şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanki ruhunuzu temizler gibi,bir yeri baştan yaratma olayı..renkler değişir,temizlenir..mekanın adeta havası güzelleşir..
 • .yenileme ve bunu kendin yapabilme duygusu,baştan yaratma ve dolayısıyla benimseme duygusu yüzünden yeni taşınılan bir evde mutlaka yapmak istediğim bir iş.süpper keyifli.
 • süper eğlenceli bir iş. bittikten sonra hissedilen yorgunluk, duvarlara baktıkça yüzde oluşan gülümsemeye bırakır yerini.
 • (bkz: poking)
 • bizimkilerin sabahın kör bir vaktinde "şşşş hade kalk badana yapıcaz bugun" sesleriyle beni uyandırıp 10 dakika içinde odanın altını üstüne getirerek gerçekleştirdikleri taşınmak kadar sıkıcı bir eylem..
 • badana yapmak argoda ayni zamanda erkeğin çükünü kadinin çüküne sürtmesidir... (bkz: çüke evrensel yaklaşim ve varoluşculuk)
 • 15lik hatunların suratlarında denedikleri olay.
 • düşüncesinin yapmaktan çok daha kolay olduğu iş. fakat o kadar zevklidir ki ; şu oda da , öbürüde diyerek fırçayı bırakamıyorsunuz elinizden adeta..
 • aman ne güzel stres atarım, zaten küçücük ev ne var ayol derken beni daha da bi stres sahibi yapan yorucu iş.
  evet sonunda yüzünüzde güzel bi gülümseme oluyor, birkaç gün boyunca duvarlara bakıp bakıp ayyy süper olduuaaa diyorsunuz ama çok pis iş.
  kolumuzun altına kadar boya olduk. olmuyor olmuyor diye sinir krizleri geçirdik, her yere boya damladı, bütün kapı kenarları pencere kenarları vs. bant çekmemize rağmen boya oldu. bir de o yorgunlugun üzerine onları çıkarmakla uğraştık.
  değdi mi bütün bu yorgunluga? evet değdi.
  bir daha yapar mıyım? çok zor.
 • aile geleneğimizin tamamlayıcı halkası olaraktan nihayet benim de bulaştığım hadise... süper badana yapan, alçı çeken, duvar kağıdı kaplayan anneanne ve anneye sahibim ben, bütün trikleri biliyolar. olay nedir, oda boyanacak. ama nasıl? o nasıl önemli.. tıpkı araba gibi, teoriyi iyi bilmek lazım. bir güzel anlattılar, püf noktaları verdiler ve hakkaten süper şahane oldu:

  şimdi, öncelikle fırçanız önemli. rulonuz yani. misal iki rolumuz vardı, biri kaplan gibi boyadı, öbürü cücük kaldı. rulo biraz büyükçene, havları (tüyü yani) uzun, ama duvarda tüy bırakmayacak kadar kaliteli olmalı. gidip en ucuzunu almayın yani...

  sonra, boya da iyi olacak tabii. bir de boya, kutuda gözükenden iki ton daya koyu oluyor kuruyunca, yani yanına bi de kiloluk beyaz boya alıp, boyayı duvarda küçük bi yere deneyip, kurutup, koyuysa beyazla açıp öyle boyamak lazım.

  işi kolay ve iyi yapabilmek adına muhakkak boya kovasının içinde, kenara dayayabileceğiniz kadar uzun ve geniş bir can, seramik ya da fayans parçası bulun. daldırın içine, kenara dayanacak şekilde, diyelim ki 45 derecelik açı gibi, boyaya fırçayı daldırın, sonra o parçanın üstünde gezdirin, ki fırçanın her yeri boyayı eşit yesin.

  sonra bi silkeleyin, boya fazlası girdiyse içine rulonun dökülsün. bu arada fırçayı coppss diye boyaya daldırmayın tabii, sadece yüzeyini ıslatın boyayla, aksi halde hem yere damlar, hem duvarda boya akar.

  ruloyu önce düz çekin (dikey), sonra sağa sola yayın (yatay). boyayı üşenmeyip, kolunuz ağrısa bile ne kadar yedirirseniz, o kadar güzel olur. yol yol görünmesini engellemek için dağıtabildiğiniz kadar dağıtın, her yönden yedirin.

  ilk katı ince çekin, bırakın 24 saat kurusun. veya iki renk birbirine yakınsa (ya da aynıysa) ince iki kat boyayı üst üste geçip kalın bir tek kat elde edin, eğer alttaki renk yakınsa kapatır ya da renk aynıysa yeterince tazeler. kesmelere dikkat edin, onlar iki kat gerektirebilir.

  yerlere üşenmeyip özenle gazete serin, damlayan boyaları çıkarmak çok daha fazla zaman alır.

  bi tiplere uyulması halinde %90 kusursuz badana oluyor! hadi yüzde on da yetenek, el yatkınlığı filan desek, badanaya para vermeye ne gerek var!