• aylarca geçmeyen ağrılardan sonra, "sevginin iyileştirici gücü" cinsi kitaplar okuyup, bağlarını okşarken görülebiliyor insan, psikolojik savaş hali, iyileşir gibi yapıp beter olan sağlık problemi.
  • bunun bi önceki aşaması bağ gerilmesidir.
  • keşke kırılsaydı * denebilecek olcude ağır bir sakatlıktır. söylenmesi pek bir havalı olsa da babayı aldığınızın resmidir. eger yırtlık cok buyukse buyukbabayı almıssınızdır. yok yırtık ana bağlarda değil, destekleyici yapılarda ise alçı ile 3-4 haftada iyileşebilirsiniz. ama hayatınız boyunca o bolge diger yerlere gore daha bir dolgun olacaktır.
  • bazı ülkelerde* teşhisinin 2 haftayı bulduğu sakatlanma. çekilen acı öyle bariz, öyle keskindir ki, acıdan kıvranırken karşınızdakini çaresizlikten salya sümük ağlatabilir, ambulans çağırmasına neden olabilirsiniz..

zamanında fark edilmezse, (ayak bileğindeki sakatlanmalarda) bilekten dize kadar siyahlaşma -morarma değil- oluşabilir. anormal ürkütücü bir görüntü, ama zamanla geçiyor. genelde doktorlar atel takarak yatmanızı tavsiye ediyorlar, zira ameliyat kesin tedavi değil. yatmak derken, yaklaşık 3 ay boyunca yemeğinizi yatakta yiyecek, banyo yaparken yardım alacak ve hatta yatarken traş olacaksınız (oha).

fizik tedavi, havuz içinde egzersiz, soğuk kompres ve bacağı yatarken kalp hizasında yukarıda tutmak suretiyle 3 ayın sonunda koltuk değnekleri olmadan yürümeye başlayabilirsiniz. ancak sakatlanmadan uzun süre sonra dahi koşmak yerine yüzmeniz ve yürümeniz tavsiye ediliyor; bu da demektir ki voleybol, basketbol, tenis vs gibi bir çok spordan uzak durmanız gerekiyor.

tabi bu süre içinde tüm filmleri, dizileri, maçları ve hatta gündüz kuşağı programlarını izleyip bir popüler kültür bombasına dönüşmeniz an meselesi. pembe dizi izleyerek ispanyolca öğrenmiş bir arkadaş var. aman dikkat.
  • şu anda dizime kadar olan alçıyla acılar içinde yaşadığım olay.insan sadece ayağını burkarak iki bağı aynı anda koparıp ,birini de inceltip buna bağlı olarak içten yoğun kanama yaşayabiliyormuş.evet bunların hepsini sadece ayağımı saçma sapan bir şekilde burkarak yaptım.daha önce çıkık,çatlak yaşamış biri olarak söylüyorum hiçbiri bu kadar dayanılmaz değildi.üstüne basmayı geçtim düştüğüm yerden bile kalkamadım.düşerken bir gerilme ve kopma sesini duydum ki düşman başına bile olmasın.ayakta bir gevşeklik,başıboşluk hali,aniden kocaman şişti.tabi ben feryat figan solugu acilde aldık.röntgen çeken pratisyen hekim abartmaya gerek yok bakışıyla sadece incinme diyerek yolladı eve...e doktor öyle diyince tüm ahalide başladı incinme hikayeleri üstüne basamadığım için kendimden utandım.üstüne tüm koca karı ilaçlarını uyguladık nafile sabahı zor ettim.sabah kendimi ortopedi doktoruna attım ayağım kopmuş gibi diyerek.mr çektirdi hakkaten ayak bileğimdeki bağlar kopmuş hatta o kadar ciddiymiş ki geç kalınsa cerrahi müdahale bile fayda vermiyormuş.şimdi ayağımda diz boyu alçı 20 günlük şafak sayıyorum.milli maçta izlanalılardan tekme yesem bu kadar olmazdı herhalde...demem o ki gençler kırık çıkık burkulma işi sakatmış acile gidin ama sonra üşenmeyip ortopediye gidin.

edit:20 gün de bitiyormuş ey sözlük.iyi haber bağlar kaynamış ama ayak bana ait olamayacak kadar şiş ve mor öyleki sanki düzenli dayak yemiş ama o da azalıyor.ilk gün değnekle yürümeye devam ettim yere bastığımda bıçak saplanıyor gibiydi.sonra farkettim ki yere bastıkça ayak iyileşiyor.doktor amca lastikle ve pet şişeyle egzersizler verdi onu yapıp bağları güçlendirmezsem yer edermiş.spora 3 hafta sonra dönebilirsin dedi.hala topallayarak yürüyorum.sporda bandaj kullanacağım.sadece çok zorlanmayacak bakalım süreç nasıl olacak?

iki buçuk ay sonra gelen edit:egzersizlere devam.iyi haber iki haftadır spora başladım ancak bandajla çalışıyorum.ayağa yüklenince ağırı yapıyor.leg pres,front squat,deadlift gibi olmazsa olmaz hareketler hayatımda anladığım kadarıyla uzunca bir süre yok.ha bir de alışverşlerim daha kısa oluyor malum ayak ağırıyor.bir de çok hayati sert tabanlı bişey sakın ola giymeyin kazara 2 saat giyindim 3 gün öldüm ağırıdan.bir de soğukta sızlıyor.hala yarımım sözlük.

nisan ayında gelen edit:uzun zaman oldu hatta alcili gunlerimi bile nankorce unutuverdim.deli gibi spor yapmaya baslamistim ki salonlar kapandi ama dert degil evde devam.iyi haber artik daha uzun ayakta kalabiliyorum hatta hafif hafif kosmaya bile baslamistim ki araya corona gunleri girdi:)yanliz kosu da ilk sart tabi ki yumusak taban ve kosu ayakkabisi.interval yapamiyorum ama yumusak zeminde(betonda aman diyim ya da kosu bandinda!!!yumusa zeminli kosu yollarimdan bahsediyorum!)kosu disinda artik yapabildiklerim
    -merdivenden rahatca inmek
    -dumblee ile squat
    ama direk ayak bilegine güc veren(leg press gibi)hicbirseyi hala yapamiyorum acikcasi yasadigim acidan sonra cesaretim de yok.gecen hit yapmaya kalktim burpee yaparken bilegim acidi devam ettim ama iki gun farkli noktalar cok agridi.yani bilek zıplamaya hazır degil.iki ayak bilegim birbirinden farkli hala,sol bilek cevrem daha şiş....güclendirme egzersizlerine devam ediyorum.
    aylar sonra gelen editin ozeti şu;doktor keske ayagin kirilsaydi dediginde cok hakliymis;))uzun bir sürec ama yavas yavas geciyor,dikkat etmezseniz başa dönuyor ameliyat filan gerektiriyor.aman deyim sabırlı olun.bu da bırseydir degil mi sözlük?hey gidi alçılı acı günler:/)

15.01.2021 editi:koronalı günler bağ acısını bile unutturdu.burkulmanın üzerinden neredeyse bir buçuk yil geçti.eskisi gibi spor yapabiliyorum artık bileğim neredeyse eskisi gibi...ancak hala zaman zaman inceden sızlıyor.ısınmadan spor yaparsam acıyor,çok zıplamalı şeyleri yapmaya korkuyorum ve hala hafiften bir şişlik var.geriye dönüp bakınca ne çok yol almışım diyorum bileğim gercekten berbattı asla yürüyemeyeceğimi düşünüyordum ama artık bitti gitti.ögrendiğim şeyler oldu tabi ki artık bastığim yere çok dikkat ediyorum,topuklu ayakkabı giyemiyorum,sporda tüm bileklerimi sarıyorum ve gün içinde mutlaka esnetiyorum.şimdi bu editi okuyan arkadaşım muhtemelen bileğini burktun ve ne oldugunu anlamaya çalışıyorsun,ne zaman iyileseceğini merak ediyorsun...benden sana tavsiye bağlar koptuysa sakın ola üstüne basmaya calışma hoş zaten basamıyorsun.cektigin korkunç acı zamanla geçecek bolca kelle paça iç,koltuk değnekleri çok fena ağrı yapıyor ama alışıyorsun..en önemlisi ayagin az toparladında deli gibi koşma sakin ol çunkü toparlanması yıllar alıyor...ama unutma hepsi geçiyor sadece zaman,beslenme ve sabır

edit :2021 ağustos
    bileğim ara ara sızlamsı dışında nihayet eskisi kadar iyi.
  • 3,5 aydır çektiğim, daha da çektireceğe benzeyen illet.
    hala bileğim şiş, hala biraz yürüyünce topallamaya başlıyorum, hala değnekle geziyorum kardeşim, alt tarafı bileğim burkuldu bu ne ya...
    cidden kırılsaydı daha iyiydi dedirtiyor, tecrübeyle sabit...

aylar sonra edit: şu an 14 ay oldu bağlar kopalı, 6 ayda değneği ve atel takmayı bıraktım -bünyemin yavaş iyileşmesinin ve hareketsizlikten aldığım kiloların da etkisi çok tabi- fizik tedavi uzmanının gösterdiği hareketleri evde yaparak ancak kendine geldi bileğim. artık yürürken problem yok, ama hafif bir şişlik kaldı, hala yüksek biryerden inerken, hoplarken falan dikkat etmem gerek yoksa ani ama gelip geçen bir acı oradaki arızayı hatırlatıyor. 1-2 ay önce başka birşey için gittiğim ortopediste gösterdim, oraya kortizonlu iğne yapmaya kalktı, kaçtım... geçecek elbet...
  • berbat bir olay, öyle böyle değil. zaten bağınız koptuğu an hissediyorsunuz berbat bir ses duyuyorsunuz. yapılması gereken şey hemen hastaneye koşup mr çektirip olabildiğince çabuk bir şekilde ameliyata girmek. tabi ki ameliyatı yapacak kişinin çok iyi olması lazım. böyle durumlarda kasaplara emanet etmeyin kendinizi mazallah topal olursunuz.

yaşadığım bir bağ kopmasını anlatmak istiyorum belki genç sporcu arkadaşlara ibret olur. ayak bileğimde hem iç hem dış bağları koparmayı başardım ayrıca dış bağlardan bir tanesi bildiğin ortadan kopmamış, bağlı olduğu kemikten bir parça kemik kopartarak kopmuş. http://www.biofiz.com.tr/…/images/ayak/ayakbag1.jpg resimde de görülebileceği gibi kopan bağlardan bir tanesi talus kemiğinden parça alarak kopmuş. evet bütün bunların hepsini tek hamlede başardım. çok iyi hatırlıyorum röntgen çekildikten sonra bir parça kemik havada duruyordu. şansıma doktor ülkenin en iyi ortopedistlerinden* bir tanesi imiş. adiam mr'ı inceledikten sonra apışıp kalmıştı iki üç telefon açıp "elimde garip bir vaka var" dediğini hiç unutmam. kendisi ameliyatımdan iki gün sonra kanada'ya bir konferansa gidecekti o konferansta ayağımı göstermek için bir sürü fotoğraf çekip ameliyatı kaydetmişti hatta hakikaten o derece ilginç bir sakatlık oldu. bu sakatlık yüzünden basketbol genç milli takım kapısından döndüm.

bu tarz sakatlıklardan uzak durmak için, sonrasında deli gibi pişman olmamak için* her zaman bilekli ayakkabı giymek lazım. ayrıca piyasada biraz pahalı da olsa çok güzel koruyucu ürünler var bunları kullanmak lazım. ama tabi ki takozluk yapıp gidip kösele ayakkabı ile smaç basmamak lazım. gerekli önlemleri almak için illa bir yerleri kırıp koparmak gerekmiyor.
  • bu olay halı sahada geçiyorsa, (hangi eklemde ve uzuvda olduğu önemli değil) sizi bu hale getiren elemana dalaşamamanın sabırsızlığını yaşarsınız. evet ayrıca halısaha sesinizle inler. o sese ambulans bile yetişebilir. futboldan soğursunuz. ebedi kalan bir aksaklık olarak kalacaktır vücudunuzda. dokulara yayılan her türlü organik maddeler, kasları ve diğer dokularıda zedeler. anti-moral ekibi iyi günler diler.
  • önde ve de çaprazsa, diz ağrısından;
    içte ve de sessiz sedasızsa; gönül ağrısından
    uyutmayandır.
  • fizikselse acıtır, duygusalsa hafifletir.
hesabın var mı? giriş yap