• yıllar sonra atv izlememe vesile olmuş film. normalde babam çıksa bile izlemem.
  • holivud neden hala bunu yeniden çekmedi merak ediyorum. her boku dibine kadar sıyıran adamlar bunu çekmeye cesaret edemiyor.
  • evde şöyle bir köşem var, soldaki plak 1985 dönem baskı soundtrack, sağdaki ise 30. yıla özel basılan resimli plak, yine soundtrack albümü.

özetle salonumda minik de olsa bir köşe hazırladığım, benim için tüm zamanların en iyi filmidir. atv'de kötüden de kötü bir dublajla yayınlanıyor şu sıralar. en sevdiğim filmden soğutacaklar neredeyse. kanal hiç çizgisini bozmuyor. "en güzel"i bile en kötü halde sunabiliyor bir şekilde.

her neyse, birkaç saatliğine dünyayı unutturup başka yerlere götürüp anlamsız bir umut ve huzur veren filmler vardır, bu film benim için özellikle bu konuda zirvededir.

bunu seven bunu da sever eklemesi:
    (bkz: groundhog day)
  • netflixte ve şu an atv’de yayınlanan yeni türkçe dublajlı hali inanılmaz iğrenç olmuş. yekta kopanın sesinin dışında marty mcfly sesi kabul etmiyorum. bu seriye bir hakaret bu
  • detay denizi olan filmdir.

--- spoiler ---

2. filmin sonunda yıldırım düşmesi ile delorean'in zaman devrelerini kontrol eden 'japon yapımı' mikro işlemci devresi hasar görür. 1885 deki doktor devre şemasını, 1955 yılına ait komponentler ile üretilecek şekilde mektuba ekler. büyüteç ile zar zor görünebilen mikro işlemci devresi, 1955 deki komponentler ile aracın kaputuna ancak sığar. devrede trafolar, bobinler, devasa dirençler ve sıkı durun vakumlu lambalar vardır. hatta doktor yolculuktan önce lambaların ısınmasını bekler.

yeni devre ile aracın zaman yolculuk anı 30 yıl öncesinin teknolojisine döner. elektrik, transistörlerden değil lambalardan geçmektedir. zaman yolculuğu, dijitalden anolağa dönüşür. tıpkı dijital radyo veya amfilerden, lambalı amfi veya radyolara dönüşmüş gibidir. ve bu fark yolculuk sırasında da net bir şekilde görünür.

1. ve 2. filmlerdeki zaman yolculukları soğuk mavi bir ışık içinde ve hızlıca gerçekleşirken, 3. filmdeki 2 yolculukta da sarı ve turuncu alevli ışıkların içinde ve daha yavaş gerçekleşir.

chuck berry'nin gitarını lambalı amfiden çalması gibidir.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

sonradan edit: trenin zaman yolculuğu da analog. tabi ki de...

--- spoiler ---
  • all time favourite movie diye sorsalar hic dusunmeden bttf derim. 2020 yilinda opera house manchester'da muzikali olacakti, covıd-19 sonucu iptal oldu.
  • gecen hafta, her sene oldugu gibi 3 bolumude izlemis biri olarak zamanin otesinde bir film.
  • birinci filmin ilk saniyelerinde saat kulesindeki saate asılmış kalmış prof. brown detayıyla beni benden alır.
  • gençken bir kaç defa izlemiştim ve hep aklımda efsane filmler arasında yer etmişti. geçen netflixde nostalji olsun diye açıp izledim 3 filmi de arka arkaya. zamanına göre gerçekten çok güzelmiş ama herşeyin bir zamanı var ve bazı şeyler o ilk zamanki tadı ile kalmalı hafızalarda keşke izlemeseydim. ayrıca netflix çevirileri her zaman olduğu gibi çok boktan.
  • çocukluğumuzun efsane filmi, star’da izlemiştik ilk. ama ne filmdi. dark’taki zaman yolculuğu tuvalete gider gibi sıradan yapılmıyordu. tek bir şansları vardı onu da güzel kullanmışlardı, marty ve profesör.
hesabın var mı? giriş yap