şükela:  tümü | bugün
 • 1935 yılında bağdat ulusal müzesi müdürü william konig tarafından farkedilip, elektrokimyasal kaplama için kullanılan bir elektrik kaynağı olduğu ileri sürülen 2000 yıl öncesine ait kilden yapılmış çömlek.

  yapımında kullanılan malzemeler ise bakır, demir ve asfalttır.

  http://i.imgur.com/advbrih.jpg
 • tarihin ilk pili olduğu hakkında söylentiler olan alettir.

  şöyle ki: bağdat pili olarak anılan düzenek, 13 cm yüksekliğindeki, orta kısmı bombeli bir kil kap ve içindeki, demir bir çubuğun etrafına sarılmış, altı kapalı bakır bir rulodan oluşuyor. içine sirke gibi sıvılar doldurulduğunda bir akım uretebiliyormus. mö.250-ms.224 ya da ms.224-640 dönemlerine ait olduğu düşünülüyor.elektriğin icadından çok çok önceye dayanıyor yani...

  araştırmacılar bu pilin piramitlerde kullanıldıgını iddia ediyor cunku piramitlerin içlerine hiyerogliflerin yapılması için ışığa gerek vardi ve piramitlerin içlerinde herhangi bir meşaleden kalmış is veya benzeri bir iz bulunamadı.

  kimi iddialara gore ise bu pili icad eden medeniyetlerin bunun pil olduğunu bile anlayamadıkalrıdır.tabi bunların hepsi birer iddia olarak kaldı.
  kısacası, bağdat pili elektrokimyasal bir düzenek olsa dahi, bunu yapanların aygıtın nasıl çalıştığını bilmiyor olmaları büyük olasılık.durum boyle ise, elektriği keşfetmis olduklarını söylemek zor.
 • dünyanin en gizemli on nesnesi'nden biri..

  alman arkeolog wilhelm konig tarafindan 1938'de irak'in baskenti bagdat'in yakinlarinda bulunan 2 bin yillik pil, bilim adamlarini
  saskina çevirdi. konig, 13 santimetre boyundaki toprak bir kabin içine monte edilmis bir bakir silindir, onun etrafindaki demir çubuk ve testinin agzini kapatan asfalttan olusan bu nesneyi dünyanin en eski pili olarak tanimladi. pilin 2 volt enerji ürettigi saptanirken, 1800'lü yularda modern pili icat eden alessandro volta adli italyan kontunun da söhretine gölge düstü.
 • imam gazali bir kitabında "bakırı altına boyamak haramdır" şeklinde bir şey yazıyordu. muhtemelen elektroliz metoduyla kaplama vs. için eski zamanlardan beri bilinen bir metottu. bu pil de o amaçlı kullanılıyor olabilir.
 • 2003 yılında abd tarafından işgal edilmesiyle biten pil.
 • keşke buzdolabında saklasalarmış.
 • bağdat pili ya da bağdat pilleri diye bilinen 2000 yıllık gizem.
  günümüzdeki pillere yapı itibariyle çok benzeyen ancak çok daha büyük bir hacimli piller günümüz ırak topraklarında bulunmuştur. küplere doldurulan bakır ve elektrolit çözeltinin pil görevi göreceği kesinse de bu pillerin o devirde neye yarayacağı bir muamma.

  zaman yolculuğundan, uzaylılara, ışık üretecinden (dev boy el feneri), devrin elektrikli masaj keyfine kadar çeşitli söylenceler mevcut.
 • bağdat müzesi'nde sergilenmekte olan alet.
 • komplo teorisyenlerince "geçmişte insanlığın son derece yüksek teknolojiye sahip olduğu" savını desteklemek için kullanılıyor.

  oysa, insanlığın bazı temel bilimsel konulara vakıf olduğu bilimsel bir gerçek. ancak, bu durum insanlın eskiden bugün sahip olduğumuz teknolojik bilgiye "çok az seviyede olsa bile" sahip olduğu anlamına gelmiyor.

  bu konu ve ilgili "pil", şurada bilimsel tarihi gelişim ekseninde değerlendiriliyor:

  http://www.kozmikanafor.com/…li-ve-gizem-fetisizmi/

  "gizem fetişizmi" ne güzel şey...

hesabın var mı? giriş yap