şükela:  tümü | bugün
 • deri enfeksiyonlarında tek geçtiğim antibiyotiktir.
 • cocukken ne kadar içtiysem artık coca cola gibi bir çağrışım yapıo şu an bende
 • hap olanı, şu ağza atılır atılmaz içerdeki azıcık tükürükle çözünüp insanın ağzını acı bir tada boğan korkunç yapıdaki haplardandı. hala öyle mi bilmiyorum; ama eğer öyleyse çok ayıp ediyor. adını anar anmaz dilimde canlandı yine. allam sen koru.
 • çocukken her kış orta kulak iltihabı olurdu bende. işte her kış aldığım ilaç kombinasyonunun antibiyotik ayağıdır bu. diğer eleman için,

  (bkz: sanasol)
 • senelerdir süren bir idrar yolları enfeksiyon öyküm var. gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim. kullanmadığım antibiyotik, onlarca ultrason, üriner tomografi, intravenöz pyelografiden tutun sistoskopiye kadar. hiçbirinde anormal bir bulgu olmayınca kimi doktor psikolojik dedi, kimi bunla yaşamaya alışmam gerektiğini söyledi. ki artık durum vahim bir noktaya ulaşmıştı, çok fazla ve yanlış antibiyotik kullandığım için artık içtiğim her antibiyotikten sonra vücudum anormal tepkiler vermeye başlamıştı.

  en son gittiğim doktor bitkisel bir hapla beraber bana bactrim önerdi. ayrıca ayda bir kere gidip idrar tahlili vermem gerekiyormuş. buraya kadar anormal bir durum yok. ilginç olan şey bactrimi her cinsel ilişkiden sonra kullanmamı söylemesi. yani ilişkiden sonra tıpkı ertesi gün hapı içer gibi antibiyotik kullanıyorum, sadece 1 hap.

  şimdilik şikayetlerim azaldı hatta yok gibi. ama uzun vadede bu durumun bana zarar vermesinden korkuyorum. konuyla ilgili bilgisi olan varsa görüşlerine açığım.
 • ortadoğu'daki eşleniği chemotrim'dir. türkiye'de üretilen eşleniği ise baktrol'dür. özellikle basilli dizanteri gibi bağırsak enfeksiyonlarında ve savaş yaralanmalarında ihtiyaç duyulan bir ilaçtır. bunların dışında diş iltihapları, üreme ve idrar yolu enfeksiyonları, tifo ve paratifo, gastroenterit kolera gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, bakterisidal ve geniş spektrumlu bir ilaçtır. 1972 yılından beri isviçre'de roche firması tarafından üretilmektedir. 1 ölçek (5 ml) bactrim'de 40 mg trimethoprim ve 200 mg sulfamethoxazole bulunur.
  bu ilacın seri üretimine başlanmasından kısa bir süre sonra ise, trimetoprim sulfametoksazol bileşimi, 1974 yılında dünya sağlık örgütü'nün zaruri ilaçlar listesindeki yerini almıştır.

  (bkz: medicine)
 • trimetroprim-sulfometaksazol içeren ve sıkça boğaz enfeksiyonlarında reçete edilen antibiyotik ilaç. fakat boğaz enfeksiyonunda bunlara direnç olduğu unutulmamalı, diğer antibiyotiklere yönenilmelidir.
 • kemoterapi sonrasında veriyor doktorum.