şükela:  tümü | bugün
 • ucaklarda genellikle tasima sirketi ve gidilen mesafeye bagli olarak degisen, bagaja gonderilecek olanin 20 ila 30 kg. oldugu, el bagaji olarak adlandirilan ve ucakta yaniniza alabileceginiz agirlik miktarinin da 8 ila 10 kg oldugu; limitin uzerine cikildiginda ise, yine tasima sirketinin belirledigi bir ucretlendirmeyle, kilogram basina 5 ila 8 dolar odemeniz gereken yuk miktari...
 • genelde tr'den yurt dışına cikarken fazlalıklar göz ardı edilir, ancak farklı bir ülkede bu pek de mümkün değildir. cogu havayolu şirketi bu konuda fazla hassastır, ve zorunlu olarak fazla bagajınızın ücretini ödersiniz.
 • türk hava yollarında check-in işlemi yapan bir personel işe yeni başlayan başka bir personele söylerken kulak misafiri olmuştum, söylediğine göre hak normalde 15 kg ama 20 kg'a kadar ses çıkartmıyorlarmış. 15 kg'ı her uçuşunda geçen ben de 20 kg a kadar pek çok uçuşta ekstra ücret ödememiştim hatta zaman zaman 21-22 kg'a bile ödemediğim olmuştu ama bazende kıllık yapan personelin 16-17 kg'ı bile ödettiği oldu. kısaca şanslıysanız ve iyi niyetli birine denk geldiyseniz 20kg'a kadar ödemeyebiliyorsunuz. bu arada thy limiti aştığınız fazladan her kilo için 3 tl alıyor, diğerlerini bilmiyorum.

  edit: ayrıca eklemeyi unutmuşum bi 20 kg'ı da pek çok sefer el bagajı diye uçağın içine sokmuşluğum var. buna lap top felan dahil değil tabii. yani pek sallayan yok gibi, sadece biraz uyanık olacaksınız.
 • hak olup olmadığı ve adilliği tartışılmaktadır, iç hatlarda pegasus havayolları ile seyahat eden 80 kilo ağırlığında ve 35 kilo bagajı olan biri 80 lira ekstra ödeme yaprak, 110 kilo ve 10 kilo bagajı olan biri ise ekstra para vermeden bagajlarını uçağa aldırabilmektedirler. bununla beraber havayolu şirketleri bagajların güvenliğini sağlayamamaktadırlar, bir defasında bavulum memleketine yoğurt taşıyan birinin gazabına uğradı, başka bir durumda ise çantamdaki bilgisayarın çıkarılması istendi, güvenliğini kabul etmiyoruz dendi. satın alınan bir hak olarak görünse de bu hak ile alınan bir hizmet yoktur, o yüzden adil olsa da değersizdir.
 • thy'de satın aldığınız bilet sınıfına göre taşıma hakkı değişmektedir. örneğin promosyonel sınıflarda iç hat bir bilet aldığınızda 15, premium denen sınıflardan aldığınızda 20, business sınıfta ise 30 kg taşıma hakkınız vardır. dış hat için de bu rakamlara 10'ar kg daha eklersiniz. first uçarsan da 60 kg alır götürürsün. 2-3 kg fazlanız idare edilebilir hatta el bagajınız yoksa bu rakam 8'e kadar da çıkabilir.. onun dışında iç hat için 2-3 tl, dış hat için de mesafeye göre(berlin 5€, sydney 16€ gibi) ödeme yapmak üzere bilet satışın yolunu tutarsınız. amerika için parça uygulaması vardır. toplamda 23'er kg'den 2 parça götürebilirsiniz, bir 3. bagaj için kg falan ölçülmeden 200$ bayılırsınız. thy dışındaki tüm özel havayolları ile thy'nin alt markası olan anadolu jet'in taşıma hakları 15'er kg idir ve fazla bagajdan kg başına 3-5 tl'nızı alırlar. bir de işçi kanununa göre bir parça bagaj 32 kg sınırını geçemez; dolayısıyla öyle allah ne verdiyse bir bavula doldurmak akıl karı iş değildir. check-in bankosunun önünde boşalttırırlar yeminle.
 • 20 kglık bir bavul aşağı yukarı kaç litredir sorusunu sorma sebebim
 • uçuşlarda elzem olan haktır.

  firmaların internet sitesinde kayıtsız el bagajı adı altında geçen hedeye sadece tek bir çanta mı götürebiliyoruz? yani sitede seçenekleri yazmışlar bi adet el çantası bi adet laptop çantası bi adet kaban/palto falan filan diye. ama başka yerlerde de gördüğüm bazı şeyler kafamı karıştırdı. mesela bi el bagajına sahipsem yanımda palto götüremeycek miyim? sırt çantası artı laptop götürsem sıkıntı olur mu? 5 gün sonra uçacağım ve çok fazla yüküm var, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse çok mutlu olurum.

  miller sonra gelen edit: sıkıntı olmuyormuş, denendi, çalışıyor.
 • hakkını kullanmayanların fazla bagajı olanlara devredilebilmesini çok istediğim haktır. hatta böyle bir web sitesi geliştirmeyi bile düşünmüşlüğüm var ama uygulamaya geçemedim henüz.
 • bagaj hakkı ve ekstra bagaj ücreti kavramları hakkında değinmek istediğim bir nokta var.

  uluslararası kurallara göre uçuşlarda ya kilo ya da parça başı diye bir kavram var. yani uçtuğunuz havayolu gideceğiniz ülkeye göre size ya parça başı sınır koyar ya da kilo sınırı. örneğin thy senegal'e giderken sizi 30kg'la sınırlandırırken(kaç parça olursa olsun) amerika uçuşunda 2 parça toplamda 45kg ile sınırlandırır.

  bagaj hakkı kavramı aslında çok da karmaşık değil. biletinizin üzerine bakarsınız, ne yazıyorsa ona göre hazırlıklı gidersiniz. bunda sorun yok. esas sorun bilette yazan hakkınızı geçmek zorunda olmanız durumudur.

  örneğin istanbul'dan sidney'e gidecek olalım. direk uçuş olmadığı için de thy ile bangkok aktarmalı olarak thai airways'in thy ile ortak uçuşunu seçelim. thy'nin 30 kg olan bagaj hakkını 25kg geçmiş olalım. hadi 5kg'ını ağlayarak saydırmayalım. kalan 20 kg için bangkok'a kadar 15euro*20=300euro tutuyor. bununla da bitmedi. thai airways, thy ile ortak uçuş düzenlese bile fazla bagajda kendi tahsilatını yapmak istediğinden 30 kg sınırını geçen bagajlarınız için yeniden ücretlendirme yapıyor. yani bangkok sidney arası o 20kg'ı tekrar ücretlendiriyor. ücret de internet sitelerindeki fiyatlara göre kilo başı 30$ tutuyor. yani 20g'lık bir ekstra bagajınız için bugünün kuru ile toplamda 300 euro+600$ = 2200tl ücret ödemeniz gerekiyor.

  diyelim ki sidney'e dubai üzerinden gitmeye karar verdiniz. ankara istanbul dubai sydney rotasında dubai'ye kadar thy ile sonrası emirates ile olacak şekilde. dubai'den sidney'e ekstra bagaj ücreti kilo başı 205 aed (100tl civarında) tutuyor. yine 20kg için hesap yaptığımızda 2000tl'lik bir bagaj ücretimiz çıkıyor.

  bu hesaplardan benim anladığım tüm havayolu şirketlerinin ortaklaşa olarak "benim sana tanıdığım kilo sınırını aşma" dediğidir.

  bu tarz bir seyehat gerçekleştireceklerin dikkatine.