*

• "bizde paraniz var gelin alin" diyebilen, garip bir kurum.
  • eczacilara olan borcunu aylarca geciktiren igrenc kurum.eczacilarin butun ekonomik hesaplarinin icine eden kurum.iyi cali$an versiyonu icin (bkz: emekli sandigi)
  • (bkz: bag kur)
  • dünyada eşi benzeri görülmemiş işverenlerin bağlı oldukları sosyal güvence kurumu....işverenin %92'si primlerini ödemediğinden zor bir durumdadır.habire af getirirler.
  • sen isverensin, yatirim gucun var, istihdam gucun var, girisimci ruhun var, ama sen salaksin ayni zamanda, parayi pulu tutamazsin elinde, sosyal guvenlikten bi haberin yok naber? mantigi guden; buna mukabil, kazanla almaya calisip, kepce ile geri vermeyi amaclayan bir kurum huviyetinde, zorunlu para toplama merkezi.
    sozde, kaynagini anayasanin "sosyal devlet olma" ilkesinden aliyor. lakin, ben patron olabilmeyi kafama koymussam, gelecegimi de teminat altina almayi becerebilirim ey tuzel "duzen" kisilik, git isine diyesi geliyor insanin, bi patron olarak.
    hele bir de aylik prim borcunu odemediysen yandin, maazallah kol gibi gote giren (simdilik %10) gecikme faizleri bindiriyor ki bi zaman sonra bakmissin faiz borclular hanesindeki anaparayi sollamis. sanki bankadan kredi almis gibi oluyorsun. bir de, iktidarlarin kutsalligi olan vergi borclarini affedip (faiz+anaparayi) de bag-kurlunun prim borclarini almak icin kasmasi, ayrica bonusvari bir fitil oluyor, patron kicina.
    bir nevi aklima yer etmis, guzel bir dusunceyle ortusen, bir yani var, bu "bag-kur"un, kendi cisine para vermek gibi bir tuhaf celiski.
    "malum, mal benim, emek benim. sen tuvalet deligi acmasan ne olur? her yer tuvalet dostum. biz nezaketen geldik buraya, sikilmeye gelmedik di mi ama?"
    isin ozu; bag kur gereksiz bir kurumdur, kanaatimce. ve isteyen girisimci insan, kendini, daha uygun ve cazip kosullarda, ozel sigorta kurumlarina sigortalatabilir. o bakimdan "bu zorlama, para toplama eylemi neden?nereye kadar?" diyerek entryimi fazla uzatmak istemiyorum.

(bkz: kizma patron cay soyleyeyim mi)
  • internet sitesi en cok ziyaret edilen türkce web siteleri kategorisinde 99. sırada bulunan kurum.
  • calisanlariyle surekli bir yenilenme ve degisim icinde olan kurum. calisanlarindan birinin olurda ters gununden birine denk gelirseniz ders almaya ve terslenmeye hazır bir ruh halinde olun.
  • isteğe bağli sigortalilara da artık sağlık yardımı yapan kuruluş.
  • elinizde yapılacak basit bir iş vardır ve oradaki memurlar bunu sadece burada yaptırabileceğinizi bilirler, sinirlerinizi sonuna kadar zorlayacak şekilde oradan oraya gönderirler, daha yüksek rütbeli olanlar bununla kalmayıp sizi azarlarlar, kovarlar; sonuçta bağ-kur da yapabileceğiniz üç şey kalır, ya süklüm püklüm memurların her dediğine katlanırsınız ve nazik davranırsınız (böylece işiniz belki bir haftada halledilir) ya adamlarla inatlaşırsınız ve işinizin halledilme süresini uzatırsınız (bir ay - sonsuzluk) ya da dayanamaz memurlardan birine girişirsiniz (şu ana kadar yapıldığıı sanmıyorum) ve işiniz halledilmez.

siz iyisi mi

(bkz: emekli sandığı) ya da (bkz: ssk)
hesabın var mı? giriş yap