şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bakteriler, akyuvarlar ve pek çok partikülün bademcik ceplerinde birikerek oluşturduğu iğrenç, kötü kokulu, beyaz maddeler(miş) bademcik taşları (tonsillolith). boğaz ağrısı, yabancı cisim hissi gibi şikayetlerim vardı uzun zamandır.son olarak bademciklerimde gördüğüm beyazlıkları iltihap sanarak doktora gittiğimde öğrendim böyle bir şeye sahip olduğumu. doktor kazıyarak çıkardı bu taşları (çok rahatsız edici bir işlemdi, evet) doktorceğizimin dediğine göre bunlar zaman zaman kopup gidiyormuş, sonra tekrar oluşuyormuş. durum tamamen bademciklerin yapısıyla ilgiliymiş. tek kötü sonucu, bir süre sonra başkalarının farkedebileceği kadar şiddetli ağız kokusu oluşturmasıymış ve 'bademciklerin alınması' tek kökten çözümmüş.
  (bkz: mış muş)
 • evet bende de var çok rahatsız edici bir şey kulak burun boğaz doktoruna gittim gargara verdi, gargara kısa süreli bir çözüm eğer çok rahatsız oluyorsanız kökten çözümü uygulayın aldırın. ama şunu da unutmayın bademciklerin de vücutta görevi var.
  edit: derken 1 ay önce bademciklerimi aldırdım.
 • nefes kokusunun başlıca sebeplerinden biridir. bademciklerin arka ceplerine saklanmış bir şekilde dikkatten kaçar, kişiye fellik fellik çürük, apse falan aratır.

  bademcik taşını yerinden etmenin en etkili çözümü eller iyice temizlendikten sonra parmak ucuyla bademciğin alt kısmından yukarıya doğru bastırmaktır. bu hareket bademciği sıkıştrarak taşı dışarı iter. son derece kolay ve etkili bir çözüm olmakla birlikte bademciğe kadar uzatılan parmağın oluşturduğu öğürme refleksinden başkaca bir kusuru yoktur. fazla kurcalarsanız kusuverirsiniz mazallah.
 • ezerseniz işkembe gibi kokar. böğk
 • tonsil stone da denir.
 • pis kokulu boğazdaki beyaz keseciklerdir şırınga ile emilme hususi ile düşürülebilir
 • bademcik taşına neden olan şeylerden biri süt ve süt ürünleridir.
  -kişisel deneyim-
  askerdeyim, kahvaltıda sık sık süt çıkıyor hatta bizim bölük ufak olduğu için kimi zaman arkadaşlarınkilerle beraber 2 günde bir 2-3 kutu* süt lıkırdatdığım dahi oluyordu.
  gel zaman git zaman bi ara kan tükürmeye başladım, derinden boğazımı temizlediğim zaman kan geliyordu.hatta parmağımı peçeteyle boğazıma götürüp peçetenin kanlandığını görüp bad triplere giriyordum. gittim bölük komutanına hastane izni için tekmil verdim, sonra revirden sevk falan aldım neyse. doktora anlattım durumu baktı etti bi bok bulamadı bi sikim yorumda da bulunamadı gerçi ben de durumu çok iyi açıkladığımı düşünmüyorum, kolpacı askerlerden sanmıştır beni.
  neyse askerlik bitti kankalarımdan biriyle takılıyorum ağzın leş gibi kokuyo dedi, olm boğazım kanıyo ondan koku yapıyo triplerindeyim. bu muhabbetten sonra boğazımdan bişeyler geldiğini farkettim ve o gelen iğrenç şeylerin kokuya neden olduklarını farkettim ve kanamanın o şeylerin çıktığı yerde olduğunu farkettim. neyse zamanla geçti o şeyler vasıtasıyla da ağız kokusu ve kan. anlıyacağınız üzere normal hayatta sütle yoğurtla askerde olduğum kadar haşır neşir değilmişim.
  aradan 2 sene falan geçti. kendi başıma yaşıyorum ve dönem dönem kahvaltılık menümü değiştiririm bıkkınlik gelir aynı şeyleri yemekten falan kesiyosun ?
  bi ara her sabah sütlü cornflakes yemeye başladım sonra baktım bu taşlardan yine oluşmaya başladı. google vasıtasıyla bir araştırma patlattım bu süt ürünlerindeki bakterilerden dolayı bunların bademcikteki kuytulara yerleşiyo orda oluşuyorlar falan. kestim anında sütü cornflakes'i oldu mu sana yine nefesim bebek ağzı gibi cillop.

  bi deneyin derim herkese acil şifalar:)
  ha bi de std problemi var halen çözüme ulaşamamış, onda da google'a göre ureaplasma infection'dan şüpheleniyorum, siktiğimin doktoru antibiyotik yazmaktan bi de yarrağımı evirip çevirmekten başka bişey yapmıyor. olur da yarrak kürek işlerinden anlayan arkadaş, doktor falan varsa yeşillendirsin.

  yazarın notu: kötü huylu bakterilerin huyu kurusun.
 • bademcik üzerinde oluşan cep tarzındaki yarık ve çatlaklar içinde bakteri birikimlerinin sertleşip taşlaşması durumudur. farklı boyutlarda olabilirler. hatta bir bezelye büyüklüğünde bile olabilir ve ağrı da yapabilirler. kötü kokuya sahiptir ve ağız kokusunun sebeplerinden biridir. temizlemek için kulak temizleme çubuğu gibi şeyleri kullanırsak bademciğimizi tahriş edebiliriz. o yüzden oluşmasını önlemek ve bu bademcik taşlarını azaltmak için düzenli ağız bakımımızı yapmalıyız. yani günlük diş fırçalamalarımızı yapıp gargara ve diş ipi kullanarak bakterilerin birikmesini önleyebiliriz.
 • çürük yumurta kokusuna sahipmiş. süt içince oluşmasının da sebebi yüksek miktarda kalsiyum bulundurması imiş.
 • hiç böyle bişey duymamış görmemişken bir gün bademciklerimin beyazlı beyazlı olmasıyla tanıştığım hededir. ilk başta çıkanlar taş değildi ama artık taş da çıkıyo :(