şükela:  tümü | bugün
 • duyduğum en kötü bad trip kişinin kendiisini portakal sanıp derisini de bıçakla portakalın kabuğunu soyar gibi derisini bıçakla yüzmesi...off off
 • sinir sistemini etkileyen her turlu ilac ve kimyasal madde kullaniminin felaket bir yan etkisi olarak ortaya cikabilen, ki$inin kontrolsuz ve son derece kotu his ve sanrilar icinde bunalip bogulmasini anlatan durumun halk arasindaki soylemi.
 • şimdi bad trip şöyledir böyledir diye denilecek çok az şey vardır; kişiden kişiye hatta deneyimden deneyime çok değişir. zaten bad trip şöyledir, böyledir deyip ne yapacaksınız. tavsiye de verilmez.

  ama bad trip’e girmiş birisine nasıl yardım edilebileceği konusunda şöyle naçizane tavsiyelerim vardır:

  -iyice bir ayılın önce.

  -karşınızdaki kişiye bakın; biraz gözlemleyin. nasıl bir ruh hali olduğunu tespit etmeye çalışın. diyelim ki biraz yaklaşın… siz yaklaşınca korkabilir, bunalabilir ya da dokunuşunuz, sarılmanız sakinleştirebilir.

  -dış dünya ile bağı azalmıştır bayağı bir, çapası olmaya çalışın. zaman mekan kavramı yoktur bir olasılık; ona bu zaman/mekan mefhumunu hissettirmeye çalışın. ölüm korkusu yüzünden mahvolmuşsa; ölmeyeceğini anlatın uzun uzun. eski kabuslarına hapsolmuşsa, geçtiğini ve çoktan atlattığını söyleyin. nerede olduğunu, nasıl da güzel bir hayatı olduğunu falan da anlatabilrisiniz.

  - sürekli ama sürekli ona bunun normal hali olmadığını, uyuşturucu aldığını ve bad trip’te olduğunu söyleyin. bazen –kısa süreliğine de olsa- gerçekten anlıyorlar. srekli ama sürekli, bunun geçeceğini ve mutlu olacağı anların geleceğinden bahsedin. izin veriyorsa, elini tutun, gözlerini öpün, koklayın, şefkat gösterin.

  -yani çok düşük olasılık ama kendine zarar vermeye çalışıyorsa ve zapt etmeye çalışmanız durumu daha da kötü hale sokuyorsa yardım alın. sakın kendi kendinize sakinleştirici falan vermeyin, overdose yaparsınız bir de. “yardım” derken hastane diyorum bu arada. bir de camları, kapıları kapatın; uçup kaçabilirler.

  -biraz hatırlamaya çalışın, aç mıydı acaba diye. kan şekeri düşükse, bir şeyler yemesi durumunu hafif de olsa düzeltebilir.

  -20 kişi doluşmayın başına! görmüyor musunuz kadın panik ve terörize bir halde? performans gösterisi seyretmiyorsunuz andavallar. sadece bir kişi, bir ses yeterlidir.

  -ortamda birden fazla bad trip varsa ayırın. insanın başı ağrıyor walla.

  bir de girmemek için;

  -bilip etmediğiniz yerlerden uyuşturucu almayın. bu arada alkolle de çok bad tripe giren insan var ama genelde uyuşturucu kaynaklı olanlarına bad trip diyoruz sanırım.

  -moralin bozukken psychedelic şeyler alacak kadar beyin yoksunuysanız; tıp’ın bu (aptallık) konuda çare bulması için dua etmeye başlayın.

  -bir de “ayık arkadaş” belirleyin falan diyorlar ama kim kabul eder ki?

  bunların hepsi asılsız da olabilir. laf olsun torba dolsun işte.
 • zaman gecmek bilmez zaten zamanin ve mekanin onemi yoktur, sanki butun dunya sizinle tasak geciyordur, zavalli bir sekilde kanli gozlerle bos bos bakarsiniz, mutlak bir izdiraptir, deneyimli degilseniz kurtulmak zordur, sabah uyandiginizda bikac sene yaslandiginizi hissedersiniz.
 • beynin işleyen bir motor olduğunu düşünürsek, düşüncenin kötü şeylere yönlendirilmesi ,dümenin kendisi ve motorun aynı şeyler olmalarından dolayı geri dönememe, zihnin kötü yolculuğa takılı kalma durumu. kötü düşünceler kendi içlerinde yıkıcı bir etkiye sahiptirler: kendinizi çevreden soyutlayıp içine daha çok girmeniz şeklinde bir motivasyon verirler ve düşünmeye devam etmeniz durumunda vaziyet hiç bir zaman daha iyiye dönmez. bu noktada insan içine çıkmak ve pozitif enerji taşıyan insanlarla beraber olmak önem taşır: düşünceyi kendisinden ancak başka bir düşünce kurtarır.
 • genellikle uyuşturucu madde kullanımı sonucu ortaya çıkan haldir. kalp atışları hızlanır ve bu da çoğu zaman beraberinde ölüm korkusunu getirir. çeşitli sanrı, halisünasyon ve histerik düşüncelere yol açar. zaman kavramının anlamsızlaşması neticesinde bilinç savrulmaya başlar ve o halden asla çıkılamayacak hissi hasıl olur. bad tribe girildikten bir süre sonra her şey uzaklaşır. kaygı ve korkulara olan farkındalık artar. ilk kez bu durumu yaşayan bir insan genellikle delirdiğini düşünür.
  fiziksel etkileri çok fazla olmasa da kimi durumlarda vücudun kontrolü kaybedilir veya yaptığınızı düşündüğünüz şeyi aslında yapmıyorsunuzdur. oturmak isteyip oturamazsınız ya da tam tersi. buna ek olarak yine bu halden kurtulamama korkusuyla ağlamaya sebep olabilir.
  bittikten sonra hem zihin hem de beden yorgun düşer. paranoyaya neden olduğu da bilinir.
 • kesinlikle aynaya bakmayı tavsiye etmediğim durum. insan aynada önce morarmış cesedini, sonra bu cesedin yavaş yavaş çürümeye başlayışını görebiliyor; haliyle de dolduruyor donlara. eğer asit veya mantar benzeri bir psychedelic söz konusuysa valium almak işe yarar ve insanı tripten çıkartır ama kesinlikle önerilmez. bunun yerine c vitamini ve şeker alınıp trip hafifletilebilir. bunun yanı sıra eğer bad tripten sorumlu olan, dmt veya salvia divinorum gibi daha güçlü bir psychedelic ise mevzu bahis durum hayatı değiştiren bir hal alabilir. yıkım o kadar büyük olur ki altından uzunca bir süre kalkılamaz. dolayısıyla özellikle güçlü psychedeliclerin oyuncak veya parti malzemesi olmadığı unutulmamalı, sonra psikolog psikolog dolaşılmamalıdır.
 • ellerinin soguktan morardigini dusunerek kaynar suyla morarmasini gecirmeye calisan bir insana sahit olmuslugum vardir,kendisi daha sonra yanıktan oturu elleri sargılı gezmistir birkac hafta.
 • insanı kendisiyle yüzleştiren bir durummuş. bad tribe girebilmek için, bed bir ruh halinizin olması gerekiyor.
 • bir insanın kalp atışını kontrol ettirebilir bu olay. kendi kendine salon ortasında hızlı hızlı volta atarken 'yareppim 160'ı geçmesin nolur ölmeyim' derken, bi süre sonra '120'nin altına düştü biraz yükselebilir artık' dedirtebilir. kontrol sende de olabiliyor yani ve lakin ki pek iyi bi şey değil bu.