• disklerde oluşan tamirsiz bozulma olayı.
  • eski bir kopya koruma yönteminin başrol oyuncusu..
  • sadece hard disklere ozgu bir olay olmayip, floppy disklerde de siklikca gorulebilen bir hadisedir. bir sekilde bozulan floppy disk bolumunun, bilgisayarca tespit edildikten sonra baska bir programin oraya bir seyler yazip ileride veri kaybina yol acmamasi icin bozulmus bolum bilgisayar tarafindan "bozuk lan burasi" seklinde isaretlenir. disketin bozuk bir bolumune denk gelindigini, floppy disk drivein cikarttigi abidik gubidik seslerden de anlayabiliriz. su an icin bir floppynin bozulmasi pek bir sey ifade etmezken, disketle oyun alinan gunlerde bilgisayarciya kadar gidip disketin bozuk sektorunun oldugunu ogrenmek, genellikle ya heves kursakta eve geri donmek ya da bilgisayarcidan kazik fiyata disket almak anlamina gelirdi.
  • ay üssü pasteur'deki peynir üreticilerinin kanlı grevini anlatan fransız bilim-kurgusu
  • akabinde hassektor moduna gecilir ve yeni bir hard disk almak icin fiyat-marka-performans karsilastirmalari baslar.elde patlayan disk de birine kakalanmaya calisilir.
  • 120 gb gibi buyuk boyutlu disklerde olusan 1-2 mb bad sector hic onemli olmayabilir (boyutlar arasindaki oranti) eger kritik bir noktada degil ise. elbette veri gitmistir, ama sinirlenip butun diski atmaya da gerek yok, yanmis harddiskten bile veri kopyalayabiliyorlar. bu entry gelecekte cok komik gozukecek tabi, 120gb'i kol saati icinde tasiyacagiz.

edit : ahhaha, gotune koyyim yil olmus 2010. 120gb gibi "buyuk" ha ogami bey ? al evde 2 tb lik external sabit disk var, varsin 10 mb bad sector olsun kime ne ?
  • sadece depolama amaçlı kullandığım, garantisi bitmiş 120 gblık diskimin yaklaşık 500 kblık bir alanında bulunan ama şu an için beni rahatsız etmeyen zımbırtı. görünce verdiğim tepki "çok da ufakmış yav" oldu. ancak kanser gibi tüm sektörlere yayılma huyları nedeniyle ileride ne olur bilinmez.
  • yeni bir harddisk edinene ve üşenmeyip gerekli düzenlemeleri yapana kadar, ev ahalisinden herhangi birini -bilgisayarın başına geçmeden birkaç saat önce- telefonla dürtükleyip; "benim makineyi bi parmaklasana, ben gelene kadar açılır herhalde" şeklinde uzaktan yönetim geyiği yapma zorunluluğu getiren harddisk sıçıklığı.
  • cok fazla sinirlendigimizde beynimizde gerceklestigine inandigim olusum.
hesabın var mı? giriş yap