şükela:  tümü | bugün
 • insanı kendisiyle yüzleştiren bir durummuş. bad tribe girebilmek için, bed bir ruh halinizin olması gerekiyor.
 • family guy'ın onuncu sezonun ikinci bölümünde brian griffin'in çeşitli mantarlardan dolayı içinde olduğu durum.
 • "bırak, müzik ruhunu kemirsin."
  (http://8tracks.com/yucitek/bad-trip)
 • adından da anlaşılacağı üzere kötü olan bir durumdur. hani daha iyi olanı için good trip'e gitmek gerekir. adama birdenbire zaman ve mekan olgusunu kaybettirir. "oha lan nerdeyim ben?", "siz de kimsiniz?" soruları ve bu soruların binlercesinin küçücük kafada birbirine çarpma durumudur. gerçeklikten küçük bir sahne aratır adama da normale göre 2 dakikada bulduramaz. neden zaman sonra decoder gerçekliği çözmeye başlar ve bitmek bilmeyen kalp çarpıntıları arasında hayatın kollarına bırakır insanı. sonrası bir kusma ve bulantı halidir. flashback'lerle geri çağırdığı da olur girdabına zaman zaman. ama o gerçekliğe tutunursun işte ve rahatlarsın.

  sonra da böyle keyif mi olur amk diyerek tövbe ettirdiği de çok olmuştur. bilumum keyif verenlerinden.
 • antidepressan ilaçları içtikten sonra da yakalanabileceğiniz durum. özellikle prozac, diazem, lustral gibi ilaçları içince oluyor.

  bundan kurtulmanın yolu ilacı kesip dayanmaya çalışmak. öbür türlü zor oluyor.
 • genellikle uyuşturucu madde kullanımı sonucu ortaya çıkan haldir. kalp atışları hızlanır ve bu da çoğu zaman beraberinde ölüm korkusunu getirir. çeşitli sanrı, halisünasyon ve histerik düşüncelere yol açar. zaman kavramının anlamsızlaşması neticesinde bilinç savrulmaya başlar ve o halden asla çıkılamayacak hissi hasıl olur. bad tribe girildikten bir süre sonra her şey uzaklaşır. kaygı ve korkulara olan farkındalık artar. ilk kez bu durumu yaşayan bir insan genellikle delirdiğini düşünür.
  fiziksel etkileri çok fazla olmasa da kimi durumlarda vücudun kontrolü kaybedilir veya yaptığınızı düşündüğünüz şeyi aslında yapmıyorsunuzdur. oturmak isteyip oturamazsınız ya da tam tersi. buna ek olarak yine bu halden kurtulamama korkusuyla ağlamaya sebep olabilir.
  bittikten sonra hem zihin hem de beden yorgun düşer. paranoyaya neden olduğu da bilinir.
 • insanın psikolojisini bozan bir durumdur. nefes alırsınız ama aldığınızı hissetmezsiniz, yanınızdakilere şuursuzca derdinizi anlatmaya çalışırsınız ama anlayamazlar paniklerler ve onları öyle görünce daha beter tribe girersiniz.

  psychedelic bir madde kullanımı sonrası girilen bu trip bütün eğlencenizi neşenizi alıp bir süre geri getirmemek üzere götürür. etkisinden çıktıktan sonra bile en azından bir kaç gün o paniği tekrar tekrar yaşarsınız..

  edit : trippy gonzales e yaptırdığı düzeltme için teşekkür ederim
 • şimdi bad trip şöyledir böyledir diye denilecek çok az şey vardır; kişiden kişiye hatta deneyimden deneyime çok değişir. zaten bad trip şöyledir, böyledir deyip ne yapacaksınız. tavsiye de verilmez.

  ama bad trip’e girmiş birisine nasıl yardım edilebileceği konusunda şöyle naçizane tavsiyelerim vardır:

  -iyice bir ayılın önce.

  -karşınızdaki kişiye bakın; biraz gözlemleyin. nasıl bir ruh hali olduğunu tespit etmeye çalışın. diyelim ki biraz yaklaşın… siz yaklaşınca korkabilir, bunalabilir ya da dokunuşunuz, sarılmanız sakinleştirebilir.

  -dış dünya ile bağı azalmıştır bayağı bir, çapası olmaya çalışın. zaman mekan kavramı yoktur bir olasılık; ona bu zaman/mekan mefhumunu hissettirmeye çalışın. ölüm korkusu yüzünden mahvolmuşsa; ölmeyeceğini anlatın uzun uzun. eski kabuslarına hapsolmuşsa, geçtiğini ve çoktan atlattığını söyleyin. nerede olduğunu, nasıl da güzel bir hayatı olduğunu falan da anlatabilrisiniz.

  - sürekli ama sürekli ona bunun normal hali olmadığını, uyuşturucu aldığını ve bad trip’te olduğunu söyleyin. bazen –kısa süreliğine de olsa- gerçekten anlıyorlar. srekli ama sürekli, bunun geçeceğini ve mutlu olacağı anların geleceğinden bahsedin. izin veriyorsa, elini tutun, gözlerini öpün, koklayın, şefkat gösterin.

  -yani çok düşük olasılık ama kendine zarar vermeye çalışıyorsa ve zapt etmeye çalışmanız durumu daha da kötü hale sokuyorsa yardım alın. sakın kendi kendinize sakinleştirici falan vermeyin, overdose yaparsınız bir de. “yardım” derken hastane diyorum bu arada. bir de camları, kapıları kapatın; uçup kaçabilirler.

  -biraz hatırlamaya çalışın, aç mıydı acaba diye. kan şekeri düşükse, bir şeyler yemesi durumunu hafif de olsa düzeltebilir.

  -20 kişi doluşmayın başına! görmüyor musunuz kadın panik ve terörize bir halde? performans gösterisi seyretmiyorsunuz andavallar. sadece bir kişi, bir ses yeterlidir.

  -ortamda birden fazla bad trip varsa ayırın. insanın başı ağrıyor walla.

  bir de girmemek için;

  -bilip etmediğiniz yerlerden uyuşturucu almayın. bu arada alkolle de çok bad tripe giren insan var ama genelde uyuşturucu kaynaklı olanlarına bad trip diyoruz sanırım.

  -moralin bozukken psychedelic şeyler alacak kadar beyin yoksunuysanız; tıp’ın bu (aptallık) konuda çare bulması için dua etmeye başlayın.

  -bir de “ayık arkadaş” belirleyin falan diyorlar ama kim kabul eder ki?

  bunların hepsi asılsız da olabilir. laf olsun torba dolsun işte.
 • bütün gece bu fotoğrafın bir benzerinin beynimde dolaştığını söyleyebilirim. kulağımdan kan geldiğini sanıp beyin kanaması geçirdiğimi düşünmüştüm. ağlayarak hastaneye gitmek üzereyken deneyimli arkadaşlarım tarafından az da olsa sakinleşebilmiştim. sabah uyandığımda (nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum, delire delire uyuyakaldım herhalde) yıllar geçmiş gibiydi. birkaç gün hiçbir şeye gülemedim, hiçbir yaptığımdan zevk almadım ki olay sonrası arkadaş grubum bir an olsun beni yalnız bırakmamışlardı. sonra bu böyle olmayacak diyerek güney fransa sahillerinde yaşayan bir arkadaşımın yanına gittim ve eski halime dönebildim. değişiklik gerekiyormuş anlayacağınız.

  (bkz: psychedelic)
 • safligina dem vurulmus uyusturucu alindiginda ortaya cikan fenomen. %70 uzeri safliktaki kokain dunyanin en iyisi olabilir ama bu sizin elinize ulasana kadar diger esterlerle modifiye edilir. (bkz: bath salts). safligi duser, buda bad trip'lere yol acar. bazen de plasebo olabilir.