şükela:  tümü | bugün
 • lat., inci.
 • cephe cizimlerinde kolaylikla unutulan ayrinti.
 • edirne'de, genellikle üniversite* öğrencilerinin inip bindiği, popüler bir duraktır.
 • ne bitmez şarkın var
  baca
  bütün gün tütersin *
 • tütmüyorsa, evde yoklar demektir. boşuna uğrama hasbıhal etmeye..
 • (bkz: şönt baca)
 • noel baba'nın feti$i
 • edirnenin en merkezi muhitidir. hemen yanındaki baca evlerinde kalanlar çok şanslıdır zira burası hem güllapoğlu hem de ayşekadın yerleşkesi için tam orta noktadır. etrafında yeşillik, börtü böcek, park vardır. sabah kahvaltısını bacanın içindeki börekçide yapabilir, öğlen yemeğini baca çorba ve köfte salonunda yiyebilirsiniz. akşam da evde makarna yapın artık, hep dışarıda hep dışarıda olmaz.

  bacaya gelmeden, ikinci köprü diye tabir ettiğimiz durak vardır. megapark buradadır, yazın bu bölge insanının tek eğlencesidir. okey oynar, çay içersiniz burada, arzu ederseniz maç da izlersiniz fakat ben size daha yurdum insanına yakın olduğu için meganın arka tarafındaki öztürkler kıraathanesini tavsiye ederim. burada, arka tarafta, hafta sonu oynanan tüm lig maçlarını seyreden belirli bir grup vardır. bomba yorumlarıyla ortama renk katarlar.

  bacadan sonra da trafo durağı gelir. migros'tan alışveriş yapma imkanı mevcuttur. ayrıca vazgeçilmez mekan yorulmaz büfe günü 24 saat yaşayan harika bir büfedir. hele de üniversitenin vize ve final zamanları, uykusuz gecelerde burada gündüzmüşçesine hareketli bir ortam olur, arkadaşları tanıdıkları görmek çok doğaldır. ne de güzeldir. bir de yorulmazın yanında bir tane at yarışı ganyan bayii var, sabahın köründe bile muhakkak içeride birileri olur. müşteri profili genellikle orta yaş üstü. gelmişken yapın bir altılı, çıkmaz demeyin şansınızı deneyin.
 • baca doğalgaz olur, tezek olur, kömür olur, fıstık kabuğu olur, odun olur, pirina olur ne yakarsan yak, kazan, soba, fırın, kombiden yanma sonucu açığa çıkan gazların atmosfere atılmasını sağlayan tahliye aracıdır.işte geçtiğimiz sene başında hayatını kaybeden 7 gencin ölümüne de bu baca dediğimiz meret sebep olmuştu. çoğu kişinin 2009'un kısa özetini izledikten sonra sonsuza kadar unutacağı ve sadece" bak ya nasıl ölmüştü yavrucaklar" diyerek geçip gideceği bu baca hususu önemli bi mevzudur. bu meret değil aslına bakarsanız, canım ülkemin klişesi, ihmaller bu canların kaybolmasına sebebiyet veriyor. bu baca dediğimiz aracın, (belki bilmeyen olur biz yine söyleyelim, bildiğin çay kaşığının bile tse standardı vardır) öncelikle tse belgeli olması gerekir,konumuna durumuna göre yüksekliğinin, çapının, yalıtımının, şapkasının herbir şeyinin hesabının yapılması gerekir, periyodik temizliğinin yapılması gerekir. o yüzden hatırlatmada fayda görüyorum, baca hakikaten ciddi bir mevzudur sayın abilerim ablalarım, o yüzden biraz daha önem gösterelim. sonra dileyelim de kimse bacadan zehirlenmesin, insanlar sevdiklerini ihmal yüzünden kaybetmesin.