şükela:  tümü | bugün
 • gerci nick fury cosmus baya, yazacak pek bir sey birakmamis ama eklenti yapmazsam catlarim.

  baci, necdet sen'in butun ofkesini kustugu cizgi romanlardan biridir bence. necdet sen ortodoks solculugun butun kliselerini kalin kalin cizerek bir nevi anlayana gondermistir mesajini. sadece devrimci bacilarimiz yoktur, "ben oligarsiden is dilenmem" diyen abisi, feodal babasi, "eski devrimci yeni liberal arkadaslari ile baci bir donemin aynasi olmsutur. evet, ne sanatsal degeri vardir ne de icerik acisindan cok doyurucudur ama gene de bu cizgi roman kayda degerdir.

  baci romanin sonunda tam bir feminist klise olup cikmistir, durusu, oturusu, saci ve konusmalari ile ama hala ask'i bulamamistir. bir karede fikret kizilok dinleyip aski sorular baci, ama sonra hemen kafasindan atar dusunceleri. devrimci baci'nin aska ne zamani ne de ihtiyaci vardir.
 • kan kardeşi ile yüzük kardeşliği arasındaki bir dönemde, bazılarının dava kardeşi, kardeşlerinine verilen genel ad.
 • kendisine hem dünyada hem de ahirette yan gözle bakılamayacak di$inin, erkeğe göre yakınlık derecesidir. son yıllarda uzaydaki durumları hakkında çe$itli spekülatif söylemler olsa da sanırım bu boyutta da yan gözle bakılmamaya devam edilecektir.
  bir nevi: " bacımsın forever." olayı.
 • sakaryanın pamukova ilçesine bağlı bir köy. pınarlı bacı köyü şeklinde de bilinir. köyü, ortasından geçen karayolu, aşağı bacı köyü,yukarı bacı köyü şeklinde ikiye ayırmıştır. yolun yukarısı daha popülerdir genelde, aşağıda ova,tarla,bağ,bahçeler vardır.

  pamukovadan bilecik'e giderken 6 km ötededir.köyün ilerisinde mekece bulunur.
 • muhtarlığını ahmet tokaç yapmaktadır.

  bacı köyünün kuruluş tarihçesi hakkında kesin bir bilgi yoktur. yaşlı kuşakların ifadelerinde göre samsa çavuşun, oğlu veya yeğeni hayrettin paşanın, akhisar'ın idaresini elinde bulundurduğu ve bu günkü hayrettin köyünü kurarak burada ikamet ettiği sıralarda, tekfurluk kalıntıları üzerinde bir köyün kurulmasını arzulayarak, kız kardeşini (bacısını) adamlarından karatekeli yörük obası beyine verip, oraya bir köy kurdurduğu, yörük obasının yerleşik düzene geçerek köyün büyüdüğü söylenmektedir. bacı kadın türbesinde yatan kişinin hayrettin paşanın kız kardeşi olması bu rivayeti doğrulamaktadır. ikinci bir rivayet ise, müslümanlığı kabul eden tekfur halkının idaresine memur ettiği bir adamına, kız kardeşini vererek,tekfurun bu köyü kardeşine armağan etmesi neticesinde bacı kadının üç oğlundan türeyerek gelişen ve büyüyen bir köy olduğu söylenmektedir.

  eski yerleşim yerleri olan bacı köyünden 1956 yılında durağa* taşınmaya başlayan köy halkı 1975 yılına kadar tamamen aşağı inmiştir. sondul köyü ile birleşerek pınarlı bacı adını almıştır.

  eskiden, eski bacı köyü civarında, bizanslılara ait saray kalıntıları, bizans sınırını gösteren dikili taşlar ile, bir adet anıt mezar olduğu bilinmektedir.

  köyde insanlar birbirleriyle çok iyi diyalog içindedir. köyün başlıca sülaleleri; mollaahmetler, duraklar, hacıeyüpler, hüsnüler, rasimler, köseler, mazaklar, ürkeler, tıngırlar, hacepler, avcılar, çanaklar, hümmetler, mollamustafalar, galakmollalar, aşkeller, tokaçlar gibi sülalelerdir.

  (bkz: sen ne güzel bulursun gezsen anadolu yu)

  not : ayrıca bir gün nasip olursa, kötülükler oraya da gelmez ise, evimi yapıp yerleşeceğim yerdir.
 • ortaokula başladığımız ilk gün sosyal bilgiler dersi öğretmeni,
  -ilk ders tanışalım, dedi. sırayla
  -adın ne? nerelisin? baban ne iş yapıyor? kaç kardeşsiniz? gibi sorular sordu.
  sıra abdi'deydi.
  -kaç kardeşsiniz abdi, dedi hoca.
  -5 kardeşiz hocam
  -kaçı kız kaçı erkek
  -3 kız, 5 erkek hocam.
  hoca yineledi.
  -kaç kardeşsiniz abdi?
  -5 kardeşiz hocam.
  -kaçı kız kaçı erkek
  -3 kız, 5 erkek hocam.
  bütün sınıf gülmeye başladı.
  hoca, evladım kızlar kardeş değilmi? 3, 5 daha 8 etmez mi? dediğinde
  abdi,
  -hocam siz kardaşlarımı soruyorsunuz, kızlar kardaş değil ki, onlar baci.
 • ağabey tarafından cinselliğe erişimi engellenmiş dişi kişi.
 • söz konusu namus ya da sahiplenme olunca, erkeklerin büyük çoğunluğunun tercih ettiği kelime.