• geri ödemesi belirli durumlar haricinde alınan miktarın yarısı kadar olan burstur. eğer kişi okulu çok yüksek bir notla bitirdiyse, evlenir ve çocuk yaparsa, bu parayı geri ödeyebilecek kadar yüksek maaşlı bir işi olmazsa bu ve benzeri durumlarda para geri ödenmez. ayrıca bunu alan öğrenciler çalıştıkları durumda, banka hesaplarına giren kuruşlardan haberi olan devlet burstan belirli oranlarda kırpar bu yüzden salak gibi çalışmamak gerekmektedir ne de olsa sonuç aynı kapıya çıkar. türkiyede kredi yurtlar kurumundan alınan paranın 150 ytl civarlarında seyrettiği düşünülürse tabiki hazine bulmak gibi birşeydir bafög almak.
  • bu egitim yardimini veren kurum her semester not cizelgesine bakip okula devam edip etmediginizi kontrol eder. her bölümün yaklasik 2 semester uzayabilecegi göz önünde bulunduruldugunda heleki bachelorsaniz, semester basina 4-5 ders vermeniz beklenir. semester sonunda o dersler verildiyse para almaya devam edersiniz
  • gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarına verilen yarısı geri ödemeli öğrenim kredisi. almanız için alman vatandaşı olmanız gerekmez. anne veya babanızın işçi statüsünde oturum hakkına sahip olması ile bafög alma hakkına sahip olursunuz.

an itibariyle bekar ve çocuksuz kişilere en yüksek 670€ verilmekte olup eylül 2016 itibariyle maksimum verilebilecek miktar 735€ olarak belirlenmiştir.
  • 1 eylül 2019'dan itibaren yapılan başvurularda bafög aylık miktar 853€, yıllık 10.236 € olarak belirlenmiştir.
  • sirf üniversite degil, diger alt yüksek okullarda ve türlü türlü egitim programlarinda kayitli olanlarin bile (350 eu'dan baslar 700 küsur'a gider) almis oldugu geri ödemesiz devlet yardimi. bu parayi alip "ben almanya kadar kötü yönetilen, igrenc bir sosyal sistemi olan devlet görmedim" diyen almanlara önce ters ters bakilir, daha uzatirsa kafa göz girilir.
  • alm. ks. bundesausbildungsförderungsgesetz: federal eğitim desteği kanunu. bu kanuna göre alman vatandaşı iseniz, üniversite okuyor iseniz ve ekstra bir mali geliriniz yoksa yemekhane bursundan ayda 800 euro ya ulaşan finansmana kadar geniş bir yelpazede devlet yardımı alırsınız. maksat geleceğin üst toplumsal kesimi olacak üniversite öğrencilerinin okurken çile çekmemesidir. hemen türkiyeyle karşılaştıralım (bkz: universite harclarinin 1 milyar tl olmasi)
  • hakkında derin bilgisi olan yazarlar yeşillendirsin lütfen.
hesabın var mı? giriş yap