• dün edirne'den gelen ve hiç sorgulamadan teslim alıp bir kenara attığım kolinin içinden keçecizade'nin badem ezmesi ve bademli un kurabiyesi çıktı. otomobil yedek parçası sanıp açmamıştım paketi.. ezmenin tatlı acı dengesi güzel ama tadı o kadar abartılacak gibi değil. zaten badem ezmesi dediğin şeyden bu kadar büyük beklenti niye onu anlamış değilim. tamam kendine has bir tat, seviyorum ama bir taneden fazlasını da yiyemiyorum. tatlı sonuçta. bebek'tekini de yemiştim meraktan ama o kadar para verilir mi bir badem ezmesine? küçücük dükkanda ayaküstü adam eziyorlar resmen. ona vereceğin paraya git her türlü mezesiyle rakı masası donat ya da bir çeyrek altın falan al yatırım olsun. "meşhur" denen yerlerin aslında yalan olduğunu böyle böyle anladık zaten. götünüzden arz talep uyduruyorsunuz.

yine de çok meraklıysanız ankara'da ali uzun'da da var. selanik caddesi'nde. hatta çiğ badem ezmesi dedikleri bir çeşidi var, daha acı, daha güzel. gidin birkaç tane alın, yiye yiye gidersiniz böyle sevgilinizle falan. hatta yüksel'den de kestane alırsınız sonra. dikkat edin tıkanmayın.
  • etkisi güçlü yiyecektir. direkt namluya!
  • hafta sonu bebek badem ezmecisinin önünden geçerken kilosunun 105 tl olduğunu öğrenince arkama bakmadan yoluma devam ettiğimdir.
  • (bkz: bebek badem ezmecisi) artık fiyatları abarttığından (bkz: keçecizade)'ye gidilmesi bile daha hesaplı olabilmektedir. hem gitmişken edirne'de yaprak ciğeri yer, iki temiz hava alıp dönersiniz.

cemilzade ezmecisi ile akide şekerine taptığım ali muhiddin hacı bekir mamüllerini de deneyeceğimdir en kısa sürede.
  • türkiye'de içine şeker katılmadan, emek vererek yapılan bebek badem ezmesidir. bebek merkezde satılır. eskiden açık olarak satılırdı, şimdi kapalı da satılıyor.
  • eğer son bir iki senede bozmadılarsa fiyat kalite oranınında keçecizadenin açık ara önde olduğu tatlıdır.
  • edirne'nin osmanlı sarayı'ndan kalan tatlarından biridir.

edirne'de bu tatlı yüzyıllık şekerciler tarafından babadan kalma el yapımı yöntemlerle, hala osmanlı döneminde olduğu gibi dübek taşında tokmakla döverek elde edilmektedir. böylece kıvamı ve lezzetindeki doğallık korunmuş olmaktadır.
  • aşk acısına iyi geliyor.hep çok tatlı yiyen insanların aslında mutsuzluklarını bastırmak için bu kadar çok tatlı yediklerini düşünmüşümdür.yoksa niye oturup on tane mevlana şekeri yesin ki bünye,garip.
  • hastasıyım. ben ki tatlının, çikolatanın delisiyim badem ezmesinin yeri ayrıdır, apayrıdır.

iş bu entry sol frame'de ismet badem adını görünce, aklıma badem ezmesinin gelmesinden, canımın çekmesinden, ağzımın sulanmasından mütevellit yazılmıştır. bu bilgi gerçek hayatta bir işinize yaramayacaktır.
  • istiklal caddesinde uzun yıllardır hizmet veren ali muhiddin hacı bekir de oldukça başarılıdır badem ezmesi imalatında
hesabın var mı? giriş yap