şükela:  tümü | bugün
 • gozlemciden gozlenene cizilen dogrunun verdigi hiz..
 • ing. relative velocity.
 • bazen duran nesneleri gidiyor sanmamıza sebep şey. fiziğin espritüel yanlarından biri.
 • şimdi ben diyelim batıya doğru 50 km/h hızla giden bir yük trenin çiçeği burnunda makinistiyim, yeni mezun olmuşum altıma eski bir tren vermişler anca 50 km/h yapabiliyorum. evliyim. çocuklarım var. neyse; karşıdan da 50 km/h hızla bir otomobil geliyor böyle son model bir ferrari fiorano. 50 km/h hızla geliyor çünkü yol bozuk. ben makinist olarak o ferrariyi 100 km/h ile geliyor görürüm.

  neden? işte bağıl hızdan dolayı. 50+50=100 olayı.
 • misal; şimdi buradasınız: ekşi sözlük...
  ve facebook ya da twitter'da da hareketlisiniz.
  aynı anda birkaç yerde olmak?
  işte sürat budur.
  ama sürat felakettir.

  bağıl hızınızla ekşi sözlükte antartikadan ama facebookta maldivlerden ve twitterda ıstanbul'dan bildiyorsanız ya kimlik profiliniz çalındı ya da siz sahte bir profil zinciri oluşturdunuz demek.

  son ve en iyi ihtimal frekansınızın uçar-kaçar olması ve aynı anda her yerde bulunabilmeniz demek ki bu da olası. hadi inşallah altın çağa geçişte gerekli bu titreşimi yakalamış olun...
 • ışık hızını aşmak için kullanilabilir. ör: ışık hızında giden bir tren üretip, içindeki yolcunun trenin gittiği istikamette koştuğunu varsayarsak, yolcunun hızı treni dışarıdan izleyen birisi için "ışık hızı + yolcunun hızı" olur. dolayısıyla ışık hızından daha hızlı gidiyormuş gibi görünür o yolcu.
 • bir şeye göre bir şeyin hızı. görecelilik önemli burada..
 • lisedeyken öküz bir arkadaşım vardı, hayvani el şakaları yapan, onu bunu pandikleyen tiplerden. bu eleman akşam okul çıkışı servise biniyor eve gitmek üzere. servis ağır ağır yola koyulmuş, hızı da taş çatlasa saatte 30-40 kilometre. hava cehennem gibi sıcak zaten, pencere açık. bu hayvan, yolun kenarında sakin sakin evine doğru yürüyen arkadaşını görüyor. ensesine bir tokat kondurmak geliyor içinden. sarkıyor pencereden, güya arkadaşının ensesine hafifçe şaplak atıyor. o zaman anlıyor bağıl hız nedir, etkisi nasıl olur, hareket eden arabadan neden atlanmaz...
  tokadı yiyen çocuk anında yere yapışıyor tabi, üst baş kan revan.
 • iki cismin birbirlerine göre hareketine bağıl hareket, hızlarına da bağıl hız denir.
  bir aracın yerde ki sabit noktaya göre hızına yere göre hız denir.
  1. tek doğrultuda bağıl hız:
  araçlar aynı doğrultuda hareket ediyorsa
  aynı yönde giden araçların birbirlerine göre bağıl hızlarının büyüklüğü, iki aracın hızlarının farkına eşittir.
  biri diğerini negatif yönde hareket ettiğini görürse, diğeri de onu negatif yönde hareket ettiğini görür.
  kaynak: fizik.net