şükela:  tümü | bugün soru sor
161 entry daha
  • 12 mart günü geçirdiğim ameliyattır. eklemlerimde tutulma, sürekli tekrarlayan bademcik iltihabı, süreklilik arz eden bademcik taşları, ağızda koku ve yutkunma güçlüğü çekmek gibi nedenlerle bu kararı aldım. ameliyat, genel anestezi altında yapılıyor. benim bademciklerimin berbat durumda olması ve zor çıkarılması sebebiyle operasyon 2 saate yakın sürmüş ancak genellikle 30-45 dakika aralığında bittiğini söylüyorlar. ameliyat günü dahil olmak üzere ilk üç gün boğazınızı kesiyorlarmış gibi bir ağrı oluyor her yutkunuşunuzda. hatta benim ilk iki gün yutkunduğum esnada gözlerim dışarı fırlayacakmış gibi hissediyordum. ancak zamanla yutkunma güçlüğü azalıyor. bugün tam üç gün geçti ameliyatın üzerinden de giderek rahatladığımı hissediyorum. ameliyat günü yalnızca su, süt, dondurma ve yoğurt yedim. ikinci gün bunlara muhallebiyi de ekledim. üçüncü gün patates püresi ve vişne suyu (ev yapımı) ekledim. bugün ise (yarım saat önce) haşlanmış tavuk parçaları yedim (iyice çiğneyerek). ameliyat sonrası kusma veya kanama yaşamadım şu ana kadar. ancak narkozdan ayılırken "tükürmek istiyorum" dediğimi ve ağzıma peçete tuttuklarını hatırlıyorum hayal meyal. 25-30 yaş aralığındayım. yaş geçtikçe ameliyatın zorlaştığı söyleniyor; çocuklarda ağrı ve yan etkiler çok daha az görülüyormuş. doktorum ameliyattan sonra "10 yıl kadar geç kalmışsın, bademciklerinin durumu sandığımızdan çok daha kötüymüş iyi ki almışız" dedi. üzerinden zaman geçtiğinde yaşam kalitem hakkında yeniden editlerim.