli özelliklerinden biri de insanların "single yaşam tarzı"nı benimsemeleri. korkarız ki, yeni bir baby boom'un tam ortasındayız.

  bu arada unutmadan; bill clinton amerika'nın ilk "boomer" başkanı sayılmaktadır.
 • önümüzdeki üç beş yıl içerisinde emekli olmaya ve abd bütçe ve sosyal güvenlik sistemine önemli yükler bindirmeye başlayacak olmaları nedeniyle ilgili ve yetkililere yusuf yusuf dedirtmeye başlayan kuşak.

  (bkz: sen bu işin sonunu düşünmedin mi)
  (bkz: yazın yedigin hurmalar kışın kicini tirmalar)
 • (bkz: echo boomer)
 • butun makro ekonomi kitaplarında bahsedilir bunlardan.
 • ikinci dünya savaşı ardından ortaya çıkarılan jenerasyona verilen isimken, benzer eğilimler sosyal ya da ekonomik kriz yaşayan tüm toplumlarda görülen bir durum olarak karşılaşılan sosyal kategori halini almıştır. ülkemizdeki 2000 krizinin ardından ortaya çıkan erken evlenme trendi de benzeri bir eğilimdir aslında, tutunacak dal, bir güvence arayışı içindeki insanların kendini sağlama alması ve bir çocukla evliliği iptal edilemez bir sözleşme haline getirmesinin altında yatan neden, bir çok araştırma tarafından kriz olarak gösterilmektedir.
 • türkiye'de baby boomer'ların performansı 2002-2005 yılları arası tavana vurmuştur.
hesabın var mı? giriş yap