şükela:  tümü | bugün
 • bir doktorun sivilce kurutmak icin bana tavsiye ettigi ama hicbir ise yaramadigini gordugum krem. uzeri beyazlamayip icindeki iltihapi akitamadiginiz, insani uyuz eden, suratinizin en olmadik yerinde cikan ve haftalarca yok olmayan sivilcelerimden bahsettigim bir doktor (dermatolog degildi, guzellik merkezi sahibiydi), bunlari antibiyotikli bir kremle kurutabilecegimi soylemisti ve bactroban'i tavsiye etmisti. sonucta sivilce normal iyilesme surecinde iyilesti, bu kremin faydali oldugunu sanmiyorum. yara berelerde ise yariyor olabilir...
 • geniş spektrumlu antibiyotik özelliğe sahip merhem. ciltteki bakteriyel enfeksiyonun(iltihap, akne, vs.) iyileşmesini değil, kötüye gitmesini engeller. çünkü çalışma prensibi bakterileri öldürerek değil, rna sentezini inhibe ederek üremelerini engellemeye dayalıdır. yani ülkeye giren düşmanı öldürmek yerine yeni düşman gelmesin diye sınırları güçlendirmek gibi bişi...
 • kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki; bu ilaç enfeksiyonun mikrop kapmasını engellerken o bölgedeki mikropları(doğru sözcük bu olmayabilir) toplayıp vücudun başka bir yerinden atıyor. ucu açık bir yaraya sürdüğünüzde o yara belki kabarıp şişmiyor ama bir kaç cm ötesinde yeni bir kabarcık oluşuyor. (ya da bu ilaç bana alerji yapıyor, bilemedim.)
 • %2 mupirosin içeren glaxosmithkline üretimi merhem.
 • krem ve pomat olmak üzere 2 formdur.
 • piercing bakımında da faydalı olan krem. antibakteriyel sabun* ile birlikte kullanıldığında, olası mikrop kapma riski en aza iniyor. kremin piercing küpesinin giriş ve çıkış noktalarına sürülmesi yeterli.*
 • tırnak batması sonucu tırnak kenarlarında oluşan iltahaba iyi gelen merhem. iltahabı kurutup deriyi elinizle temizleyebilecek kıvama getiriyor. ara ara kullanımda ise en azından kronik tırnak batması acısını azaltabiliyor.
 • prospektüsü aşağıdaki gibidir. copy paste:

  formülü:
  bactroban krem %2, beyaz yumuşak parafin bazında %2 mupirosin içermektedir. koruyucu olarak, fenoksietanol ve benzil alkol içermektedir.

  farmakolojik özellikleri:
  farmakodinamik özellikleri
  mupirosin, pseudomonas fluorescensin fermentasyonu ile üretilen bir antibiyotiktir. metisiline dirençli staphylococcus aureus (mrsa) dahil çok sayıda gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. mupirosin aynı zamanda belirli gram negatif bakterilere karşı da etkilidir. mupirosin, reversible olarak ve bakteriyal isolosil transfer-rna sentetaz enzimine spesifik olarak bağlanarak bakteriyel protein sentezini inhibe eder. bu özel etki mekanizması nedeniyle mupirosin, diğer sınıf antibakteriyel ajanlarla in vitro çapraz direnç göstermez. direnç nadiren görülür. ancak, mupirosin direnci oluşursa, bu modifiye isolösil-trna sentetaz üretimi sonucunda olur. yüksek-düzey plazmid-kaynaklı direnç (mik>1024 mcg/ml) bazı s. aureus ve koagülaz-negatif staphylococci suşlarına karşı bildirilmiştir. mupirosin, topikal uygulama ile ulaşılan konsantrasyonlarda bakterisidal etki gösterir. ancak, minimum bakterisid konsantrasyon (mbk) ilgili patojenlere karşı genellikle minimum inhibitör konsantrasyondan (mik) 8 kat ila 30 kat daha fazladır. ilaveten, mupirosin yüksek derecede proteinlere bağlanır (>%97) ve yara sekresyonlarının mupirosinin mik değerleri üzerine etkisi beli ri en mem iştir. mu pi rosi nin staphylococcus aureus ve streptococcus pyo gen es suşlarının bir çoğuna karşı etkili olduğu in vitro olarak ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir. aşağıdaki in vitro veriler mevcuttur, fakat klinik anlamlılığı bilinmemektedir. mupirosin staphylococcus epidermidis ve staphylococcus saprophyticus suşlarının çoğuna karşı etkilidir.

  farmakokinetik özellikleri
  absorpsiyon: mupirosinin çatlağı ya da kesiği olmayan ciltten sistemik absorbsiyonu düşüktür. ancak çatlak ya da kesik ciltlerde sistemik absorbsiyon olabilir. bununla beraber, klinik araştırmalar göstermiştir ki sistemik yolla verildiğinde mikrobiyolojik olarak aktif olmayan metaboliti monik asite metabolize edilir ve hızlıca atılır.
  intravenöz ya da oral uygulamayı takiben, mupirosin hızlı olarak aktif olmayan metaboliti monik aside dönüşür.
  atılım: mupirosin metabolizma tarafından aktif olmayan metaboliti monik asite dönüştürülür ve vücuttan böbrek yoluyla hızla atılır.

  endikasyonları:
  küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar ya da aşınma gibi sekonder enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisinde endikedir.

  kontrendikasyonları:
  bactroban krem %2, mupirosine ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık hikayesi olan hastalara verilmemelidir.

  uyarılar/önlemler:
  bütün topikal preparatlarda olduğu gibi kremin gözlere bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
  kullanımıyla oluşan nadir olası bir duyarlılık reaksiyonu ya da şiddetli lokal iritasyonda tedavi kesilmelidir. sürülen bölge yıkanarak temizlenmeli ve enfeksiyon için uygun alternatif tedaviye geçilmelidir.
  diğer antibakteriyel ürünlerde de olduğu gibi uzun süre kullanım mupirosine duyarlı olmayan organizmaların aşırı gelişimine neden olabilir.

  gebelik ve emzirme döneminde kullanımı
  gebelik sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan verisi bulunmamaktadır. ancak, hayvan çalışmalarında gebeliğe veya embriyofötal gelişime karşı risk belirlenmemiştir.
  gebelik kategorisi: b.
  emzirme sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan veya hayvan verisi bulunmamaktadır. eğer çatlamış meme ucu tedavi edilecekse, emzirmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir. taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi: taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine herhangi bir advers etki belirlenmemiştir.

  yan etkiler/advers etkiler:
  mupirosin krem iyi tolere edilir.

  ilaç etkileşimleri:
  bilinen herhangi bir ilaç etkileşimi bulunmamaktadır.

  kullanım şekli ve dozu:
  haricen kullanım içindir.
  yetişkinler/çocuklar/yaşlılar: yanıta bağlı olarak 10 güne kadar günde üç kez.
  hepatik ve renal yetmezlikte doz ayarlamasına gerek yoktur.

  uygulama şekli: bactroban krem 01o2, etkilenmiş bölgeye küçük miktarlarda bir parça temiz pamuk, yün veya gazlı bez ile uygulanabilir. tedavi edilen alan sargı ile örtülebilir.
  diğer ürünlerle karıştırmayınız, çünkü dilüsyon riski vardır ve bu, antibakteriyel aktivitede azalma ve mupirosinin krem bazı içinde stabilitesinde azalmaya neden olur.
 • 3 gündür iltihaptan ötürü davul gibi olan baş parmağı, sürüldükten 2 saat sonra iltihabının akmasını sağlayarak eski formuna geri sokmuştur. gerçi kremi sürerken bir de cipro antibiyotik alınmıştır ancak hapın o kadar çabuk etki etmesi pek olası olmasa gerek.
 • tesadüfi midir bilemem, yeni tomurcuklanan bir uçuğa sürüldükten yarım saat sonra tomurcuk yok olmuştur. daha önce kullandığım zovirax ve adını hatırlayamadığım iki üç çeşit uçuk kremi hiç bir işe yaramazken beni mutlu etmeyi başarmıştır. ancak uçuk tam anlamıyla bir uçuk olduğunda işe yarayacağından emin değilim.

  edit: geri geldi!