şükela:  tümü | bugün
 • iran sinemasının son örneklerinden biri. yönetmeni jafar panahi. kahramanımız yedi yaşındaki razieh. yılbaşında hediye olarak istediği ise sadece bir japon balığı. film küçük kızın bu hayale ulaşma yolunda başından geçenleri anlatıyor.
 • iranli yonetmen jafar panahi nin turkce'ye beyaz balon adiyla cevrilmis filmi.
 • konu ve konunun islenisi bakimindan bana ladri di bicicletteyi animsatan sinema yapiti. bir japon baligina sahip olma istegi cocuk tarafindan nasil olum kalim meselesi yapilabilir pek guzel anlatilmis..
 • iki ihtiyar yılan oynatıcısından "demagojinin hası nasıl yapılır"ı, terzinin müşterinin beden ölçüsüne uygun gömlek yapmak yerine "sorun senin küçük kafanda" ısrarını, "yabancılarla konuşma" öğüdünü yalnız şehirli çocukların duyabileceğini ve dahasını, bir japon balığının fonunda öyle güzel anlatmış ki film. göze batmıyor, hikâyeye kaptırıp gidiyorsunuz.
  cafer penahi'nin anlatacak daha çok hikâyesi var [olmalı] besbelli.
 • iran sinemasında sıkca karşmıza çıkan pireyi deve yapma sanatına dair güzel bir örnek. küçücük küçücük olaylardan böyle güzel filmler çıkartabiliyorlar.
 • büyük adam küçük aşk filmindeki kızın iran versiyonunun başrolde olduğu film. ayrıca, balık uğruna çekilen çile "the big lebowski" filmini hatırlatmıyor da değil hani.
 • bir muhteşem jafar panahi filmi daha: senaryo içinde senaryo, her karede akılda tutulması gereken onlarca ayrıntı ve tahran sokaklarına yerli halk gözünden bakma fırsatı.

  --- spoiler ---

  ana karakterimiz aslında bir baloncu afgan çocuk -film bitince jeton düşürüyor.- ana karaktervari şımarık razieh'in japon balığı diye tutturmasıyla koşuşturmaya başlıyoruz.

  filmin başında küçük tatlı razieh'ten önce afgan çocuk, asker ve beyaz pantolonlu adam görünüyor. ilk dakikalarda gayet önemsiz ve hatırlanmaya gerek duyulmayan bir ayrıntı. (herkesin farkında olmadan birbiriyle bağlantılı olduğunu, bilinçsizce bir diğerine bağlandığımızı gösteren yine ufacık detaylar.) fakat sonra film bitiyor, dochar1ka filmi başa alıyor ve afgan çocuğu başta tüm balonları elinde, yeni yıl günü çalışırken görüyor, filmin sonunda da bir bakıyor ki herkes kepenkleri kapatmış evine, yeni yılı kutlamaya giderken bizim afgan çocuk elinde bir beyaz balonuyla, japon balığının derdinde parasını mazgallardan düşürmüş şımarık razieh ve kendinden büyüklere saygılı kendinden fakir çocuklara gayet kaba ve umarsız abisine yardım ettikten sonra bir başına kalmış. bir beyaz balonuyla. yeni yıl gelmiş, herkes ailesinin yanında ve tatilde, fakir köylü asker ve afgan çocuk dışında. fakirin, etnik kökeni farklı olanın ortak kaderi: yalnızlık. kız tatlıydı falan iyi güzel de işleri görülünce çekip giden abisiyle beraber filmin başından beri bende oluşturdukları sevimlilik kredileri yandı. ayrıca razieh'in askerle konuşmasında da çok güzel detaylar vardı: yabancı aslında sen onu uzakta tutuyorsun diye yabancı, şehirlerde herkes birbirine yabancı..

  --- spoiler ---
 • pek çok iran filmi gibi, gizli detaylarla süslü film.

  --- spoiler ---

  razieh'lerin avlusundaki havuzdan annesi için balık almaya geldiğini söyleyen çocuk yakaladığı balıkları götürüp balıkçıya satıyor. razieh "güzel, süslü balığım da balığım!" diye tutturduğu için bu ayrıntıyı görse de umursamıyor.

  --- spoiler ---
 • şu an trt'de yayınlanan film. dublaj inanılmaz kötü ama, razieh inanılmaz tatlı. filmin her sahnesinde resmen içim gitti. nasıl bir oyunculuktur, bu küçük oyunculara hayran oluyorum...
 • imdb'de 7.7 puanlık güzel * filmi. başarılı ayrıntılar, metaforlar barındırır görmek isteyen için.

  --- spoiler ---
  razieh dükkan sahibini ikna eder ve sonunda balığına kavuşur ama , rafta kocaman ve ışıl ışıl görünen balık , tepeden bakınca gayet sıradan ve cılızdır. şöyle bir konuşma geçer aralarında :

  satıcı: işte balığın. çok güzel ve toparlak.

  razieh: ama bu çok zayıf. daha büyük birini istiyorum.

  satıcı: ama sen tepeden bakıyorsun. oradan bakınca hep zayıf görünürler. şöyle (yandan) bak. ne kadar iri gördün mü? sürekli böyle bakmalısın.

  razieh önce şaşırır sonra memnuniyetle gülümser...

  --- spoiler ---