• zhenyun liu 'nun romanından uyarlanan 1942 yılında japonların çin'e açtığı savaş sebebiyle henan bölgesinden batıya göç ederken 3.000.000 insanın, evet 3 milyon çinlinin açlıktan ve soğuktan ölümünü konu alan bir başyapıt.
    imdb de her ne kadar başrollerde tim robins ve adrian brody görünse de bunların oyunculukları 5-10 sahneden fazla sürmüyor. film tamamen o dönemin derebeyini canlandıran ve müthiş oyunculuğuyla insanı korkutan guoli zhang üzerine kurulu.
    izledim, izlerken gerçekleşmiş bir açlık kırımı olduğunu düşündükce insanlıktan utandım.

dünya tuhaf, batıda 3milyon insanın soyunu kırsanız dünyanın yüzyıl boyunca şekli şemalı ekonomik yapısı değişir. uzak doğuda aynı sayıda insan açlıktan ölse pek satmayan bir roman ve uyarlanan reytingi düşük bir film olur.

filmi dün akşam aç karnıma izledim, hala bişi yiyesim yok. sanırım bu gün de ölen 3.000.000 insanın anısına ağzıma bişi sokmayacağım.
  • insanı harbiden 1942 götüren filmdir. götürüp sizi oraya biyere bırakır.
    sonra 9 günlük uzak doğu tatiline gittiğinizde vay efendim niye börtü böcek yiyo bu adamlar diye veryansın.
    adamlar bu kuraklıkta kedi köpek yemişler, daha da fena hatta. e tabi tarihlerindeki bu yaşananlara saygıdan şimdi bir yemeği beğenmek, ben bunu yemem demek diye birşey yok.
    filme 6.6 puan veren twillight'çı amerikan teenage puanlamacılarana da ayrıca selam ederim.
  • inanılmaz güzel oyunculuğu çok güzel bir anlatışla işleyen, tim robins ve adrian brody oscarlık adamların oynadığı hoş film. böylesine güzel bir filmin alaycı kuş, deliha, bilmemne kadar ilgi görmemesi gerçekten de dünyada adalet diye bir şeyin olmadığını gösteriyor bence. ayrıca bu filmdeki çocuklardan etkilenip çocuk yapmaya karar verdim allahım lütfen çocuk.
  • çin yemek kültürü hakkında fikir edinebileceğiniz sarsıcı bir film.başlıkta bu kadar az bilgi olması beni şaşırttı.izleyiniz.
  • ikinci çin japon savaşı'nı, çan kay şek hükumetinin git gellerini ve çin'deki misyonerlik faaliyetlerini de yakından gösteren film. hatta kay şek'in hristiyan olduğunu görünce bir an duraklıyor insan.

orjinal ismi:

(bkz: yi jiu si er)
  • yıllar önce bir kez televizyonda izleyip ismini unuttuğum ve sık sık film aklıma gelmesine rağmen bulamadığım, az önce sinema 1001 kanalında denk gelmiş dram filmidir.

hayatımda izlediğim en dramatik şey bu sanırım. film baştan aşağı acı ve bunalım. ve asıl vurucu olan da tüm olan bitenin gerçekten yaşanmış olması.

eğreti duran tek bir sahne veya detay yok. her karakterle sizi ayrı ayrı empati yapmaya zorlayan, hangisi daha fazla acı verir insana karar vermekte zorluk çektiren, 3 milyon insanın açlıktan öldüğü tarihi bir olay üzerine kurulu çin filmidir.
  • --- spoiler ---

babaları ölen, anneleri at arabalı adamla giden iki kardeşin âkıbetine hem üzüldüm hem sevindim. filmin sonunda aktarılana göre; erkek kardeş yıllar sonra bulunmuş, kız kardeşten maalesef haber yokmuş. üvey babaları uyuduğunda ikisi de trenin üstünden düşmüş müydü yoksa biri onları o esnada sakladı mı? üvey baba onları bulmak için trenden atladı, ölmedi. kızının oyuncağını askeri yetkiliye vermeme uğruna öldü. emanete sahip çıkmakla ilgili çarpıcı bir kesitti bence.

--- spoiler ---
  • hakkinda nicin bu kadar az entry girildigini anlayamadigim cok guzel bir film.

az once izledim ve
    --- spoiler ---

, 3 milyon insan acliktan oluyor fakat cinliler ne oldugundan cok olayin nasil gorunduguyle ilgileniyorlar. gram degisme yok. halkina bu zulmu yapan dunyaya ne yapmaz.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap