şükela:  tümü | bugün
  • 1260'da mogollar tarafindan bu kutuphanedeki kitaplar dicle nehrine atilmis ve rivayete gore nehir gunlerce mavi kalmis kitaplardaki murekkep yuzunden. 2003'teki yagma ve yangin sirasinda da orijinal bircok el yazmasi eser yitirildi.
  • yine rivayete göre bu kütüphanenin yokedilmesi, insanlığın bilim ve kültür seviyesini onlarca (belki birkaç yüz) sene geriye götürmüştür.
  • bu kutuphanenin imhasi ve bagdat'in yagmasi bazilarinca islam medeniyetlerinin kulturel olarak geri kalmis olmasinin sebepleri arasinda sayilir. binyillarin dusun urunlerinin kayitli oldugu kitaplar ortadan kalkinca dogu medeniyeti yonunu daha bagnaz dusuncelere cevirdi.
  • 8. yy.'de abbasi halifesi mem'un zamanında kurulmuş, 1260'da moğol işgali ile yıkılmış. içinde kaç kitap olduğu her kaynağa göre değişmekte ama ortadoğu'nun en önemli el yazması eserlerinin, iskenderiye kütüphanesi yakılırken kurtarılanların, sümerler'den ve hz. isa öncesi dönemden kalma bazı kaynakların bulunduğu kesin. kütüphanede saklanan değerli maden ve işlemeler alınırken, tüm bunlar yok edilmiş.
    bir de abd'nin 2003 ırak işgaliyle talan edilen bağdat kütüphanesi ve müzesi var. sümer, babil ve asurlar'dan kalanların hepsi batılı hırsızların eline geçmiş. yerli halktan yağmacılar da yazılı eserleri ve bölgenin 1800'lere kadar giden arşivlerini yürütmüşler.
  • yok olması ile birlikte arao toplımu gittikçe artan softalara bağlanmaları artmış,moğol istilası ile birlikte bailayan savai ortamı bilimsel çalışmaları engeklemiş ve halen sürmekte olan mezhep savaşlarına kadar olan süreci başlatır buranın yakılması.
  • hep varmış gibi gelip sonra yağmalandığı aklıma gelince kalbime saplanan ağrıyla acısını yaşatan yerdir .
  • hülâgû han'a bağdat kütüphanesini yok ettiği için bir tepki var ama bu kitapları pdf olarak saklamak arapların aklına gelmemiş mi? yandex, icloud, google drive gibi uygulamalara kaydedebilirlerdi. örneğin antik yunan bunu akıl edebilmiş ki bugün filozofların eserlerini okuyoruz.

hesabın var mı? giriş yap