şükela:  tümü | bugün soru sor
  • badıkan aşireti.

//(...) belki biliyorsunuz, belki bilmiyorsunuz. benim türkiye'nin en büyük aşiretinin çocuğu olduğumu siz biliyor musunuz? ben, türkiye'nin en büyük aşiretinin bir bireyiyim. badıkan aşireti. benim 200.000 tane akrabam var. 200.000 tane bakın. 200.000 tane. size yemin billah ederim, adamı var ya adamı, karşımda ya bunları bırakın, bunları sinek gibi ezmezsem nâmerdim, sinek gibi ezmezsem. (...)//

nihat doğan

kaynak:

fr.youtube.com/watch?v=ddffijbw49g

---

bir başka örnek için:

webarsiv.hurriyet.com.tr/2001/12/30/69256.asp
  • //xelikan aşireti

xelikan aşireti'nin nereden ve nasıl geldikleri konusunda kesin bir bilgiye rastlanmıyor. bugüne kadar yapılan araştırmalarda, xelikan aşireti'ni horasan’dan revanduz’a, eriwan’dan adıyaman’a bağlayan görüşler çoğunlukta. bir çok araştırmacının katıldığı görüş; xelikan aşireti, rışvan aşiretinin bir kolu olduğunda hemfikirler.

reşiyanlar, bugün adıyaman, malatya ve hasan keyf bölgelerinde yaşadıkları biliniyor. bu bölgelerden sadece malatya’da merkeze bağlı halikan adında bir beldenin ve burada yaşayan xelikanlıların bir kısmının alevi ve bir kısmının da sünni oldukları biliniyor.

ilginç olan başka bir nokta ise xelikan adını yada aşiretini, serhad bölgesinde yaşadıklarıdır. bu bölgede xelikanların, çoğu hala göçebe bir hayat sürdürmekteler. sıpan (süphan) ve ararat ( ağrı) dağlarını kendilerine mesken tutan xelikanlılar, kendilerini ya celali ya da şikak aşiretine mensup sayarlar. xelikanlıların şikak aşiretine mensup olanları sünni, celali aşiretine mensup olanları da yezidi'dir. başka bir bilgi ise, celali aşiretinin çoğunluğu bugün erivan ve azerbeycan sınırları içinde yaşadıkları ve çoğunun ermeni oldukları biliniyor.

celali ve şikak aşiretleri içinde yaşayan xelikan aşireti bugün şu isimlerle bilinmektedir.

azerbeycan
    celali, milan, hadranlu, reşvend, seldûz, lek, gerdeşari

loristan
    heftling evlaki, ehmedi, bahtiyari, durki, çarling, kanursi, sehuni, mahmudsala, mamivend, salaki, dinaruni, bavayi, evrak, canoki, serdesir, hanoki, pişkuh, deylefon, silasta, balageriveh, pişetkuh, amile, feyli, bacilan dalavend, sekevend, bayranevend, aliven, reşvend, halilani, celalevend, dacivaned.

çimişkezek
    koçan, şemkan, raşikan, kurmeşan, ferhadan, nenikan, zekeran, şekakan.

muş-malazgir-gumgum-kop
    hormet, lolan, lezgi, çenken, çerekli, cibranli, torini,bekiranli, sipkan, çukur, bekiran, kulp, hevidi, hasanan, sason, raya, elmanli, bidiri, şahlar, beyler, seydan, huyut, pat, badikan, celali, hayderan

wan
    mahmudan (yezidi ), dümbınan bt (yezidi), mam reşan (hoşab), bazuki (erciş), bıradost (tirgever), rujiki.
    şikak; (reşi, baravi, mendeki, bele, yezidi.)
    (şikak, dakuri, şevli, ademi, şemsiki, mukri, livi, si –çariki-sünni )
    göçer (celali); korukçu, korukçu uşağı, kul han, kızılbaşoli, kotan, suran, halikani, cendi, keçelani, mısırkani, seli yetimi, sakan, barahkani, duniyi, dinikane, keskul, reki, alo mehbeli, kulihani, haso halikan, haso keçelan, budikan, hase suran

patnos
    sipkan, hayderan, asi, memani, merhuri, torın, akubi, helki, şeyh, kérdizi, atmaneki, tırtopi ve celali

iğdir
    gelu, gelturan, brukan, xelkan, mametkan ve elumıho

yozgat
    köyle aile adları olarak söylenilen göçebeler şunlardır: cerit, köçeklü, harbendelu, silsüpür, ceraidi, mamalu, dabanlı, rişvan, badılı, boynuganı, göçer kulu, kavile(kâvli), melikanlı, receplu, ilbeğili, şamlılar, türkmanı halep, reyhanlu, barak, karaşeyhlu, heciyanlu, pehlivanlı, kuzu güdenlu, kevan, kuşçu, rişvan, ağca koyunlu, boynu incelu, benamlı, dumanlı, mehyanlı, mendillu, kılıçlı, delikanlı, okçıyanlı, milli, halekanlı, umranlı, hamitli, şefaatlı, bereketli, urmiyanlı, mecanlı, çadırlı, nasırlı, cihanıklı, merdisli, avşar, gündüşlü.

şu anda tüm türkiyeye dağılmış olan xelikan aşireti farklı isimlerle de olsa hala geleneklerini sürdürmektedir....//

kaynak:

www.supermeydan.net/forum/forum456/thread30292.html
  • //(...)

kalın ses tonu, pos bıyıkları, iri gövdesi, ağır ama yere tam basan güvenli adımlarıyla o bir ağa! kimi zaman şefkatli, kimi zaman bir bakışıyla karşısındakileri titreten, etrafını saran -kendi deyimiyle- 'marabalarıyla' dolaşan bir ağa. yıllarca feodal yapıyı yıkmaya çalışan ecevit çiftinin, yanlarında istediği bir ağa. sertliği, despotluğu, ama hiç eksiltmediği buyurgan tavırları, ecevit çiftinden söz edince uçuveriyor, eriyiveriyor yüreği. yüzüne yayılan sıcak gülüş, geleceğe bakarken içini kaplayan burukluk, gözlerinden süzülen yaşlar, hep ecevit çifti için. o, 250 bin kişilik badikan aşireti'nin lideri. ama, o'nun da bir lideri, yol göstereni var. o, muş milletvekili zeki eker. eker'in 7 çocuğu var ama, 'ana' diyerek rahşan ecevit'e bir çocuk gibi sığınıyor.

'ben ecevit'çi değilim, rahşan ecevitçi'yim' diyerek başlıyor sözlerine eker ve ekliyor:

'rahşan ecevit'çi olmak için rahşan ecevit'i tanımak lazım. ben onun 48 saat aralıksız çalıştığını gördüm. olacak şey değil. bana ilham veriyor. 'anam bu kadar çalışıyorsa biz niye çalışmayalım' diye düşünüyorum. bu bir inanç meselesi. inanmadığım bir şeyi yapamam. ecevitler'in yaptığı her şey doğrudur. onların istediği her şeye imza atarım. bir gün genel merkez'de anama, 'rahşan ecevitçi'yim' dedim. o da bana nedenini sordu. ben de 'çünkü siz ecevit'ten fazla çalışıyorsunuz' dedim. güldü ve 'bülent'e söyleyeceğim' dedi'.

binlerce torunu var

'ana olmak için çocuk doğurmak gerekmez' diyen eker, bu düşüncesinin nedenini de şöyle açıklıyor:

'üç yaşındaki kızımın, lojmanlardaki merdivenlerden kafasının üstüne düştüğünü öğrendiğimde, soluğu hastanede aldım. elim ayağım titriyordu. kızımın iyi olduğunu öğrenince, dünyalar benim oldu. ama beni bu haberden sonra en çok sevindiren ise ertesi gün rahşan ana'nın hastanede kızımın başını okşadığını görmek oldu. kimse yoktu, o vardı. nasıl haber almış, nasıl gelmiş oraya bilemiyorum. ama bildiğim bir başka şey daha vardı, o da onun, binlerce çocuğu, binlerce torunu olduğuydu. ben onu sevmeyeyim de kimi seveyim?'.

(...)//

kaynak:

www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/2001/10/03/yazidizi/yazidizi1.html
  • muş'un en büyük aşıretidir. türkiye çapında da van'daki ertuş aşıreti, ve hakkarili jirki aşiretiyle beraber en kalabalık aşıretlerden biridir.

sandıkta 40000 oyu vardır.
  • (ara: cadogan)
  • toplanıp wow'da aynı isimle bir klan olarak kursalar ork, trol, elf, undead demeden wow'un alayını dize getirirler.
  • muş, kulp, silvan bölgesine dağılmış 12 köyün birleşiminden meydana gelir. başlıca köylerinin kürtçe adları, reşika, xweşika, cımıka, omerka'dır. şeyh badin'in 12 oğlunun her birinin bir aileye dönüşmesi sonucunda oluşmuştur. silvan batman arasındaki malabadi köprüsünün artuklular döneminde bu aşiret tarafından yapıldığı rivayet edilir. mala (ev) badê (badi'nin) badi'nin evi anlamına gelir.