şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belçim bilgin'in başroller arasında olduğu amerikan yapımı gerilim filmi.
 • 2003 senesinde yaşanmış bir olayı anlatan film.

  birleşmiş milletlerin üst düzey yetkililerinin içinde bulunduğu bazı yolsuzluklarla mücadele etmeye çalışan bir piyonun hikayesi anlatılıyor.

  --- spoiler ---
  pasha lakabıyla bilinen birleşmiş milletler yetkilisi benon sevan, ırağa uygulanan ambargolar sebebiyle ıraktaki petrolü satıp, karşılığında buradaki halka gıda ve tıbbi malzeme temin eden bir uygulama başlatır ancak bu uygulama birleşmiş milletlerin içerisindeki diğer üst düzey yetkililerin arasında rüşvet olayına dönüşür. sonuç olarak satılan petrolün yarı fiyatı kadar yardım maddesi gelmekte, diğer yarısı birleşmiş milletlerdeki üst düzey yetkililer, büyük şirketler ve bazı hükümetler tarafından alınmaktadır. diplomat olmak isteyen idealist bir genç birleşmiş milletlerde işe başlamasının ardından bu rüşvet olaylarını ortaya çıkarmaya çalışır.
  --- spoiler ---
 • sik gibi bir film.
  izlemeyin.
 • ırak savaşı sonrası ortaya çıkan cia operasyonlarını irdeleyen belgesel tarzı filmlere bir örnek daha. kronolojik olarak bu film 2. ırak savaşından hemen öncesine odaklanmış. film, insani amaçlar için bile olsa, bm içinde bile nasıl rüşvet çarklarının döndüğünü resmediyor; "based on a true story" olaraktan.

  filmi ilginç kılabilecek bir olasılık da şu: başrollerde yılmaz erdoğan'ın karısı belçim bilgin var. tam başrolde değil. yardımcı kadın rolünde. zaten filmde ana kadın karakter yok.

  başroldeki baş trol intibası uyandıran abimiz her zamanki gibi ben kingsley. filmi bu adam var diye izledim ve açıkçası pişman olmadım.

  --- spoiler ---
  hayret neden polemik olmamış acaba?
  filmde 7 bin yıldır devlet kuramayan kürtlere bol miktarda mağdursal gönderme var
  --- spoiler ---
 • dilimize komplo ismiyle çevrilmiş film.

  gerçekten büyük bir çeviri başarısı olmuş, emeği geçenin eline sağlık.