şükela:  tümü | bugün
  • ölüm günü olarak da bilinir. bu günün ertesi gününde merdiven çıkmak adeta işkencedir.
  • fitness ile uğraşanlar bacak gününe kanatı da ekler.
  • etkisi 2, bazen 3 gün sürüyor.

ilk gün üst bacak ve kalça yoğun ağrılara ev sahipliği yaparken ikinci gün ağrı kalflere iniyor. calf raise yoğunluğuna göre yürüyemez veya parmak uçlarında yürür hale bile getirebiliyor. ilk gün hiç ağrımayan alt bacağın 2. gün o hale gelmesi çok enteresan.

bunların yanı sıra bacak çalışınca oldukça artan testosteron bu 2-3 günlük süreçte havadan nem kapabilir hale getiriyor.
  • verdiği acıya, çektirdiği zorluğa rağmen akşamında verdiği haz için katlanılabilir olan gün.*
  • ertesi gün popodan ikinci bir popo daha çıkacakmış hissi veren gün. aynı zamanda ertesi gün bacaklarınızın arkasına iki tane yumurta transplantasyonu yapılmış gibi hissettirir.
  • programımın bölünmesi ile birlikte meşhur bacak gününe dün şu program ile imzamı attım.

40 dakika açık havada yürüyüş
    15 dakika yatay bisiklet
    smith machine squat 3×15 (20kg)
    smith machine kneeling squat 3×15 (40kg)
    bulgarian split squat 3×15
    adductor 4×15 (30kg)
    abbductor 4×15 (30kg)
    hip and glute (iç dış) 4×15 (48kg)
    smith machine calf 3×15 (30kg)
    smith machine hip thrusts 3×15 (30kg)

bugün oturduğum yerden kalkamam diye düşünüyordum zira o kadar da fena durumda değilim tatlı tatlı ağrıdıkça hoşuma bile gidiyor. * ama yorucuydu gerçekten. bacak günü efsanesi dedikleri şey doğruymuş.
  • formda olduğum dönemde haftada bir yaptığım gündü. haftada bir gün çalışır, sonraki 6 gün yürüyemezdim. ta ki diğer bacak günü gelip çatana kadar. ama sistematik bir biçimde o gün ağrılarım geçerdi.

bir gün babam yine sendeleyerek yürüdüğümü gördüğünde dayanamayıp "oğlum ne yapıyorsun sen orada?!" demişti. otursam kalkamazdım, kalksam oturamazdım. güzel günlerdi. o acıyı hissetmek benim için keyif kaynağıydı.
  • bacak günü gelmeden 2 gün önceden strese girerim o derece zorlayıcı bir gün gibi geliyor bana ve her perşembe bacak antremanı bitince ohh daha 7 gün var diye giderim.

o kadar sevmiyorum ama yapmassam içimde kalır malesef yapmak zorundayız :(