şükela:  tümü | bugün
 • badem şekerleri düğünlerde bulunur sonrasında katılanlara dağıtılırlar. genelde bu şekerlerin o güzelim kutularından dantel keselerinden çıkarılıp yenmesine izin verilmez. kimse anlamaz canım tadına bakıcam dersin cinayet işleyecekmişsin gibi bakarlar (bkz: jelatinde çikolata)
 • 60lı yıllarda genç kızların denizciler için kullandığı sıfat. beyaz üniformanın karizması böyle ifade edilmiş.
 • 1963 yapımı siyah-beyaz türk filmi. yönetmenliğini osman f seden yapmıştır. başrollerinde türkan şoray, fikret hakan, fatma girik, vahi öz ve hulusi kentmen oynar.
 • gönül akkor'un çok güzel yorumladığı bir şarkının adı.

  şarkının başındaki sözler:

  kasımpaşa kıyıları tersane
  bir yar sevdim alimallah birtane...
 • beyazı ve fosforlu yeşili olmak üzere iki çeşidini bildiğim şeker. bayramda şekerlikteki çikolataların arasına konur, dolu görünür şekerlik. bi de kibar teyzeler ikram edildiğinde çikolata almaz da minicik badem şekerinden alır, bu defa anne "aa bi tane daha al. al al.." der, haydeee karşılıklı kibarlık sonsuza gider.
 • gönül akkor 'un muhtesem dönüs albümünde yer verdigi eski sarkilardandir. bir cok eski siyah beyaz filmde duyulabilecek sarkilardandir. yanilmiyorsam sadri alisik da bir filminde söylemistir.

  hatrimda kalan sözleri:

  kasimpasa kiyilari tersane
  bir yar sevdim alimallah bir tane
  her dem sevdaliya kiz miz bahane
  top cicegim deste gülüm canim istanbulum
  aman aman sahane

  ciktim baktim sikir sikir balik pazari
  üc tek attim sarhos oldum ayak üzeri
  bir doluya üc tanecik badem sekeri
  top cicegim deste gülüm canim istanbulum
  aman aman badem sekeri
 • türk argosu sözlüğüne göre, "tabanca kurşunu".
 • 1963 yapımı türk filmidir nitekim siyahbeyazdır,komiktir.ilginç bir ayrıntı olarak orjinal jeneriği verilebilir. ayrıca. oyuncular da kendi isimleri ile oynamışlardır.
 • isterdim ki ilk kimin yaptigini bilelim "fenikeliler yapmistir ama sonrasinda italyanlara gecmistir cenevizliler sonra galatada....." diye anlata gidelim ama bilmiyoruz. ancak uydurabilirim "ilk badem sekeri 1932 de bursada ibrahim bademsekeri adli bir sekerci tarafindan bulunmustur.. buldugu sekere kendi soyadini koyan ibrahim usta, genc yasinda seker komasindan ölmüstür.."

  fena olmadi sanirim..

  her neyse badem sekeri oyle boyle degil mükemmel bir sekerdir.. yani su an anlatamam yemeyene.. yemeniz lazim. disi beyaz ici badem olan bu yaratiktan ayni anda 35 tanesini agzima attigim sonra da babamdan dayak yiye yiye hastaneye gitmisligim olmasi da kisisel komik bir animdir..
 • minicik yumurtacıklar. sanki miniminnacık tavuklar yumurtlamış bunları. dıştaki şeker kaplama yumurta kabuğu da ,bademi de sarısı gibi yumurtanın.ağzına atıp yavaşça çiğnediğinde yumurtaların kabukları çıtır çıtır kırılıyor sanki. bal gibi bişi bal.