şükela:  tümü | bugün
 • genel olarak türü bulunmaktadır.

  ilk tür badaklar , badakizmi kendi özgür iradesiyle seçmiş olanlardır. düşüncelerine katılmayabilirsiniz ancak saygı duyulması gereken, badaklığı doğru şekilde yansıtan şahıslardır.

  ikinci tür badaklar da birinci türe benzerler. onlar da kendi iradesiyle seçmişlerdir ama bu seçim, tek kelimeyle "tipsiz" olmaları, tipsiz olmasa bile bazı nedenlerden ötürü karşı cinsle hiç bir temasa geçememeleri sonucu gerçekleşmiştir. "yapamıyorum bari badak olayım" gibi bir düşünceyle hareket ederler ve badaklığı kendilerine bir paravan olarak kullanırlar. çirkindir.

  üçüncü tür badaklar ise badakizm'den bir haber yaşarlar. kadınlara karşı, bir takım başkaları tarafından normal karşılanmayan, davranışları olduğunu sezerler ancak bunun da adını tam koyamazlar. bir de toplumun "iyi erkek pis kerticidir" gibi pis dayatmalarını anlayamaz ve bunların altında azıcık ezilirler. eğer şanslıysalar birilerinin anlatması veya bir yerlerden okuyarak badakizm hakkında fikir edinip birazcık huzura kavuşurlar.
  (bkz: o hikayedeki mal benim)
 • badak hatunlara gitmez, hatunlar badak'a gelir.
  badak gelen her hatunu umursamaz aklında başka bir hatun varsa, kendisi de badaklığından aklındaki hatuna gidemez o ayrı.
  ama aklındaki hatun genelde badak'a bir şekilde gelmiştir hep.
  çünkü badak'ın badaklığı, görmüşlüğünden, geçirmişliğinden, ya da kültüründen, kişiliğinden kaynaklanmaktadır.
  hakettiği değeri er ya da geç bulmuştur, bulacaktır.
 • gece 3 civarlarında evine bıraktığı güzel kız kendisini 'kahve içmeye' davet edince gider, kahve içer ve sonra da evine döner. üstelik bu durum aynı kızla birden fazla defa tekrarlanabilir de. hatta kız kapıdan uğurlarken "bi gece de kalmaya gelirsin belki" dediği halde.

  "yok artık" dediğini duyar gibi oluyorum sevgili sözlükçü ama badak yapar bunu. emin ol yapar. çünkü badakizm basit bir ideoloji değil, bir yaşam felsefesidir.

  (bkz: vive le badaque)
 • (bkz: #18494565)
 • yılllarca ezildi bunlar, ıssız bir adada sahile vuran bir hugh hefner'ı kinlerinden dolayı çiğ çiğ yiyecek kadar huysuz oldukları söylendi (hugh hefner'ın familyasını yiyebilmek kolay mı badak için?.) kanımca badaksız bir dünya, geyiksiz bir hayvanat bahçesi kadar eksiktir, doğanın çeşitliliğine zarardır yoklukları. hep tarihleri bile yok bunların, ulusların kaderlerini tayin hakkından nah yararlanırlar dendi, ama işte sır perdesini kornişlerini dahi söke söke eric hobsbawm aralıyor, dünyanın başka bir ucunda bile badaklar aynı yahu:

  "kuzey hindistanlı badhaklar, "bizim mesleğimiz kralınki ile aynıdır" diye iddia etmişler ve -en azından teoride- kadınlara dokunmamak, ancak adil bir kavgada öldürmek gibi şovalyeliğe ait yükümlülükleri yerine getirmeyi kabullenmişlerdi." (hobsbawm, eric, 1990, haydutlar, logos yayıncılık, istanbul, s:65)
 • marşları forget her ve mottoları da ünlü badak joel barish'in repliği olan "why do i fall in love with every woman i see who shows me the least bit of attention" dır.
 • derleme sözlüğü'ne göre; iç ege ve orta anadolu' da dişisine yanaşamayan hayvan anlamında kullanılan sözcük.

  evet bu tanımda dikkat kesilmemiz gereken sözcük "yanaşamayan". yeterlilik kipinin olumsuz çekimi sözkonusu, yani bir yetersizlikten bahsediyoruz. istediği halde yapamamak durumu. ancak burada fiziksel bir yetersizlikten ziyade (mazallah birçok badak seni beni bile siker) geçmiş yaşantıların bilinçaltında oluşturduğu psikolojik bir engellenmeden bahsediyoruz. badaklığın kapalı toplumlarda daha sık görülmesi bu engellenmenin nedenlerinin çevresel olduğuna (genelde) işaret ediyor.

  neticede; olumlu yaşantılar arttıkça sönmesi muhtemel bir davranıştır badaklık. ha bazılarına inanılmaz yakışır o da ayrı.
 • bir badaktan daha kötüsü iki badaktır. en kötüsü de badak olduklarının farkında değillerdir. ancak badak olduklarından dolayı yapış yapış sarkmalardan sıkılmış olan enfes güzel hatun kişisinin dikkatini çekmeyi başarırlar. bundan sonra hatunu öyle bir ilgi manyağı yapar ki o yapış yapış sarkan abazaların da böyle pamuklara saracağını, el üstünde tutacağını zanneder lakin badak kişisini terkedip züppe kişisinin kollarına attığında tek tık sabahı (bkz: one night stand) anlar ki badak eşsizdir. çünkü badakta kaybetme korkusu yoktur. o nedenle rahattır, aşırıya kaçmaz, yalakalık hiç yapmaz. abazalar ya kaybedeceğim diye deli divane olup bıktırırlar, yada her hatunu elde edebileceği yanılgısına kapılıp elindekini kaçırırlar. bu arada en başında hatun kişisi sana bir adım geldiğinde sen kenara çekiliyorsan, burnunun dibindekini görmüyorsan afedersin ama badak değil alıksındır, gerizekalısındır, aptalsındır bir nevi stoiksindir. son olarak; badak yaşta değil baştadır.
 • bir süre sonra seçici abazanlığa terfi edebilecek kişilik.

hesabın var mı? giriş yap