şükela:  tümü | bugün
1212 entry daha
 • resmî siteden paylaşılan bilgiler;

  perform çatısı altındaki spor istatistiği şirketi opta’nın yeni sezonla birlikte kullanmaya başladığı “gol beklentisi” verisine göre, şu ana dek atması beklenen gol sayısı 2.65 olan gomis, 7 golle beklentilerin üzerine çıktı.

  2016-17'de 34 maçta 21, 2015-16'da 35 maçta 7, 2014-15 sezonunda 37 maçta 10 gol kaydeden gomis, süper lig oyuncuları arasında beklenen gol değerinin en fazla üzerine çıkan oyuncu olurken avrupa’da da ikinci sırada... gomis'i bu alanda aşan tek oyuncu, juventus'un yıldızı dybala.

  opta verilerine göre gomis:

  - bafetimbi gomis, süper lig’de atması beklenen gol (2.65 xg) ile attığı gol sayısı (7) arasında en fazla fark olan oyuncu (4.35). başka bir ifadeyle, ortalama bir oyuncunun 2 veya 3 gol çıkarabileceği şutlardan toplam 7 gol çıkarmayı başardı.

  - avrupa’nın 5 büyük ligi (serie a, ligue 1, bundesliga, premier league, la liga) ve süper lig’de, gol beklentisinin üzerine en fazla çıkan oyuncu juventus'tan paulo dybala (2.53 xg, 8 gol - fark 5.47). bafetimbi gomis 4.35 ile bu alanda avrupa'da ikinci sırada yer alıyor.

  - 5 büyük lig ve süper lig'de, bafetimbi gomis’ten (7) daha fazla gol atan sadece iki futbolcu bulunuyor: radamel falcao (9), paulo dybala (8).

  - bafetimbi gomis, süper lig'de gol beklentisi olarak her maçta 1'in altında kalmasına rağmen, her maçta gol atmayı başardı.

  - bafetimbi gomis, 5 büyük lig ve süper lig’de en fazla gol atan (7), en fazla gol katkısı yapan (9) ve en fazla isabetli şut çeken (9) fransız forvet konumunda.

  - fransız forvetler arasında, sadece kylian mbappe (35) ve nicolas de preville (33), top 5 lig ve süper lig'de rakip ceza sahalarında topla bafetimbi gomis'ten daha fazla buluştu (29).

  - fransız forvetler arasında sadece dört oyuncu bafetimbi gomis'ten daha yüksek bir gole çevirme oranına sahip (%46.7): loic remy, anthony martial, cyril théréau ve antoine griezmann. ancak bu dört ismin toplam 9 golü varken, gomis tek başına 7 gol attı.