• evde hazırlamak isterseniz, şöyle basit bir tarifi vardır:
    1 bardak badem geceden ıslatılır, sabahleyin kalkınca süzülür. üzerine oda sıcaklığında 2-2,5 bardak su eklenip, yaklaşık 3 dk kadar blenderdan geçirilir .
    (süzmeden önce istenirse yarım bardak kadar yüze sürmek için ayrılabilir.)

süzüldükten sonra, tatlandırmak için içerisine; 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 yemek kaşığı kakao ve 2 tatlı kaşığı kadar bal eklenip yeniden 1 dk kadar blenderda çekilir.
    tadı yeterli gelmezse, bal eklenebilir ya da içerisine bitter çikolata da rendelenebilir.

ayrıca bu tarif (içinde bal olan bütün içecekler gibi) öksürüğe çok iyi gelir. kışın kapıya dayandığı bu günlerde bol bol içilmesi tavsiye olunur. afiyet olsun. *

ha bi'de bunu alan şuna da baktı, (bkz: acı badem sütü)
  • hakkinda

"milk comes from tits, not from nuts."

seklinde bir arguman da yok degildir.
  • ozellikle amerika'da vejetanyenler icin uretilen sut. badem tadi var ve tadi guzel. oyle ne cok tatli ne de cok yavan. sut, kolestrol ve laktoz icermediginden diabet hastalari ve de laktoz alerjisi olanlar icin birebir.pahali olmasa sut yerine tuketilebilir. kendiniz bademleri blenderda cekip tatlandirarak yapabilirsiniz, ucuza gelmeyebilir. 240 graminda:

kalori:60
    tomplam yag:3
    doymus yag:0
    transyag:0
    sodyum:150 mg
    toplam karbonhidrat:8 g
    protein:1 g
  • laktoz intoleransım olabilir endişesiyle normal sütten uzak durma kararım nedeniyle yeniden kendisine yöneldiğim süt. abd'de bulunduğum süre boyunca litrelik olanlarına dadanmış ve günlük minvalde tüketmeye başladımdı. o zaman anımsıyorum ki sindirim sürecinin her aşamasında olumlu etkilerini yakinen hissettimdi. türkiyede alpro markası altında satılanları mevcut. ithal olduğundan da ne yazık ki biraz pahalı. datça gibi bir badem cennetimiz varken neden mezuya biz de el atmıyoruz bilemedim. tadı tam yağlı süt gibi kremalı aromalı va değil. kıvamı daha çok light süte benziyor. açıldıktan sonra 5 gün içerisinde tüketilmesi gerekiyor. ben ki granül kahveyi de bırakmış ve türk kahvesine dönmüş bir insan olarak, aç karnına içtiğimde türk kahvesi sert gelip çarpıntı yapmasın diye tarçınla birlikte içine birazcık badem sütü ekliyorum. güzel oluyor.
  • hayatımda tattığım en berbat şey.
    tadı ıslanmış beyaz a4 kağıt gibi. bunun süt diye satılması tüm memeli aleminin onuruna dokunur.
  • dün ilk defa denediğimdir. tarifi internetten buldum, sonucun ne olacağını bilemediğimden bademler ziyan olur korkusuyla yarım bardak bademle yaptım. sonuçta, bekleyince tortusu dibe çökmeyen, süt renginde bir sıvı elde ettim. tadı da gayet güzel. ben oldu bitti sütü sade içemem. hele soğuk sütü ağzıma sürmem ama bunun tadı bayağı hoşuma gitti.

sırf meraktan sütü yaptım, ama nerede kullanacağım ben bunu şimdi diye düşündüm önce. ilk denemeyi kahveyle yaptım. filtre kahveme süt eklemeyeli çooook oluyor ama bir denemeden bir şey olmaz dedim. badem sütünü biraz ısıttım (ama kaynayacak kadar değil). sonra kahveme ekledim. tadı gayet güzel oldu. içince ardından ağızda sanki eti burçak yemişsin gibi bir tat kalıyor ki aylardan beri o lezzetlere de hasret olan bünyeye pek iyi geldi. tek bir sıkıntı var, fincanda süt sürekli kahveden ayrışıyor. içerken yanınızda mutlaka kaşık olsun. her seferinde karıştırmak gerekiyor.

sütlü tatlılarda denesem mi diye düşünüyorum şimdi. deneyenler sonuçlar konusunda yeşillendirirse sevinirim

kalan posası da güzel bir potansiyel gibi görünüyor. bademe o kadar para verdikten sonra (yerli olmayanın bile kilosu 90tl'cik, yerlisi el yakıyor) posasını atmak olmaz. saklama kabına koyup dolaba kaldırdım. bugün ona da bir tarif bulmam lazım.

marketlerden hazır badem sütü alanlara da bir çift lafım var. yapmayın, etmeyin! hazırlaması o kadar basit ki. öyle kabuğunu falan çıkarmak da gerekmiyor. evde blender varsa yorulacağınız süre sadece 3 dk. %2'si badem olan o karışımın kalan %98'i su olsa bir şey değil de, emülgatörler, şunlar bunlar doğal olmayan bir sürü şey içmiş oluyorsunuz.
  • hazır olanı cidden tam bir keriz silkeleme ürünü. içinde %2 oranında badem olan, su, şeker ve çeşitli katkı maddelerinden oluşan sıvının fiyatı 30-35tl civarı.
  • dostadlar, birkaç seferdir yapıyorum bunu, gayet güzel. birkaç şey daha ekledim bu sefer, sizlerle de paylaşayım. sadece bademle de yapmıştım ama bu kez daha fazla aroma istediğimden bi avuç çiğ bademin yanına bi avuç fındık da ekledim. bunları uzun ince bi kavanoza koyup dolana kadar su ekleyip ağzını kapattım. bir gece buzdolabında beklettikten sonra içine birer tatlı kaşığı türk kahvesi, hindistan cevizi ve vanilya ekleyerek blenderdan geçirdim birkaç dakika boyunca, daha sonra süzdüm. çok güzel oldu, ben soğuk kahve yaparken kullanıyorum genellikle. süzgeçte kalan fındık ve bademi de istediğiniz gibi kullanabilirsiniz, kek ve kurabiye için un yerine ekleyebilirsiniz. melll s. beder hepinize afiyetli günler diler.
  • lezzetli fakat sürdürülebilir olmayan bir süt alternatifidir. etik sebeplerden tamam diyebilirsiniz ama ekolojik açıdan baktığımızda gündelik tüketime ters olan içecek. alternatif için yulaf sütüne doğru minik bir keşif öneririm. evde yapmak oldukça kolay ve ucuz bir alternatif. afiyet olsun!
  • her sabah, 4.5’ta kalkıp badem sağmamın sebebi.
hesabın var mı? giriş yap