• 'bağdat baharat hayata lezzet katar' seklindeki cingılı bir kere duyunca hic durmadan beyinde döner, çığ gibi büyür, kabusa dönüşür.
  • bitki çayları ortalamanın üstünde. ancak çay poşetlerinde dikişli modelleri tercih etmek yerine zımba kullanmaları olumsuz bir etki yaratıyor. bir de paket tasarımlarına biraz daha özen gösterseler iyi olur. resmen geçen yüzyıldan kalma tasarımlar kullanıyorlar. bitki çaylarının piyasası giderek genişlerken, bu konulara biraz yatırım yapmaları akıllıca bir hareket olur.
  • bu markanın değirmenli karışık biberinden (karabiber) bir kez almıştım, nasıl oluyormuş tane biberle diye. evdeki herkesin alışkanlığını değiştirdi bu meret. karabiber kullanmayan ben hemen hemen her yemeğe bunu kullanmaya başladım. annem yemeklere toz yerine tane karabiber koymaya başladı. sayesinde yemeklerinize lezzet katmayı becerirsiniz.
  • (bkz: monosodyum glutamat)

bu marka köfte harcında msg var.
    e621 diye yazmışlar.
  • almayacağım bundan sonra. neden mi ? anlatayım.

yeni mezunum haliyle deli gibi iş arıyorum. dün bir telefon "kablelvuku ile mi görüşüyorum falan filan" neyse söyledikleri saate orada oldum. adamın biri. açıkçası ik olduğunu düşünmediğim biri.

+kablelvuku demek tamam geç yanıma şuraya
    -.....
    +deneyim var mı ?
    -x firmasında bitirme projesi için haftanın 3 günü gidip çalıştım
    + yok yazıyorum buraya.
    -yani.. tabii. siz bilirsiniz.
    +yanisi yok maaş aldın mı yok fiili çalışan mıydın yok e o zaman ne yani
    -.....
    +memleket nere
    - a
    +stajlarını var iki tane bunlar da düğün havasında geçmiştir zaten ne öğreneceksin
    -....
    +gel şuraya bir şey yaz el yazını görmek istiyorum
    -anlamadım
    +şuraya yaz iste görüşmeye geldim diye
    (görü yazdim)
    +tamam tamam yeter. maaş isteğin ne
    -aralık olarak söylesem
    +söyle söyle
    -1500-1800
    +endüstri mühendisi ne iş yapar
    -bir kaç teknik tanım okulda öğretilen şeylerin söylenmesi falan filan
    +hayır bu tanım yanlış. endustri mühendisi bana para kazandırır. en az ürün ile en çok karı getirir bana doğru mu
    -yani ben de bunu ifade ettim zaten
    +yok şimdi dogru muyum ben
    -yani evet doğrusunu
    +bu fabrikadaki her şeyi kaç ayda öğrenirsin ne zaman tamam ben oldum dersin
    -yani aşağı yukarı bir 6 ay diyeyim.
    +hah gel bi hesap yapalım sen benden 1500 istedin. ben sana yüzde yetmiş sigorta ödeyeceğim ne etti 1000 tl. günde dört tl yemek diğer giderler falan derken sen bana 2800 tl ye mal oldun mu oldun. 6 ay dedin çarp 16800 etti. 6 ay sonra senin bana siktir çekmeyecegin ne malum ? ben sana 17 bin yatırım yapıyorum sen bana ne verebilirsin ?
    - ........
    +biz senin dediğin gibi yapmayalım gel. ilk ay. sadece ilk ay. ücretsiz çalış. bana fabrikada bir sorun bul bu sorunu çöz ve beni kara geçir. ikinci ay. 1250 ile gel başla daha sonra dersin ki bakın siz burada 3 yumurta kullanıyorsunuz ben bunu 2 yumurta yaptım. bu yumurtadan gelen beş kurusu da senin maaşına zam olarak eklerim. kabul mu ?
    - ben yani böyle düşünmemiştim
    +şimdi bak sen bana ne deidn üretim planlama dedin falan dedin. iyi hoş da ben bunu lise mezununa da yaptırım niye endüstri mühendisi alayım yaptıramaz mıyım
    -yok yani biraz bir şeyler bilmek gerek
    + yaptırırım gel fabrikaya gidelim soralım. e o zaman ben sana niye 1500 vereyim hiçbir şey de bilmiyorsun. benim sartıma kabul mu ?
    -...
    +sen şimdi biraz düşüneyim diyeceksin düşün hakkın ara bizi kabul edersen pozisyon da dolmamissa alırız seni tamam mı güzel kardasim
    -tamam
    +al bu da numaram
    buradan sonra numarayı almadan uzaklaştım oradan sağlam bir şekilde gururum kırıldı. hani hayat zor derlerdi de. sokayım böyle hayata.

---------------------------------------------------------

edit: öncelikle böyle bir konuşmanın gerçekleşmediğine inanmayan arkadaşlar var http://i.hizliresim.com/knyvya.jpg şu bir dursun şurada. bunu yazan kişiyi ifşa etmeyi düşünmüyorum. bu kişi ile bundan başka üç dört mesajlaşmamız daha oldu. kendisi ilk mesajından birkaç gün sonra bu talepte bulunmuştur. belki iyi niyetli bir istek belki değil bilemem umurumda da değil.

ardından burada baya destek verenler oldu bu cidden iyi geldi bana. hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. fakat bir de köstek olanlar var tabii. iki açıdan var; birincisi benim yalan söylediğimi düşünen ikincisi "adam haklı ne var bunda" diyen.

birinci konuya gelirsek oturup da ispat edecek bir şeyim yok. benim zaten her şeyden şikayetçi olan bir tip olduğumu bu olayın da çok dikkate alınmaması gerektiğini söyleyenler olmuş. olsun.

ikinci konu ise evet adam endüstri mühendisi alırken firmada iyileştirme yapmasını bekler evet adam kara geçmek ister haklısınız. ama bir ay bedava çalıştırıp daha sonra da işe girip girmeyeceği net olmamakla beraber düşük bir rakam teklif eden ve bunu yaparken de sanki "ya bak bu kıyağı sırf senin için yapıyorum" tavırları takınması benim problemim. ayrıca bir ayda sen üretimi çözemezsin ki iyileştirme yapasın.

bu olayın üzerinden aylar geçti ben unuttum gitti sadece aklıma markette ürünlerini görünce aklıma gelir. bu olaydan sonraki sürede bir iş de buldum. ve böyle bir tavır/teklifle hiç karşılaşmadım.

ulan her şeyi geçtim. "el yazını görmek istiyorum" nedir be? bu konuyu hortlatan şey ise bu firmanın bir çalışanının önce "ya üzüldüm bu duruma" diyerek muhabbet açması daha sonra da "genel algı" bahanesi uydurarak kaldırmamı istemesi. belki de şu an o çalışanın başını yakıyoruzdur burada. olay büyümesin isteyen birinin olayı nasıl büyüttüğüne şahit oluyoruz bir yandan da.

benim ilk iş görüşmemdi fena çarptı beni bu durum. cidden afallayıp kalmıştım çok iyi hatırlıyorum. ben de bilirdim laf sokup çıkmasını daha ilk başta. ama benim yaşadığım o senaryoyu eminim hepiniz yaşamışsınızdır; yeni mezunsun ve işsizsin.

neyse özetlemek gerekirse cidden çok güzel insanlar var. herkese tekrar teşekkür ediyorum. bazıları olayı şikayete imza kampanyasına taşımayı düşündü. onlar da sağ olsunlar.

üstüne basa basa tekrar söylüyorum bu olay yaşandı ve bu tarz olayları başkalarının yaşadığına şahidim ve şahitsiniz.
  • (bkz: stres mülakatı)

gerçi burda biraz fazlası var gibi ama...
  • asla alışveriş yapmayacağım firma.

her şeyden önce işveren insan olmayı öğrensin. sineğin yağını çıkarayım bedavaya adam çalıştırayım zihniyeti bakın size nasıl geri dönüş yaptı? bu kafayla daha çok müşteri kaybedersiniz.
  • bugün marketten sağlam bir alışveriş yapacağım. nar ekşisi ve süt ile yapılan baharatlı güzel bir tavuk sote ile yine bol baharatlı kilis kebabı gibi yemekler yapacağım.

mutfağa baktığımda hiç baharatımın kalmadığını gördüm. tuz bile yok düşünün. kekik, kimyon, nane, köri, sumak, pul biber, zencefil vs. hepsinden almayı düşünüyorum. çünkü yemekte baharatı severim.

neyse yapacağım şey şu; önce markette bağdat baharat ürünlerini sepetime koyacağım. diğer ürünleri de tedarik ettikten sonra tam kasaya giderken bu baharatları yeniden raflarına bırakıp diğer markadan aynı baharatları alacağım.

ve bunu her markete gidişimde tekrar edeceğim. çünkü böyle bir zevkim var benim.

edit: firma hadiseyle ilgili özür metni yayınlamış. üste çıkmıyorum ve hassasiyetleri için teşekkür ediyorum.

birçok defa mülakatlarda insan yerine konmamış biri olarak bu arkadaşın da başına gelen beni üzmüştü. kendimi onun yerine koydum açıkçası.

ben fakir bir ailenin çocuğuyum. elimden gelenin en iyisini yaparak okumaya çalıştım. devlet önce yeterli eğitim vermiyorsa, üniversitelere planlı kontenjanlar düşünmüyorsa, bunu sorumlusu ben miyim? bunun sonucunu kırıcı bir mülakatla ödemek zorunda mıyız?!

bu firma için değil sadece, tüm firmalara söylüyorum bunu. biz bu ülkenin gençleriyiz. iyi niyetli bir şekilde, ailelerimizin öğütlediği biçimde, vatana millete hayırlı olmak için didinip durduk. siz yöneticiler de biraz böyle empati yapın. üniversiteye gitti de suç mı işledi o insan?! ya da staj yaptı da bir yeri mi eksildi?!

tüm nesil arkadaşlar adına, tüm firmalara söylüyorum; genç ve tecrübesiz diye kimseyi itip kakmasınlar. insanları da kırmasınlar. stres mülakatı yapılacak kadar çok paralar vermiyorsunuz zaten. kapıda bekleyen binler var deyip insanların düşlerini yıkıyorsunuz. insanlara bir hiçmiş gibi muamele ediyorsunuz. devletin taa geçmişten gelen sosyal politikadaki yanlışlarının hıncını, size gelen gençlerden çıkartıyorsunuz.

eğer bu ülkenin yüzde yüz yerli firmasıysanız, bu ülkedeki gençliğin hayata tutunma çabalarını ve gayretlerini, bu yolda çektiklerini en iyi sizin görmeniz gerekir... yoksa geri kalan her şey işin tuzu biberi. sağlıcakla kalın.
  • nerede bulunur onu bile bilmiyorum alskjdlaksjdl.

ticari itibarı olmayan kekikçi.
  • bugüne kadar rafta gördüğümde alırdım bu markanın ürünlerini. bundan sonra bir daha tercih edeceğimi sanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap