şükela:  tümü | bugün
 • sarımsaklının* (doğrusu sarmısaklı) bitim noktası diyebileceğimiz, yazlıklarla dolu, denizi doğal ve müsait sıcaklıkta olan, keşfetmeye müsait, bir garip bölge.
 • mit ilerisi diye tanimlanan, ciplak ada manzarali sahil ve terkedilmiş sarimsak tasi ocağının bulunduğu, seytan sofrasi yoluna da bağlanan bir zamanlarin ateş dansiyapılabilen ıssız mekanı.
 • ilk fırsatta tekrar görmek isteyeceğim, in-cin top oynayan bölge.. saat geç olunca, tek görebileceğiniz insan, tesadüfen bölgeden geçmekte olan iki kişilik jandarma devriyesidir, o kadar.

  edit: "saat geç" olur mu kardeşim? vakit ya da zaman geç olabilir ancak saat geç olmaz...
  beni gidi türkçe cahili, ifade yoksulu dil pejmürdesi beni.. ha pu da bağa pi ders olsun...
  (bkz: self ayar)
 • bu sabaha karsi cikan orman yangini ile buyuk olcude cam kaybi na ugramis ayvalik bolgesi.
 • çocukluğumun yazlarının geçtiği küçük şirin ama ıssız yer... badavut sakini her genç 20 li yaşlarına kadar orayı çok sevse de 20sinden sonra sıkıcı bulur nedense ama bir arkadaşımın da dediği gibi badavut biz eski sakinler için bir aşktır... gidilmeli ve huzur bulunmalıdır....
 • ne yazık ki son yıllarda keşfedilen, upuzun kumsalında insanların neredeyse üst üste oturduğu bir yer haline gelen, eskidendi çok eskiden dedirten ayvalık köyü..
 • ayvalığın en memur kesimine yönelik tatil beldesi.o güzel sahil şeridinin bir çok kesimi "ciddi" ailesi tarafından parsellenmiş,ve o güzel sahilin meşhur mehtap cafesinin yıllara karşı duran,asla değişmeyen sahibi mehmet ali ciddi'si ile müsemma nezih bir tatil köyü.
 • mit kampı tarafından bölünmüş alabildiğine uzanan sarımsaklı sahilinin mit kampı'ndan sonraki devamı ve son noktasıdır badavut. sarımsaklı merkezde plajın hemen yanından giden asfalt yol takip edildiğinde kampı geçer geçmez başlar badavut, girişinde solda bir kaç otel bulunur. emreli otel halen oradadır bildiğim kadarı ile. ileriye devam edildiğinde sağda bir kaç yazlıkçı sitesi göze çarpar.

  uzun kumsalın sonunda çocukluğumda güneş altında elde zıpkın, palet çantada maske, şnorkel, su, havlu ve ekmek arası birşeyler yürüyerek varmaya çalıştığım kayalıklar bulunur. sabah kahvaltı edilir sanki kayalıklar kaçacakmış da yakalayan biz olalım diye koşarcasına badavut kayalıklara varılırdı, bütün gün suyun içinde parmaklar morarıncaya kadar zıpkın yapılırdı. az zıpkın ucu yamultmadım o kayalarda.

  google earth koordinatlarını yazayım da tam olsun bari;
  39° 16' 19.36" n
  26° 36' 52.40" e
 • kacak oteli *, kacak konutlari*, kacak cay bahceleri ve betonarme gecirimsiz olmasi gereken ama olmayan kacak foseptik cukurlari nedeniyle agzina sicilmis dogal plaj.

  eskiden hergun en azindan sarpa, isparoz, kayaliklarda ahtapot gorulurken, su anda les gibi olmasindan oturu denizanasi ve kefal disinda canli kalmamistir.

  koyun aciklarinda resiflesmis deniz dibinden yukselen kayaliklar deniz yuzeyinden 15-20 cm asagi kadar uzanir, sorf ve arkadan salma botlarin gecisine engel olur. bu nedenle de diger koylara kiyasla koyun cesitli yerlerinde deniz dibinde derinligin cok dustugu kumullar olusmustur.

  bu sebeple acik denizden gelen akinti yavasladigindan, denizi daha bir durgun ve ilikcadir. kendini temizleme suresi de netekim daha uzun zaman alir.

  yukarida adi gecen denetimsiz foseptikler yer alti akimlariyla cesitli yerlerden denize tasinir ve denizi kirletirler. keza gunubirlikcilerin ve yazlikcilarin da akin ettigi temmuz agustos aylarinda denizi can cekisir. denizinin en temiz oldugu donemler yagmurlarin azalmaya basladigi ve sert ruzgarlarin yosun tasimayi biraktigi mayis basiyken, temmuz sonu ve agustosta ogleden sonra denize girmekten igrenirsiniz.
 • sahili oldukça dardır. sarımsaklı'dan sonra badavut sahiline giderseniz direk denize girmeden geri dönersiniz. ama oldukça güzel bir yer. zaten ayvalık cunda sarımsaklı ve badavut bu dördü yazları apayrı bir güzel oluyor. fakat bu taraf her zaman orada bulunanların son aklına gelen yer olur. mesela bir plan yapacaksınız napsak nereye gitsek diye düşünürsünüz cunda'ya gidelim yok hadi ayvalık'a inelim falan filan derken ulan bi de badavut var aklıma bile gelmedi dersiniz. araba yoksa yürüyerek gitmek biraz zor. akşamları da 1 saatte bir dolmuş geçiyor. oraya gidip bi güzel sahilde kafa çekip orada sabahlayıp sarımsaklı'ya dönmek en mantıklısı ve en güzeli olur sözüm size tatilciler.