şükela:  tümü | bugün
  • geniş spektrumlu antibiyotik özelliğe sahip merhem. ciltteki bakteriyel enfeksiyonun(iltihap, akne, vs.) iyileşmesini değil, kötüye gitmesini engeller. çünkü çalışma prensibi bakterileri öldürerek değil, rna sentezini inhibe ederek üremelerini engellemeye dayalıdır. yani ülkeye giren düşmanı öldürmek yerine yeni düşman gelmesin diye sınırları güçlendirmek gibi bişi...
  • yeni yapilmis dovmeye bir parcacik fazla surdugunuzde dovmeyi silme potansiyeli bir hayli yuksek olan krem.
  • tesadüfi midir bilemem, yeni tomurcuklanan bir uçuğa sürüldükten yarım saat sonra tomurcuk yok olmuştur. daha önce kullandığım zovirax ve adını hatırlayamadığım iki üç çeşit uçuk kremi hiç bir işe yaramazken beni mutlu etmeyi başarmıştır. ancak uçuk tam anlamıyla bir uçuk olduğunda işe yarayacağından emin değilim.

edit: geri geldi!
  • kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki; bu ilaç enfeksiyonun mikrop kapmasını engellerken o bölgedeki mikropları(doğru sözcük bu olmayabilir) toplayıp vücudun başka bir yerinden atıyor. ucu açık bir yaraya sürdüğünüzde o yara belki kabarıp şişmiyor ama bir kaç cm ötesinde yeni bir kabarcık oluşuyor. (ya da bu ilaç bana alerji yapıyor, bilemedim.)
  • tırnak batması sonucu tırnak kenarlarında oluşan iltahaba iyi gelen merhem. iltahabı kurutup deriyi elinizle temizleyebilecek kıvama getiriyor. ara ara kullanımda ise en azından kronik tırnak batması acısını azaltabiliyor.
  • 3 gündür iltihaptan ötürü davul gibi olan baş parmağı, sürüldükten 2 saat sonra iltihabının akmasını sağlayarak eski formuna geri sokmuştur. gerçi kremi sürerken bir de cipro antibiyotik alınmıştır ancak hapın o kadar çabuk etki etmesi pek olası olmasa gerek.
  • 3 temmuz 2013'te geçirdiğim motor kazası sonucu bacağımdaki kocaman açık yanık yarasına 4 aydır her akşam sürdğüm krem. antibiyotikliymiş öyle deniyo ben çok anlamam o tarz muhabbetlerden.. doktorun dediğini yaparım. içerimde sürerimde..
    iyi geliyo gibi şimdilik.. bakalım hayırlısı..
  • deviasyon ameliyatı sonrasında doktorların verdiği pomat. cılk yara halindeki burun içinin mikrop kapmasını engeller.
  • ucuklari mucizevi sekilde geciren medikal mucize. hala satiliyor. vectavir falan bunun yaninda patates.

edit: 1 haftadan uzun sure gecmeyen ucuga aile hekimi tarafindan recete ile verilmis ilactir. yoksa biz de biliyoruz ucugun herpes oldugunu, mupirosinin antibiyotik oldugunu. butthurt tedavisinde kullanilmiyor sanirim
  • piercing ve dövme uygulaması sonrası 1-2 öğün sürülmesi kısa sürede iyileşmeye yardımcı olur. iltihap kapmayan yara olabilen en kısa sürede iyileşir. ayrıca virüslere etki etmez.