şükela:  tümü | bugün
  • çekip gitmek duygusunun gemi azıya aldığı durumlar için kullanılır.

kavafis okumak iyi gelir.
  • "siz, evet evet ordaki,
    gerçekten gidebilseydiniz,
    ben, evet evet burdaki,
    kalır mıydım hiç.."

demiş birisi de; bachmann kayığında, bach dinleyip thomas mann okur iken..
  • bir nasili olmayanlar hemen tum nicinlere katlanabilir diye sayiklayarak yuzunde hafif bir tebessum ve saskinlik karisimi ile ortaliklarda dolanma hali..
  • (bkz: bachman)
  • galiba şu an tam anlamıyla bir bachmann sorunsalı yaşamaktayım.

edit: çekip gitsem işte bir an önce her nerdeysem her nereyeyse.
  • -sal veya -salimsi bazen de -salimsal seklinde tezahur eder bunyede. bana memnuniyetsiz diyecekler. elimde değil. huzursuzluk doğamda vardı, bazen acı veriyordu...satırlarım kınandı ve uğraşım, işe yaramaz bir ahmaklık küstah bir kabahat sanıldı. bu öyle bir sorundu ki hic cikamadim ama hic gidemedim...

"elbet anlamı olabilirdi: geçip gitmekteyiz dünyadan,
    sormamışlar gelirken, çekilmeliyiz şimdi yavaştan.
    ama konuşmamıza karşın, birbirimizi anlamadan
    ve karşımızdakinin ellerine bir an bile ulaşamadan,
    yıkım bu işte: çıkamayacağız bu sınavdan.
    denemek bile kalkılmaz bir şey altından,
    ve bir çarmıh dikilmiş, kendimizi tanıyamadan,
    yalnızlığımızda, silinip gidelim diye dünyadan. "
  • "yoksa kuşku mu duyuyorsunuz bundan? bu sözde uygar dünyada, görünüşte uygar davranan insanlar arasında, gerçekte sürekli bir savaşın egemenliğinden kuşku mu duyuyorsunuz?"
    * * *
    “belli bir an vardı çocukluğumda; o an, benim tüm çocukluğumu yıktı. hitler’in birliklerinin klagenfurt’a girişleri. bu, o denli korkunç bir şeydi ki, anılarım o günle başladı; başka deyişle, erken gelen, o güçte olanını daha sonra çekmediğim bir acıyla."
    * * *
    “faşizm, atılan ilk bombalarla başlamaz, her gazetede üzerine bir şeyler yazılabilecek olan terörle de başlamaz. faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar. ve ben anlatmak istedim ki, savaş ve barış yoktur, hep savaş vardır.”
    * * *

toplum, en kanlı arenadır.

(bkz: her şeyi bırakıp gitme isteği)

bachmann, viyana'ya o kadar yakışmışsın ki.