şükela:  tümü | bugün
 • imam gazali bir kitabında "bakırı altına boyamak haramdır" şeklinde bir şey yazıyordu. muhtemelen elektroliz metoduyla kaplama vs. için eski zamanlardan beri bilinen bir metottu. bu pil de o amaçlı kullanılıyor olabilir.
 • 1935 yılında bağdat ulusal müzesi müdürü william konig tarafından farkedilip, elektrokimyasal kaplama için kullanılan bir elektrik kaynağı olduğu ileri sürülen 2000 yıl öncesine ait kilden yapılmış çömlek.

  yapımında kullanılan malzemeler ise bakır, demir ve asfalttır.

  http://i.imgur.com/advbrih.jpg
 • tarihin ilk pili olduğu hakkında söylentiler olan alettir.

  şöyle ki: bağdat pili olarak anılan düzenek, 13 cm yüksekliğindeki, orta kısmı bombeli bir kil kap ve içindeki, demir bir çubuğun etrafına sarılmış, altı kapalı bakır bir rulodan oluşuyor. içine sirke gibi sıvılar doldurulduğunda bir akım uretebiliyormus. mö.250-ms.224 ya da ms.224-640 dönemlerine ait olduğu düşünülüyor.elektriğin icadından çok çok önceye dayanıyor yani...

  araştırmacılar bu pilin piramitlerde kullanıldıgını iddia ediyor cunku piramitlerin içlerine hiyerogliflerin yapılması için ışığa gerek vardi ve piramitlerin içlerinde herhangi bir meşaleden kalmış is veya benzeri bir iz bulunamadı.

  kimi iddialara gore ise bu pili icad eden medeniyetlerin bunun pil olduğunu bile anlayamadıkalrıdır.tabi bunların hepsi birer iddia olarak kaldı.
  kısacası, bağdat pili elektrokimyasal bir düzenek olsa dahi, bunu yapanların aygıtın nasıl çalıştığını bilmiyor olmaları büyük olasılık.durum boyle ise, elektriği keşfetmis olduklarını söylemek zor.
 • bağdat pili ya da bağdat pilleri diye bilinen 2000 yıllık gizem.
  günümüzdeki pillere yapı itibariyle çok benzeyen ancak çok daha büyük bir hacimli piller günümüz ırak topraklarında bulunmuştur. küplere doldurulan bakır ve elektrolit çözeltinin pil görevi göreceği kesinse de bu pillerin o devirde neye yarayacağı bir muamma.

  zaman yolculuğundan, uzaylılara, ışık üretecinden (dev boy el feneri), devrin elektrikli masaj keyfine kadar çeşitli söylenceler mevcut.
 • dünyanin en gizemli on nesnesi'nden biri..

  alman arkeolog wilhelm konig tarafindan 1938'de irak'in baskenti bagdat'in yakinlarinda bulunan 2 bin yillik pil, bilim adamlarini
  saskina çevirdi. konig, 13 santimetre boyundaki toprak bir kabin içine monte edilmis bir bakir silindir, onun etrafindaki demir çubuk ve testinin agzini kapatan asfalttan olusan bu nesneyi dünyanin en eski pili olarak tanimladi. pilin 2 volt enerji ürettigi saptanirken, 1800'lü yularda modern pili icat eden alessandro volta adli italyan kontunun da söhretine gölge düstü.
 • ekşi şeylere girmiş entrye bakıyorum, adam "2000 yıl önce pil bulunmuş, elektriğin icadından önce yani..." demiş. ayrıca 3 noktayı da ihmal etmemiş. bir şeyi icat etmen için icat ettiğin şeyin prensiplerini ve kullanma amacını anlaman lazım. evet bağdat pili çok çok verimsizde olsa elektrik üretiyor. burdaki aptalın yaptığı gibi 12 tane devasa büyüklükte bağdat pilini seri halinde bağlarsanız 6 voltluk bir kaynak elde edebilirsiniz. fakat direnç çok yüksek olduğu için led ışığı(ki kendisi en verimli ve en az enerji isteyen ışık kaynağıdır) 1 saniye yandıktan sonra sönmeye başlar. videoda görüldüğü üzere küçücük bir led bile* karanlıkta ancak gözüküyor. kimsenin hiç bir şeye eriştiği yok. ya da mısırlılar elektriği keşfetmedi. evet doğada elektriğe rastlanıyordu: yıldırım, şimşek gibi. sizce bu ile statik olarak şarj olduktan sonra her hangi bir iletkene dokunduğunuzda oluşan şeyin aynı olmasını nasıl anlayacaklar? ekşi şeylere bakan kondüktörlerin paylaşmadan önce paylaştıkları şeyin doğruluğunu teyit etmesi lazım. google'a yazsan yanlış olduğunu kavrayabileceğin bilgiyi gidip hiç teyit etmeden "bilim dünyasının kafasını karıştıran 2000 yıllık ilginç nesne: bağdat pili" diye başlık atmayın lütfen. kimsenin kafası karışmadı. saygılar.
 • bağdat müzesi'nde sergilenmekte olan alet.
 • komplo teorisyenlerince "geçmişte insanlığın son derece yüksek teknolojiye sahip olduğu" savını desteklemek için kullanılıyor.

  oysa, insanlığın bazı temel bilimsel konulara vakıf olduğu bilimsel bir gerçek. ancak, bu durum insanlın eskiden bugün sahip olduğumuz teknolojik bilgiye "çok az seviyede olsa bile" sahip olduğu anlamına gelmiyor.

  bu konu ve ilgili "pil", şurada bilimsel tarihi gelişim ekseninde değerlendiriliyor:

  http://www.kozmikanafor.com/…li-ve-gizem-fetisizmi/

  "gizem fetişizmi" ne güzel şey...
 • bir rivayete göre de aslında bunların büyük boyu olan power bank'lar da varmış, usb, mini usb ne ararsan mevcut, mavi ledli. ama uzaylılar " şimdi bu dangalaklar bunları bozar, atar, en az iki bin yıl daha bunlara anlatamayız, iyi si mi bırakmayalım" deyip yanlarında götürmüşlerdir.

  şaka bi yana, mısır piramitlerinde helikopter, denizaltı bilumum teknolojinin resmi varken, bağdat'ta basit bi pil neden olmasın? ancak ileri bir medeniyet bundan 2200 sene evvel vardı ise buna dair başka kanıtlar da olmalıydı. bazı buluntulardan m.ö. 5.000 - 6.000 lerde veya daha eskiden çökmüş ileri bir medeniyet (atlantis, mu; şu, bu) var olduğu düşünülse bile, bu pil onlardan en az 4.500 küsur yıl yenidir. zaten öyle teknolojik bir alet gibi de durmamaktadır. sonuçta kullanım amacı kesinleşmeden, bu teknik olarak bir pil ise bile, pil olarak kullanıldığına dair bir kanıtımız yok.
 • elektrik antik yunan'dan beri bilinen doğal bir olgu olduğu için çok da şaşırtıcı olmayan keşiftir.
  muhtemelen bir kimyacı kazayla icat etmiş, ama yüksek üretim maliyeti veya yararlı olacağı fazla bir alan bulunamayınca unutulup gitmiştir. 3-5 volt elektirikle yapılabilecek şeyler de o günün bilgi birikimi ile elbette sınırlı olacaktır.

hesabın var mı? giriş yap