şükela:  tümü | bugün
 • bir rivayete göre ricardo moyanonun eski sevgilisidir kendileri. festivalde konseri var, temmuz ortası gibi..
 • 9 ekim 2005'teki canli performansi sirasinda "8 yasinda annemler bana birkac oktavlik elektronik yamaha org aldilar. annem beni bir piyano kursunaa yazdirdi. ilk baslarda cok guzel gidiyordu, sadece iki oktavlik parcalar caliyordum. ilerledikce orgun oktavlari yetmemeye basladi; yeni bir piyano alacak paramiz da yoktu. boylece 8 yasinda baslayan piyanistlik kariyerim 8 bucuk yasindayken bitti. ben de abilerim gibi gitara basladim." demis, ardindan gitarin 12. perdesine bir baget sikistirip, gitari dizlerinin uzerine koyup piyano calarmis gibi calmaya baslamis, kisacasi buyulemistir.
 • içindeki tutkuyu sesine ve çaldığı çalgılara yansıtmayı başaran latin amerikalı müzisyen. geleneksel brezilya müziğini gizemli bir dünya müziğiyle birleştirebiliyor. sonuç olarak ortaya sıradışı bir solist, gitarist ve perküsyonist çıkıyor.

  badi assad, sao paulo yakınlarındaki sao joao da boa vista kasabasında doğar. ailesi, daha sonra ünlenecek olan ağabeyleri sergio ve odair*'in müzikal gelişimi için bir süre sonra rio de janeiro'ya taşınır. ailenin, iki çocuğun gitar sevdaları yüzünden büyük kente göçmesi, küçücük kasabada çılgınlık olarak değerlendirilse de anne angelina ve baba jorge çocukları için herşeye hazır olduklarını gösterirler.

  badi sekiz yaşındayken kendisine yamaha'nın çocuklar için yaptığı bir org hediye edilir. parmakları büyüdüğünde orgu bir tarafa bırakıp mandolin çalmaya başlayacaktır. 14 yaşında gitar çalmaya başlayan badi bir süre sonra rio de janeiro üniversitesi'ne gitmeye hak kazanır. 1984 yılında "concurso jovens instrumentalists for young musicians" ödülünü kazandıktan sonra kendi kariyerini çizmeye başlar.

  1987 yılında uluslararası villa lobos festivali'nde en iyi brezilyalı gitarist ödülünü kazanır. bir yıl sonra yalnızca brezilya'da yayınlanan danca dos tons albümü çıkar. gitarın yanısıra; yine en az onun kadar başarılı olduğu sesi, ağız perküsyonu * ve ritmik vücut perküsyonu * badi'nin çıkışını hızlandırmıştır.

  1994 yılı, solo albümüyle badi'nin uluslararası arenaya çıkışını tarihliyor. badi, çıktığı arenada yerini yine kısa bir süre sonra yayınlanan rhythms ile sağlamlaştırır. bu albüm guitar player dergisince yılın en iyi klasik albümü olarak nitelenir.

  1996'da brezilyalı geleneksel gitar kompozitörlerinden derlediği şarkılardan oluşan echoes of brazil çıkar. polygram badi ile imza atmaya hazırdır artık. polygram'ın da katkısıyla chameleon albümü, badi'yi dünyaca tanınan bir müzisyen yapar. 1998 yılında avrupa'da birçok festivale katılır. fransız canal+'da canlı yayında iki milyonun üzerinde seyirci tarafından izlenir. yine aynı yıl 1998 yılında kendi yazdığı ve oynadığı tek kişilik performans olan antogonism ile büyük başarı yakalar. dança das ondas ve verde sanatçının son iki albümü.

  kanımca en büyük başarısı her şarkıda, her albümde, her konserde gitara yeni bir soluk katmasından geliyor. gitarı her defasında bize yeniden, yeni seslerle anlatmayı başarabiliyor.

  düş, umut, yetenek, başarı... badi assad sanırım bunlarla özetlenebilir. küçük bir sürprizle de karşılaştım dinlerken badi'yi. amelie filminin akordiyondan taşan ezgilerini yorumlamış gitarıyla.

  dünyayı sevmek için güzel nedenlerden biri badi assad.

  diskografi:

  solo (1994)
  rhythms (1995)
  echoes of brazil (1997)
  chameleon (1998)
  dança das ondas (2004)
  verde (2005)
 • bu şovu kesinlikle seyredilmesi gereken muhteşem ötesi gitarist...

  http://www.youtube.com/watch?v=-ll-h4-wkki
 • iyi bir gitarist olmasının yanında başarılı bir vokaldir. gitarda muazzam bir tekniğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
 • gitar çalmıyor, resmen sevişiyor.. hissetmenin ötesinde..
hesabın var mı? giriş yap