şükela:  tümü | bugün
  • izmirimin seferihisarina bagli alevi koyu. susuz yaz isimli filme mekan olmus, camisiz koy orneklerinden, esas farki koy tiyatrosunun ve ayrica bir kultur merkezinin olmasi. hele bi de kooperatifleri var ki, bulent ecevitin '60 lardan beri hayalini kurdugu bi yapilanma. turistik, medyatik filan degil ama cok onemli mekan.
  • insanın gidip gezince , insanlarıyla konuşunca keşke bütün köylerimiz böyle olsa demekten kendini alamadığı. izmir-seferihisar-gümüldür yolu üstünde, yelki'den sonra gelen , cami yerine köyün en yüksek tepesinde yuvarlak yapılı bir cemevi görebileceğiniz köy.(bkz: alevilik)
  • konaktan saatte bir kalkan bademler otobüsüne binince 1 buçuk saat sonra merkezindeki kahvenin önünde olacağınız, eğitim seviyesinin ortalamanın üzerinde olduğu, memleketin ilk tiyatrolu şirin köyü. gidin, o kahvede adaçayı için, tepeleri dolaşın, kekik toplayın. köyün insanlarının ilk bakışta öyle sıcak falan bir tarafı yok, bu temiz insanlar zamanla sizi aralarına alıyorlar, aleviyseniz bu süre hızlanıyor. açık hava çarpabiliyo(galiba ondan başım ağrıyo bugün)
  • izmir urla'ya bagli bir alevi köyü. 70 yillik bir tiyatro gelenegine sahiptir.

    http://www.tahtacilar.com/tiyatro.html
  • tiyatrosu olan, tertemiz bir alevi köyü. başı örtülü teyze görmek zor. bir de gomalak diye bir yiyecekleri var. hamurun içine yumurta koyup pişirirlermiş.
  • konak'tan belediye otobusu oralara kadar gittigi icin seferihisar'daki yazlikcilar arabalarini koye parkedeler, oradan belediye otobusune binip izmir'e giderler, mesai bitiminde de geri donerler. (bkz: ilkokul duzeyinde ifade)
  • bir tahtacı köyü. bağlı olduğu izmir'de devlet tiyatrosu kurulmadan bu köyde köy tiyatrosu kurulmuştur.
  • yüzde doksanlara varan bir okuma oranına sahiptirler. havasından mı suyundan mı bilinmez ama yaşama oranı oldukça yüksektir. bence sırları zeytinyağlarındadır. ilk köy tiyatrosu bu köyde kurulmuştur. sahnelerinde brecht oynamayı planlamışlıkları vardır. dokuz eylül üniversitesi'nin köy hakkında sürekli çalışmalar yapmasından olsa gerek siz köy kahvesinde otururken -ki burada pembe ya da yeşil saçlara sahip olmanız bakışları asla size yöneltmez- yanınıza gelen yabancı araştıracağınız konuya göre sohbet edeceğiniz kişiyi tutar kolundan yanınıza getiririr. ve gün sonunda herkesle selamlaşarak geldiğiniz otobüsle konak'ın kargaşasına inersiniz.