şükela:  tümü | bugün
 • kaplamasındaki şekerin ağırlık itibariyle bademden ucuz olmasından kaynaklıdır.
 • gerçekten mi aq

  o nasıl iş

  o zaman elde kalan bademler veya bayat bademler ile mi bu badem şekerlerini üretiyorlar veya adamlar toptan alıp bademleri ucuza mı getirmişlerde aradaki fark oluşmuş veya akp gibi bizde badem konusunda kandırılıyor muyuz ?
 • bademin kilo fiyatının şekerin kilo fiyatından takriben 20 kat daha fazla olması sebebiyle olabilir sayın yazar. hatta sana ilginç bir bilgi daha vereyim antep fıstığı içinin kilosu 300 lira iken baklava 100 tl. kaptın mı?
 • acilin beyler kidemli cikolataci geldi.
  turkiyede genelleme olarak 2 cesit badem sekeri var diyebiliriz;
  1- cikolata kapli badem sekeri (renkli, parlak- renkli, mat)
  2- klasik badem sekeri (nikah sekeri, mardin badem sekeri)

  ilk olarak cikolata kapli badem sekerine bakalim;

  ulkemizdeki ureticiler genel olarak california drajelik badem kullanirlar. kavrulmus bademe 50% cikolata kaplar, bu kaplamaya da genellikle 20-25% seker surubu ekleyerek boyar, parlatir piyasaya surerler.
  sizin ortalama 80-100tl civarinda satin aldiginiz cikolata kapli badem sekerinin kg fiyati en kaliteli ureticiye maksimum 30tl'ye mal olur ve cok iyi para kazanirlar.

  mardin badem sekeri, hayalet badem sekeri, nikah sekeri vs. gibi urunlerde;

  isin en karlisi bu urundur. bademe 50-60% nisastali seker surubu kaplarlar. toptanda maksimum 50tl alinan badem 25-30tl ye mal olur. uretimi daha basit, musterisi daha boldur.

  bir de badem sekeri diye kayisi sekeri yapip satanlar var ki... deli para kazanirlar. max. 10tl uretim maliyetli urunu 40-50tl okuturlar. piyasada bolca vardir.
 • badem bıyığın bıyıktan ince olması gibidir.
 • şu dışı beyaz kaplananların içindeki bademin taze olanına henüz denk gelmedim.
  bayat olduğu için boyayıp kaplayıp ucuza elden çıkarmaya çalışıyor olabilirler.